Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
τι μπορεί να φταίει και όταν κατεβαίνω μια κατηφόρα ρολαροντας με δευτέρα να μου την πετάει (ξεκούμπωμα). το δοκιμάζω συχνά για να το τσεκάρω αλλα δεν το κάνει πάντα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1341006315[/time]
έχει συμβεί σε κάποιον άλλο φίλο η υπάρχει και η περίπτωση να μην την κουμπώνω καλά??? μεταχειρισμένο 1242cc του 5/2008 είναι με 21000 χλμ.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σου την πετάξει την ώρα που ασκείς λίγη πίεση στον λεβιέ (σαν να θέλεις να την βγάλεις δηλαδή) η σου την πετάει στα καλά καθούμενα από μόνο του. Αν σου την πετάει στα καλά καθούμενα πες μας εάν σου το κάνει την ώρα που αφήνεις η πατάς το γκάζι.

Γενικά το δούλεμα – κούμπωμα των ταχυτήτων είναι σαφές. Μπαίνουν όλες σωστά… δεν βρίσκεις κάπου κάποια αντίσταση? Εάν δοκιμάσεις να βάλεις την δευτέρα σχετικά πιο γρήγορα σου την γρατζουνάει?
 

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
μου την πετάει χωρίς να πειράξω τίποτα, απλά σε μια κατηφόρα βάζω μια δευτέρα και την κατεβαίνω χωρίς να πειράξω τίποτα (χωρίς γκάζι). κάποιες φορές το κάνει κάποιες άλλες όχι. αντίσταση δεν βλέπω στο κούμπωμα , ούτε γρατζουνίσματα. :mad:
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
και στο δικο μου μου το εκανε οταν ημουν σε κατηφορα με 2η ταχυτητα και φρεναρε το αυτοκινητο ακουγα ενα γκουπ και επερνε φορα εβλεπα οτι ειχε παει μονο του στην νεκρα απο ερωτηση που εκανα σε πολλους συμφορουμητες μου ειπαν οτι θελουν μαζεμα οι ντιζες του σαζμαν ομως δεν το εκανα ποτε γιατι με προλαβε η κριση και το πουλησα το φιεστακι μου ετσι δεν μπορω να σου πω με σιγουρια 
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Οι ντιζες μας δεν σιμμαζέυοντε. Δεν είναι ρυθμιζόμενες ώστε να μαζέψεις τα μπόσικα. Εάν είναι οι ντιζες τότε πας για αλλαγή. Το θέμα είναι εάν είναι οι ντιζες δεν θα έπρεπε να σου το κάνει και σε άλλες ταχύτητες η έστω να σου το κάνει στην τετάρτη μιας και είναι στην ιδία ευθεία η πάνω ντιζα του σασμάν .

Φοβάμαι πώς είναι το κόμπλερ της δευτέρας. Από την στιγμή που έχει σαφές κούμπωμα και δεν βλέπει περίεργα πράγματα στην διαδρομή του λεβιέ τότε κάτι γίνετε μέσα στο σασμάν. Του ξερνάει την φουρκέτα τις δευτέρας όταν το αυτοκίνητο κάνει μηχανικό φρενάρισμα. Υπάρχουν περιπτώσεις που γίνετε το ίδιο απλά αντί για μηχανικό φρενάρισμα το κάνει στα απότομα φορτία. Παράδειγμα σε μια ανηφόρα με δευτέρα.
Με μια επιφύλαξη μπορεί να είναι και η φουρκέτα τις δευτέρας. Απ ότι θυμάμαι συγκρατείτε με έναν πίρο. Μπορεί να έχει αλλάξει λίγο η θέση της φουρκέτας με αποτέλεσμα να μη μπορεί να κομπλάρει καλά την δευτέρα. Πρόκειται για χιλιοστά.
 

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
σε ερώτηση στον εξουσιοδοτιμενο μηχανικό της Μυτιλήνης (Σαββάτο κλειστά) μου είπε κάτι για <συγχρονιζε/σασμάν > με κόστος γύρω στα 300 ευρώ. το θέμα είναι ότι το fiesta το έχω εδώ και 5 μέρες ξεχρεώσει και δεν γνωρίζω αν ο μαντρας που το πήρα αν θα αναλάβει την βλάβη η θα την φορτωθώ εγώ?? :mad:
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Από λεφτά δεν σου είπε και πολλά. Νομίζω ότι είναι μια κανονική τιμή. Δυστυχώς ο μαντράς δεν νομίζω να αναλάβει την ευθύνη… μακάρι αλλά πολύ δύσκολο το βλέπω. Εξαρτάτε και πόσο καιρό έχεις το αμάξι στην κατοχή σου αλλά και από τον ίδιο τον μαντρά. Επειδή είστε στο νησί και λογικά θα θέλει να προφυλάξει το όνομα του για αυτό και το λέω.

Εάν ήταν το σηχηρονιζέ δηλαδή το (Νο1) "στην φωτό που θα συναντήσεις πιο κάτω"  θα σου γρατζούναγε την δευτέρα (είναι ένα μπρούτζινο συνήθως δαχτυλίδι). Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στο υπόλοιπο σύστημα στο κόμπλερ δηλαδή που αποτελείτε από το στεφάνι που το αγκαλιάζει η φουρκέτα (Νο2) και από το σώμα (Νο3) που έχει κάτι ελατήρια (Νο4) , μπίλιες (Νο5) και γλίστρες της οποίες εάν θυμάμαι καλά τις λένε και καραβάκια (Νο6). Τα υπόλοιπα νούμερα δεν τα θυμάμαι. redface

Την ώρα που επιλέγεις την δευτέρα σκέψου ότι το (Νο2) τραβιέται – γλιστράει πάνω στην βάση (Νο3) όπου κανονικά θα έπρεπε και να κλειδώνει εκεί. Τώρα λογικά σε εσένα έχουν φαγωθεί κάποια εξαρτήματα εκεί στο σμα (Νο3) με αποτέλεσμα να μη καταφέρνουν να συγκρατήσουν την φουρκέτα (στεφάνι φουρκέτας Νο2).

            
kompler.png
 

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
StuparArt said:
Από λεφτά δεν σου είπε και πολλά. Νομίζω ότι είναι μια κανονική τιμή. Δυστυχώς ο μαντράς δεν νομίζω να αναλάβει την ευθύνη… μακάρι αλλά πολύ δύσκολο το βλέπω. Εξαρτάτε και πόσο καιρό έχεις το αμάξι στην κατοχή σου αλλά και από τον ίδιο τον μαντρά. Επειδή είστε στο νησί και λογικά θα θέλει να προφυλάξει το όνομα του για αυτό και το λέω.

Εάν ήταν το σηχηρονιζέ δηλαδή το (Νο1) "στην φωτό που θα συναντήσεις πιο κάτω"  θα σου γρατζούναγε την δευτέρα (είναι ένα μπρούτζινο συνήθως δαχτυλίδι). Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στο υπόλοιπο σύστημα στο κόμπλερ δηλαδή που αποτελείτε από το στεφάνι που το αγκαλιάζει η φουρκέτα (Νο2) και από το σώμα (Νο3) που έχει κάτι ελατήρια (Νο4) , μπίλιες (Νο5) και γλίστρες της οποίες εάν θυμάμαι καλά τις λένε και καραβάκια (Νο6). Τα υπόλοιπα νούμερα δεν τα θυμάμαι. redface

Την ώρα που επιλέγεις την δευτέρα σκέψου ότι το (Νο2) τραβιέται – γλιστράει πάνω στην βάση (Νο3) όπου κανονικά θα έπρεπε και να κλειδώνει εκεί. Τώρα λογικά σε εσένα έχουν φαγωθεί κάποια εξαρτήματα εκεί στο σμα (Νο3) με αποτέλεσμα να μη καταφέρνουν να συγκρατήσουν την φουρκέτα (στεφάνι φουρκέτας Νο2).

           
kompler.png
φιλε StuparArt την Δευτέρα 25/6 το πήρα στα χέρια μου αφού ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση και εξόφληση στο όνομά μου. Από την δεύτερη μέρα τον πήρα τηλ απλά να τον ενημερώσω ότι εκτός από ενα τρεμοπαιγμα στην μεσαία σκάλα των φώτων είναι και αυτό με την ταχύτητα. ραντεβού θα έχω σε λίγες μέρες (περιμένω το δεύτερο κλειδί) για να το τσεκαρι και ο ίδιος.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν είναι σωστός επαγγελματίας όπου υποτίθεται ότι τα ελέγχουν πριν από την αγορά τους ώστε να ξέρουν το τι θα πουν στον υποψήφιο αγοραστή (πχ είναι σε τέλια κατάσταση δεν χρειάζεται το παραμικρό).. εάν σου έχει πει κάτι τέτοια τότε να τον πιέσεις ώστε να δεχτεί στο να σου το φτιάξει η έστω να αναλάβει το μεγαλύτερο μέρος τις ευθύνης.

Εσύ σαν αγοραστής άφιλες να το δεις.. άφιλες να ζητήσεις ένα testdrive το οποίο εάν το έκανες και δεν αντιλήφτηκες το συγκεκριμένο θέμα  λογικά το φταίξιμο είναι δικό σου. Εάν όμως σου αρνήθηκε το testdrive με αποτέλεσμα να μη σου δοθεί η ευκαιρία στο να δεις κάποια πράγματα (αυτός βέβαια δεν χρειάζεται να ξέρει το πόσα πολλά γνωρίζει ο κάθε ένας από μας για τα αυτοκίνητα) τότε πολύ απλά θα τον πιέσεις στο να παραδεχτεί ότι σου πούλησε ένα ελαττωματικό αυτοκίνητο και θα εστιάσεις στο να σου επισκευάσει την συγκεκριμένη βλάβη.
Τα φώτα είναι λεπτομέρεια μπροστά στο θέμα του σασμάν πάντως.


Φιλικά Νίκος ;)
 

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
Νικόλα καλά τα λες αλλά όταν καίγεσαι για αυτοκίνητο δεν μπορείς να τα δεις όλα με ένα  testdrive. Για τα φώτα σίγουρα είναι λεπτομέρεια αλλά για το σασμάν το βλέπω και ακριβό αλλά και επικίνδυνο. στο testdrive δεν μου το παρουσίασε για τον λόγο ότι δεν την πετάει με γκάζι πάρα μόνο ρολαροντας.Το αν είναι σωστός επαγγελματίας θα φανεί τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω με νέα....τα 6500ευρω πάντως τα πήρε ντούκου :'( :'(
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Καλά ξεμπερδέματα Φώτη και θα περιμένουμε νέα σου. Ελπίζω να είναι ευχάριστα ok234
 

fotis65

Original poster
Rookie
Jun 26, 2012
36
0
6
Μυτιλήνη
τελικά είναι όπως τα είπες φίλε Νικόλα τα πράγματα.. να και το πόρισμα του αποκλειστικού αντιπροσώπου,με την βλάβη στα 400ευρω = α) φθορά στο πεντάλ που είναι για πάνω από 21000 klm  β) μικρή φθορά στον λεβιέ ταχυτήτων  γ) η φθορά στις δισκοπλακες ταιριάζουν για τα διπλάσια klm (40000) δ) ο εγκέφαλος δεν έδειξε τίποτα . ε) καθαρό κατά τα άλλα χωρίς περαιτέρω βλάβες. εντός τον ημερών θα ξέρω ποιος θα τσονταρι εγώ, ο μαντρας, η μισά μισά
antalaktika.png
.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread