Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

bmw5argolida

Original poster
New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
Οπως καποιοι γνωριζουν εχω ενα fiesta tdci 1,4 και ξαφνικα σημερα το βραδυ που εφυγα απο τη δουλεια πατουσα γκαζι και δεν τουρμπιζε του εσκασα δυο τρεις ξερογκαζιες και δεν σηκωνε πανω απο 3000 στροφες. Κατα τα αλλα κινηθηκα κανονικα αλλα σαν ατμοσφαιρικο και χωρις να αναψει καποιο λαμπακι βλαβης. Φτανω σπιτι το σβηνω και το ξαναναβω και κανω μια βολτα στο τετραγωνο και του τουρμπιζε-δουλευε κανονικα. Τι μπορει να συνεβει;

Μιας και ειμαι για σερβις θα το δω αλλα θα ηθελα να μου πειτε τι μπορει να φταιει-τι να κοιταξω.
Υποψιαζομαι κατι να ειχε βουλωσει, η την βαλβιδα EGR. Γνωριζει καποιος να μου πει αν αυτη λυνεται και καθαριζεται. Καποιες φορες τελευταια το πρωι με πολυ κρυο μιζαρω λιγο παραπανω για να παρει μπρος κατα τα αλλα γενικα δεν εχω καποιο θεμα με το αμαξι.

Σκεφτηκα και το καυσιμο αλλα γενικα βαζω στην περιοχη απο 2-3 επιλεγμενα βενζιναδικα πετρελαιο και μια φορα στα 7.500χλμ ριχνω και μια δοση ρεντεξ στο ρεζερβουαρ.

Οποιος μπορει να βοηθησει  :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Γενικά δεν ξέρω και πολλά από πετρέλαια αλλά απ ότι έχω ακούσει τα ενισχυτικά οκτανίων , καθαριστικά μπέκ κλπ χαλάνε την τρόμπα πετρελαίου οι οποίες είναι και πανάκριβες. Ίσως σε αυτό να οφείλετε και η μικρή καθυστέρηση στην κρύα εκκίνηση.

Το στροφόμετρο σου ήταν κολλημένο στις 3000 όταν πατούσες τέρμα το γκάζι? Στις πόσες στροφές κανονικά αρχίζει και τουρμπιζει??

Η βαλβίδα EGR καθαρίζετε κανονικά με τα spray καθαρισμού για τα καρμπιρατέρ και injection. Με την ευκαιρία κάνεις και έναν καθαρισμό της πεταλούδας. Όταν χαλάει η δεν δουλεύει σωστά η EGR ο κινητήρας αρχίζει και κάνει περίεργα στο ρελαντί (έχει μια αστάθεια) και συνήθως ανάβει και το check. Με τον καθαρισμό της μπορείς να κάνεις κάτι προσωρινά, αλλά μετά από λίγο πας για αλλαγή.
Για να μη σου ανάβει το check μάλλον δεν είναι αυτή.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
γιατί δεν πας να το βάλεις στον εγκέφαλο? λογικά θα εχει κρατήσει την βλάβη.
 

bmw5argolida

Original poster
New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
StuparArt said:
Γενικά δεν ξέρω και πολλά από πετρέλαια αλλά απ ότι έχω ακούσει τα ενισχυτικά οκτανίων , καθαριστικά μπέκ κλπ χαλάνε την τρόμπα πετρελαίου οι οποίες είναι και πανάκριβες. Ίσως σε αυτό να οφείλετε και η μικρή καθυστέρηση στην κρύα εκκίνηση.

Το στροφόμετρο σου ήταν κολλημένο στις 3000 όταν πατούσες τέρμα το γκάζι? Στις πόσες στροφές κανονικά αρχίζει και τουρμπιζει??

Η βαλβίδα EGR καθαρίζετε κανονικά με τα spray καθαρισμού για τα καρμπιρατέρ και injection. Με την ευκαιρία κάνεις και έναν καθαρισμό της πεταλούδας. Όταν χαλάει η δεν δουλεύει σωστά η EGR ο κινητήρας αρχίζει και κάνει περίεργα στο ρελαντί (έχει μια αστάθεια) και συνήθως ανάβει και το check. Με τον καθαρισμό της μπορείς να κάνεις κάτι προσωρινά, αλλά μετά από λίγο πας για αλλαγή.
Για να μη σου ανάβει το check μάλλον δεν είναι αυτή.

Τουρμπιζει περιπου στις 1700-1800 σαλ.Ναι σχεδον 3000 στροφες και ψιλοεπαιζε εκει. Μηπως καποιος αλλος αισθητηρας κολλησε; Την egr σκεφτομαι να την καθαρισω στο σερβις προληπτικα μιας και εχω διαβασει οτι απο την κακη ποιοτητα καυσιμων πιανει καρβουνιδι και σου μπερδευει λιγο το αμαξι κατα την επιταχυνση και αργει λιγο να παρει μπρος το αμαξι. Εμενα μου το κανει αυτο αλλα καποιες φορες τα πρωινα με πολυ  κρυο δινεις λιγο παραπανω στη μιζα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]02, Δεκέμβριος, 2011, 22:40:37[/time]
m@kro said:
γιατί δεν πας να το βάλεις στον εγκέφαλο? λογικά θα εχει κρατήσει την βλάβη.
Αν δεν αναψε λαμπακι θα εχει κρατησει βλαβη;Θα το παω μια βολτα μαλλον αυριο να κανονισω και για το σερβις.Περιμενω και τον scorpion για κατι πραγματακια που θελω
 

bmw5argolida

Original poster
New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
Ο μαστορας μου ειπε οτι αυτο που δεν τουρμπισε οφειλοταν στη βαλβιδα egr που κολλησε ανοικτη απο το καρβουνιδι που ειχε δημιουργηθει γυρω της. Στο σερβις μου την καθαρισε και μου ειπε οτι ειχε βρωμια πανω της αρκετη αλλα λογικο ειναι μετα απο αυτα τα χιλιομετρα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Είναι περίεργο που δεν σου είχε ανάψει το check πάντως. Πάλη καλά που ξέμπλεξες με έναν απλό καθαρισμό.. απλά να έχεις υπόψη σου και την μελλοντική της αντικατάσταση. ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οταν χαλαει το egr αναβει λαμπακι. πολλά μπορει να είναι. ξεκίνα απο την συνδεσμολογία των κολάρων του αέρα μετά την τουρμπίνα (μηπως εχει σκιστει κανένα κολάρο). Αν είναι οκ τότε μαλλον είναι κάτι ηλεκτρικό.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ψιλέ… ο φίλος από το Ναύπλιο το έφτιαξε και απλά πόσταρε ποια ήταν η βλάβη. ;D

Για το λαμπάκι έχεις δίκιο κανονικά ανάβει (στα περισσότερα αυτοκίνητα τουλάχιστον που την έχουν).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread