Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moytas

Original poster
Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
Καλησπερα παιδια. Μολις εφαγα το πρωτο μου ρεζερβουαρ στο stline με τα 125 hp. Σκεδον τα πρωτα του 430 χιλιομετρα με 100αρα απο shell και μονο σκεδον κεντρο θεσσαλονικης.Δεν το εχω σπασει,σε χαληλες στροφές και με αρκετα ομως ανοιγματα (θελω μετα το πρωτο σερβις να το πατησω). Πιστευω μια χαρα ειμαι.
Το ερωτημα μου ειναι να βαζω παντα 100αρα στο τουτου μου? Απο σελλ 98 η Vpower εχει καποιος εμπειριες ή ειναι σκετη απατη?
Η απλα βαζω 95 και ειμαι μια χαρα μες την πολη.
Επειδη δεν εχω ιδεα απο βενζινες και μια ζωη εβαζα 95αρα απλη.
Στην shell οταν πηγα ο βενζινας με ειχε πει να βαζω παντα 100αρα η Vpower γιατι θα κανω πολυ οικονομια και ο κινητηρας μου θα ειναι καθαρος και θα κανει πολυ καλυτερη λειτουργεια.
Μια γνωμη ρε παιδια γιατι μολις το πηρα και θελω το αμαξι να το προσεξω παρα πολυ.,
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!
Εγώ βάζω κάθε Τρίτη 98αρα shell και καμιά φορά και 100αρα.
Με απλή έβαλα μία φορά και ήταν χάλια, δεν ξέρω μήπως ήταν ιδέα μου.
Όσο για το στρώσιμο που λες μην τρελαίνεσαι κάνε 1000 χλμ μέχρι 3000 - 3500 στρ και μετά άνοιξε το σταδιακά δεν παθαίνει κάτι, αλίμονο αν περιμένεις μέχρι το 1ο service που λες για να το ανοίξεις.
Εξάλλου τώρα πια έρχονται στρωμένα δεν είναι όπως παλιά.
Καλές βόλτες
 

moytas

Original poster
Rookie
Dec 8, 2019
18
0
1
θεσσαλονικη
Σε ευχαριστώ φίλε μου!!!  Έβαλα τελικά 95 για δοκιμή και είδα διαφορά αρκετή. Υπάρχει περίπτωση η 100αρα εκτός το καλών που κάνει, να κάνει και ζημιά στον κινητήρα λόγο περισσότερων οκτανιων;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Καταρχήν, το manual έχει ειδική αναφορά στο στρώσιμο, οπότε ρίξτου μια ματιά. Βασικά για τα πρώτα 1500χλμ μην το πιέζεις, μη το σκίζεις και οδήγα στρωτά και ήρεμα.

Κατά δεύτερον, οι Ecoboost δεν απαιτούν 98αρα ή 100αρα, αλλά μπορούν να την αξιοποιήσουν, οπότε κακό δεν κάνουν (παρά μόνο στη τσέπη σου). Ειδικά οι πιο πιεσμένοι (140αρι, των ST και της Mustang) λένε ότι μετρούνται με 98/100αρα, οπότε όντως έχει νόημα.

Τέλος, οι διάφορες Shell (Save, Power, Racing) έχουν διαπιστωμένη και μετρημένη διαφορά σε οκτάνια, οπότε ναι έχει νόημα να πληρώσεις κάτι παραπάνω. Το αν θες να πληρώσεις τη διαφορά εξαρτάται από σένα. Επίσης ακούγεται -εγώ δεν το έχω διαπιστώσει- ότι ειδικά οι Power και Racing έχουν πρόσθετα τα οποία μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσουν μικροπροβλήματα στα εσωτερικά τοιχώματα, αλλά ξαναλέω ότι εγώ δεν το έχω δει μετά από δεκαετίες χρήσης Shell, οπότε το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
 

johnkarak

Newbie
Oct 11, 2019
2
0
0
Εγώ στο Fiesta MK8 Titanium 1.0 Ecoboost 100ps βάζω συνήθως Shell V-Power 98 κάθε Τρίτη που έχει την προσφορά, αλλά σε συγκεκριμένο εταιρικό πρατήριο. Αραιά και που μπορεί να βάλω ΕΚΟ 100άρα επίσης σε εταιρικό πρατήριο.
 

Jim Verde

Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
  Οι βενζινάδες της Shell παπαγαλίζουν αυτά που τους έχουν πει.
Όντως η 100αρα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα αλλά όχι τόσα ώστε να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής.
Η 98αρα καθε Τρίτη είναι η καλύτερη αγορά.

Τη χρησιμοποιώ από τότε που βγήκε και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread