Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Πρωτα απ'ολα κατεβαζουμε τα παραθυρα.
Γυρω απο την χειρολαβη, αυτην απο οπου τραβαμε την πορτα υπαρχει ενα πλαισιακι που εχει απανω του και τα χειριστηρια των παραθυρων.Με ενα κατσαβιδι απο κατω ξεκιναμε να ξεκουμπωνουμε, το τραβαμε και το σηκωνουμε λιγο για να βγει και απο πανω.Ξεκουμπωνουμε τις φισες των παραθυρων, προσεχουμε ομως οταν ξαναβαλουμε του οδηγου να δοκιμασουμε τα παραθυρα πριν κουμπωσουμε το πλαστικο για να μην τα βαλουμε αναποδα.Αν θελουμε βγαζουμε και την χειρολαβη της πορτας(αυτη που τραβαμε για να κλεισουμε την πορτα).Οχι απαραιτητα.

Στην χειρολαβη που ανοιγει την πορτα υπαρχει μια ταπα, πισω της υπαρχει μια βιδα την οποια και βγαζουμε.

Κατω απο την πορτα εχει αλλες δυο βιδες πλαστικες,τις οποιες βγαζουμε.

Ξεκουμπωνουμε το τριγωνακι που ειναι στο υψος του καθρεπτη το μοναδικο σημειο που μπορει να γινει ζημια.Για να βγει χωρις να σπασει το ανασηκωνουμε απο αριστερα οπως το βλεπουμε και το σπρωχνουμε προς τα δεξια συρταρωτα.

Αφου βγει και το τριγωνακι τραβαμε την πορτα απο κατω και ξεκουμπωνει και μετα την σπρωχνουμε ελαφρα προς τα πανω να βγει απο το παραθυρο.Τελος αυτο ηταν.
Στις μαμα θεσεις μπορει να μπει ηχειο 5χ7 η 6χ8 ειναι το ιδιο.Με τον αντιστοιχο ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε μεχρι και ηχεια 170mm με την προυποθεση να τοποθετησουμε κατι γυρω απο το ηχειο(π.χ ενα καλωδιο 8mm)ωστε στα πολλα μπασα να μην ακουμπαει το ηχειο στην πορτα.Το δεσιμο γινεται ακριβως αντιστροφα προσεχοντας μονο να κουμπωσει καλα η πορτα απο πανω στο τζαμι.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω πηγα να μου τις λυσουν και μολις μου εσπασαν τα τριγωνακια,αφου πλακωθηκαμε τις ελυσα μονος μου.Αυριο θα τραβηξω φωτογραφιες και ορισμενα σημεια στις πορτες για να μην υπαρχουν αμφιβολιες.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
στους πισω καπλαμαδες τι διασταση εχει απο το εργοστασιο το μκ6?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στις εργοστασιακές πίσω θέσεις ηχείων εννοείς; Αν ναι, τα ίδια με μπροστά (5x7 ή 6x8)...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
m@kro ευχαριστώ, τίποτα :) pitbull, πολύ χρήσιμος οδηγός.

Nitroking said:
Εχεις να μου προτεινεις κανενα καλο 5x7?

Πολύ ευαίσθητα και με καλή απόδοση ηχεία 5x7 έχει η Hertz. Eίναι ιταλική εταιρία και τα προϊόντα της τα έχω σε υπόληψη. Για τα fiesta υπάρχουν δύο μοντέλα 5x7, ένα ομοαξονικό (ECX-570) και ένα διαιρούμενο (ESK-570). Tα πρώτα και βρίσκεις με περίπου 90 ευρώ και τα δεύτερα με περίπου 140 ευρώ.

pitbull said:
Τα μαμα ηχεια ειναι soundstar ???.

Τα μαμά ηχεία κανονικά είναι FOMOCO (Ford Motor Company), χάρτινα της κακιάς ώρας, με μέγιστη ισχύ 25Watt. Τα δικά σου soundstar ίσως ήταν aftermarket...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
(Αντιγράφω από το site του κατασκευαστή) 200W peak, 100W continuous (rms), 93db/spl, 4ohm, 60Ηz~23kHz
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
5X7 η 6χ8 ειναι το ιδιο διοτι η διαφορα μεγεθους ειναι πολυ μικρη και γι'αυτο το λογο λενε 5χ7 και το κουτι γραφει 6χ8 και το αντιστροφο.Τα δικα μου soundstar ηταν μαμα(80watt μαχ)και γραφανε επανω 6χ8,μπορει τοτε να βαζανε αυτα,το ονομα με παραπεμπει σε αυτη τη σελιδα και μπορει να ηταν αυτα http://www.soundstar.gr/site.php?&file=products-view.xml&id=1144&cid=19.Τωρα για ηχεια οβαλ 5χ7,6χ8 αναλογα τι ψαχνει ο καθενας.Αν θες απλα ηχεια χωρις ενισχυτες και λοιπα βρισκεις και με λιγα λεφτα.
http://www.caraudio.gr/site/cat.php?catid=152
Εγω προτεινω αυτα,τα πρωτα ειναι και διαιρουμενα και καλα
http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct2.aspx?Id=376989
http://www.caraudiobagiatis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=54&category_id=81&option=com_virtuemart&Itemid=53
και για ενισχυτη αυτα
http://www.caraudio.gr/site/product.php?pid=243
Και συμφωνω για τα Hertz.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εχω το ambiente του 2003 το δυπορτο και δεν εχει πισω ηχεια, γνωριζει κανεις αν εχει ετοιμη καλωδιωση πισω?Επισης αν ξερει κανενας απο ξυλωμα πισω ας ενημερωσει αλλιως θα επανελθω με λεπτομερειες.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ξέρω ότι στις πίσω πόρτες έχεις θέσεις για ηχεία 5x7, για καλωδίωση όμως δε γνωρίζω. Θεωρητικά όμως πρέπει να έχει καλώδια.
Το μόνο που θα σε παιδέψει στο ξήλωμα πιστεύω ότι θα είναι η ασφάλεια που κρατάει τη μανιβέλα από τα πίσω παράθυρα. Η υπόλοιπη διαδικασία είναι η ίδια με τις εμπρός πόρτες.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν εχω μανιβελα πισω ειμαι δυπορτο  ;D.Και εγω πιστευω οτι θα υπαρχει ετοιμη καλωδιωση(τι διαολο και'κει οικονομια) θα το ψαξω και αμα αξιζει θα σας πω τι παιζει,ετσι ενημερωτικα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις δίκιο, για κάποιο περίεργο λόγο κόλλησα και νόμιζα ότι είναι 5θυρο το δικό σου. Θα χρειαστεί να βγάλεις τα πίσω καθίσματα και τις κάτω βάσεις/στηρίγματα των ζωνών ασφαλείας. Θέλει χρόνο και υπομονή πάντως...
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τελικα βρηκα χρονο σημερα στη δουλεια και το εψαξα στα γρηγορα.Δεν χρειαζεται να ξεβιδωσεις ουτε βιδα καθως οι πισω επενδυσεις ειναι μονο με κλιπς.Σηκωνεις τα καθισματα και ριχνεις τις πλατες για να κανεις χωρο,μετα πιανεις απο πισω προς το χωρο αποσκευων και τραβας αφοβα την επενδυση και ξεκουμπωνει.
Αφου ξεκουμπωσει βλεπεις και το μηχανισμο για τη ζωνη ασφαλειας,εκτος απο αυτον το μονο που βρηκα ηταν κατι τρυπες  :D,στην θεση του ηχειου υπηρχε ενα αφρολεξ μονωση και οι καταλληλες τρυπες για να βιδωσει το ηχειο αλλα καλωδιωση καθολου.
Το μονο που βρηκα ηταν μια τετραδα καλωδια που περνουσαν απο κατω απο τα καθισματα και κατεληγαν σε φυσα εκει απο πισω(αγνωστο για μενα τι ειναι αυτα οποτε δεν τα πειραζουμε).Αυτα που αναφερω αφορουν το ambiente του 2003 που ειναι το δικο μου.Το ξυλωμα σιγουρα δεν διαφερει στα υπολοιπα αλλα ισως οι πιο ακριβες εκδοσεις και οι μεταγενεστερες  να εχουν και την καλωδιωση(ισως και τα ηχεια).Αυτα απο εμενα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μήπως ήταν δύο φύσες, οι θηλυκές των παρακάτω;

speakadap.jpg


Αν ναι, τότε είναι των πίσω ηχείων. Αν όχι, τότε μη σκας, είναι πανεύκολο να περάσεις καινούρια καλώδια ηχείων εσωτερικά μέσα από τα μαρσπιέ και να κάνεις τη δουλειά σου με πολύ μικρό κόστος.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Οχι δεν νομιζω να ηταν αυτα,θα το ξανα ανοιξω και θα τραβηξω φωτο.Δεν με πειραζει να τραβηξω καλωδια αυτο ειναι σχετικα ευκολο,το μονο μου προβλημα ειναι οτι πρεπει να βγαλω την οθονη και μετα ειναι λιγο μανικι να κατσει παλι καλα.Εχει παρα πολλα καλωδια απο πισω και ειναι ψιλο μανουρα να τα φτιαξεις σωστα ωστε να κατσει καλα η οθονη.Ισως τωρα στην αδεια να κατσω να ασχοληθω δεν με πολυ καιει κι'ολας.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread