Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
αγαπητοι φιλοι ειμαι να σκασω.εχω ενα παλιο αλλα περιποιημενο Ford Fista.
Eνω δουλευε μια χαρα πριν 3 μερες δεν λεει να παρει μπρος.εφερα ηλεκτρολογο το κοιταξε και ειπα οτι δεν βλεπει ηλεκτρικη βλαβη και
πρεπει να το παω σε μηχανικο.
Υπαρχει περιπτωση ο μηχανικος να μην βρει το προβλημα?
Πριν χρονια το ειχα παει σε μηχανικο στην Αθηνα και το συνδεσε με τον υπολογιστη και του εδειξε αμεσως τι προβλημα ειχα.αλλαξε μπαταρια και μπουζοκαλωδια και ολα μια χαρα.
λετε να μην μπορεσει ο μηχανικος εδω στο Ναυπλιο να μην βρει που ...ποναει... το Φιεστακι μου?
αν καποιος φιλος -φιλη γνωριζει κατι ας απαντησει παρακαλω πολυ.
δεν εχω τα χρηματα να αγορασω αλλο και το εχω μεγαλη αναγκη
χιλια ευχαριστω
Γιωργος
Ναυπλιο
Χ,Μ
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ποιο φιεστα εχεις; Ητανε καιρο το αμαξι σταθμευμενο; Μηπως επαθε κατι απο τον καιρο; Συντηρηση γινεται ορθη; Μπαταρια ειναι ενταξει; Οταν γυρνας το κλειδι ειναι νεκρο ή παει να δουλεψει αλλα δεν τα καταφερνει;
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Ποιο φιεστα εχεις; Ητανε καιρο το αμαξι σταθμευμενο; Μηπως επαθε κατι απο τον καιρο; Συντηρηση γινεται ορθη; Μπαταρια ειναι ενταξει; Οταν γυρνας το κλειδι ειναι νεκρο ή παει να δουλεψει αλλα δεν τα καταφερνει;
παει να παρει μπρος αλλα δεν ολοκληρωνει.αυτο ειναι το προβλημα φιλε μου
σε ευχαριστω που απαντησες.το αμαξι ηταν σε λειτουργια καθε μερα.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Πιθανον να ειναι βλαβη στην αντλια καυσιμου. Αλλα και παλι πολλες ειναι οι πιθανες αιτιες. Απευθυνσου και σε καποιον καταλληλο μηχανικο. Καλεσε οδηγικη βοηθεια να το μεταφερει στο συνεργειο.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
αγαπητοι φιλοι ειμαι να σκασω.εχω ενα παλιο αλλα περιποιημενο Ford Fista.
Eνω δουλευε μια χαρα πριν 3 μερες δεν λεει να παρει μπρος.εφερα ηλεκτρολογο το κοιταξε και ειπα οτι δεν βλεπει ηλεκτρικη βλαβη και
πρεπει να το παω σε μηχανικο.
Υπαρχει περιπτωση ο μηχανικος να μην βρει το προβλημα?
Πριν χρονια το ειχα παει σε μηχανικο στην Αθηνα και το συνδεσε με τον υπολογιστη και του εδειξε αμεσως τι προβλημα ειχα.αλλαξε μπαταρια και μπουζοκαλωδια και ολα μια χαρα.
λετε να μην μπορεσει ο μηχανικος εδω στο Ναυπλιο να μην βρει που ...ποναει... το Φιεστακι μου?
αν καποιος φιλος -φιλη γνωριζει κατι ας απαντησει παρακαλω πολυ.
δεν εχω τα χρηματα να αγορασω αλλο και το εχω μεγαλη αναγκη
χιλια ευχαριστω
Γιωργος
Ναυπλιο
Χ,Μ
Καλημέρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά το πρόβλημα σου είναι 10 λεπτά δουλειά για κάποιον που "πιάνουν" τα χέρια του, εξήγησα την διαδικασία διάγνωσης στο άλλο post που άνοιξες. Απο απόσταση δεν μπορεί κανείς να σου λύσει το πρόβλημα, πρέπει να βρείς ένα καλό μηχανικό-ηλεκρολόγο. Δεν έχει μηχανικούς το Ναύπλιο;
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Καλημέρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά το πρόβλημα σου είναι 10 λεπτά δουλειά για κάποιον που "πιάνουν" τα χέρια του, εξήγησα την διαδικασία διάγνωσης στο άλλο post που άνοιξες. Απο απόσταση δεν μπορεί κανείς να σου λύσει το πρόβλημα, πρέπει να βρείς ένα καλό μηχανικό-ηλεκρολόγο. Δεν έχει μηχανικούς το Ναύπλιο;
Αγαπητε κυριε Κωστα.ηρθε πριν λιγη ωρα ο μηχανικος και μου ειπε οτι πρεπει να βαλω βενζινη,εχω μεσα ηδη 10 λιτρα και του εβαλα με το μπετονακι αλλα 5 λιτρα.αλλα παλι δεν παιρνει μπρος.μου ειπε οτι αν δεν παιρνει παλι θα φταιει η τρομπα βενζινης..τι λες εσυ κυριε Κωστα λες να φταιει η τρομπα?
ευχαριστω πολυ
γιωργος Ναυπλιο
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Η τρομπα ειναι αυτο που εγραψα προτερα η αντλια καυσιμου, τρομπα αποκαλουν την αντλια καυσιμου.Το πιο πιθανον αυτη ειναι η αιτια της βλαβης. Ωστοσο σε τετοια βλαβη πολλες ειναι οι πιθανες αιτιες. Εξ αποστασεως δεν μπορουμε να γνωριζουμε ποια ειναι η αιτια.
Δεν θα ητανε ευκολο να εκανε ολη εκεινη την εξεταση, απαιτειται καποια τεχνικη γνωση.
Το πιο πιθανον αυτη ειναι η αιτια η αντλια/ τρομπα καυσιμου.
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Βγάλε το σωληνάκι που πάει στο καρμπυρατέρ και βάλε κάποιον να πατήσει μίζα. Θα δείς τότε αν φέρνει η αντλία βενζίνη η όχι. Να σημειώσω ότι αυτά ισχύουν αν το αμάξι φοράει το μοτέρ της εποχής του. Αν έχεις κάνει μετατροπή πρέπει να ξέρουμε τι έχεις βάλει. Επίσης αν είναι με καρμπυρατέρ υπάρχει περίπτωση να κατουράει πολλή βενζίνη και να μπουκώνει οπότε δεν σου παίρνει. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πας να σου δουν το καρμπυρατέρ καθώς είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις εσύ.
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Η τρομπα ειναι αυτο που εγραψα προτερα η αντλια καυσιμου, τρομπα αποκαλουν την αντλια καυσιμου.Το πιο πιθανον αυτη ειναι η αιτια της βλαβης. Ωστοσο σε τετοια βλαβη πολλες ειναι οι πιθανες αιτιες. Εξ αποστασεως δεν μπορουμε να γνωριζουμε ποια ειναι η αιτια.
Δεν θα ητανε ευκολο να εκανε ολη εκεινη την εξεταση, απαιτειται καποια τεχνικη γνωση.
Το πιο πιθανον αυτη ειναι η αιτια η αντλια/ τρομπα καυσιμου.
Tελικα ξερεις τι εφταιγε?λογω οικονομικων δυσχεριων καθε φορα εβαζα βενζινη πολυ λιγη καπου στα 7 ευρω.
το πηγε η οδικη βοηθεια στο συνεργειο και μετα απο μερικες ωρες με πηραν τηλ να παω να το παρω.
εκει μου ειπαν να μην αφηνω το ρεζερβουαρ ποτε χωρις λιγη βενζινη.ειπαν επισης οτι το καθαρισαν χωρις να καταλαβω τι ακριβως εννοουσαν.
Κωστα σε ευχαριστω για ολα
νασαι παντα υγιης και χαρουμενος.
φιλικα
γιωργος
ναυπλιο.
(μου εφυγε ενα βαρος Κωστα.νομιζα οτι δεν θα ξαναπαρει ποτε εμπρος)
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Δεν ειναι καλο να ειναι καθε φορα στο λαμπακι, δηλαδη πολυ χαμηλη η σταθμη του καυσιμου. Δεν ειναι καλο να μενει πολυ καιρο η ιδια βενζινη (για μηνες), διοτι φθειρεται και φθειρει το κυκλωμα.
Λογικως η αντλια καυσιμου υπεστη βλαβη.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread