Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα παιδια, θελω να σας ρωτησω και γω κατι, ως νεος κατοχος ford fiesta st-line 1.0 140hp  Θελω να τοποθετησω η xenon φωτα η τα καινουργια led cree, τι μου προτεινεται, αρψικα θα τοποθετιθουν παντου , μικρη μεσαια μεγαλη σκαλα+ προβολακια, . το αμαξι διαθετη απο μαμα προτζεκτορα η οπως λεγε εστιασμενη δεσμη(δουλευει σαν προτζεκτορας στα xenon ? ) τις γνωμες σας παρακαλω :D
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Φιλε καλοριζικο το εργαλειο ,να εισαι καλα και να το χαιρεσαι,γιατι ειναι ενα εκπληκτικο αμαξι.
Ομως ΜΑΚΡΙΑ απο τετοιες μοντιφιες που θελεις να κανεις.
Θα ξοδεψεις αρκετα χρηματα ,χρονο ,και θα ΧΑΛΑΣΕΙς ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ.
Μην μπλεκεις με τετοιες μετατροπες που θα σου δημιουργησουν προβληματα ΠΟΛΛΑ.
Στρωσε ωραια το εργαλειο και τα λεφτα που θελεις να ριξεις για να χαλασεις τα φωτα ,ριχτα σε συχνες
αλλαγες λαδιων να στρωσεις ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.
Φιλικα αυτη ειναι η γνωμη μου. ;D
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ, ειναι πραγματικα εκπληκτικο το αμαξι και τα φωτα του επισης καλα, απλα θελω λευκο φως, πιστευω και ναι τα xenon εχουν καλυτερο φωτισμο μην λεμε βλακειες απλα ουτε θεματα θελω ουτε τιποτα
 
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Σίγουρα καλύτερο φωτισμό έχουν τα ΧΕΝΟΝ. Πρόσεξε όμως πολύ τα εξής:

1) Όσο ανεβαίνεις σε KELVIN, δηλαδη γίνεται ποιο λευκο-γαλαζιο το χρώμα τοσο χάνεις σε φωτεινότητα (LUMENS). Η καλύτερη δοκιμασμένη λύση είναι στα 4300K οπου και θα έχεις την μέγιστη φωτεινότητα, άρα και καλύτερα φώτα. Δεν ειναι το χρώμα που θες (είναι ποιο λευκά απο τα αλογόνου αλλα οχι απολυτα λευκα), όμως ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

2) Η ποιοτητα των μπαλαστ αλλα και πανω απ'ολα η ποιοτητα της λαμπας. Μην πας στο ποιο φθηνό.... επελεξε κατι ποιοτικο, ισως και κατι επωνυμο.

Ολα αυτα απο εμπειρία και για να πληρωσεις οτι παρεις μια φορα!
Υ.Γ. Προσοχή να ειναι full can bas!

Φιλικά Ιωάννης
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου , εχεις να μου προτινεις κανενασ στην Αθηνα , που ειναι και καλος μαστορας και δεν θα μου πιασει και τον κωλο?
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα παιδια , τις προαλες παρελαβα αυτες εδω τις λαμπες http://www.ebay.com/itm/Cree-LED-Headlight-Kit-H7-60W-Set-6000K-Cool-White-7200LM-Bulbs-One-Pair-/231959088865?hash=item3601d6cee1:g:8TYAAOSwImRYGZ5J&vxp=mtr ψαχτηκα λιγο και μου ειπαν οτι ειναι νεας τεχνολογιας και οτι ειναι καλυτερες απο ξενον. λοιπον τα προβληματα μου ειναι τα εξης.
αρχικα δεν ανεφερε πουθενα αν ειναι can bus και γιαυτο φοβαμε λιγο για το συστημα του αυτοκινητου μην μου καψει τιποτα, το καλο ειναι οτι εβαλα μονο την δεξια λαμπα για να δω αν βγαζει ενδειξη αλλα τιποτα, δεν εδειξε οτι υπαρχει καμενη λαμπα η απλα πρεπει να φορεσω και τις δυο .
το αλλο ειναι οτι η συγκεκριμενα λαμπα εχει ανεμιστηρακι πανω της και το πλαστικο καπακι δεν κλεινη . τι μου συμβουλευετε να κανω και αν ειναι καλυτερα να παω σε ενα ηλεκτρολογιο τις φορντ και να τους πω εχω αυτα αν μπαινουν.
και τελευταιο , επειδη εχω 8 χρονια εγγυηση για τα παντα , εχω κανενα θεμα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά, δε μου αρέσει η ιδέα των ανεμιστήρων μέσα στο φανάρι.
Από φως πώς πάει ωστόσο, είναι φωτεινότερη η δέσμη;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
το πρωτο προβλημα μπορω να σου το λυσω...το site που μας εδωσες εχει φωτο που λεει οτι ναι ειναι can bus αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και κανενα μνμ για καμενη λαμπα :)
το δευτερο λογικα ναι θα εχεις θεμα με υγρασιες και το 3 προβλημα ειναι οτι αμα τυχων παρουσιασεις καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα(που μακαρι ποτε) η αντιπροσωπια θα ριξει το φταιξιμο στα ξενον ;)
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Φιλε μου καλε- καλη χρονια.
Αυτα που πηρες δεν ειναι ξενον.
Ειναι LED .
Δεν ξερω τι κανουν απο φωτισμο αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ειναι και κατι ιδιαιτερο αν σε περιπτωση εχεις κλασσικο κατοπτρο.
Αν εχεις κατοπτρο φακο τοτε ισως δεις διαφορες και μαλιστα μεγαλες.
Ομως ,επειδη οι λαμπες αυτες ,αν λεγονται λαμπες ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες
εχουν τις πισω ψυχτρες που ειναι αλουμινενιες για να κρυωνουν.
Πρωτη φορα ακουω και για ανεμυστηρες ,αν εχουν οι δικιες σου.
Τα καπακια σιγουρα δεν μπαινουν γιατι εμποδιζουν οι ψυχτρες που πιανουν ολο το χωρο.
Σιγουρα λοιπον θα εχεις προβληματα με τα νερα και με υγρασιες αλλα και με τους ατμους που θα συσσωρευονται στο εσωτερικο οταν κανει πολυ κρυο εξω.
Για εμενα ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΑΛΕΙς .
Θα εχεις σορεια προβληματων,και σιγουρα θα σου βαλουν χερι για την εγγυηση γιατι η μετατροπη αυτη ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΗ.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
kostg said:
Προσωπικά, δε μου αρέσει η ιδέα των ανεμιστήρων μέσα στο φανάρι.
Από φως πώς πάει ωστόσο, είναι φωτεινότερη η δέσμη;
τα ανεμιστηρακι ειναι περισσοτερο για να μην ανεβαζει την θερμοκρασια αλλα η αληθεια ειναι οπως λεω οτι τις δοκιμασα μερα , και δεν μου φανηκε και καμια τρελη διαφορα την ημερα.
nos7 said:
το πρωτο προβλημα μπορω να σου το λυσω...το site που μας εδωσες εχει φωτο που λεει οτι ναι ειναι can bus αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και κανενα μνμ για καμενη λαμπα :)
το δευτερο λογικα ναι θα εχεις θεμα με υγρασιες και το 3 προβλημα ειναι οτι αμα τυχων παρουσιασεις καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα(που μακαρι ποτε) η αντιπροσωπια θα ριξει το φταιξιμο στα ξενον ;)
ξερω οτι ειναι can bus απλα καποιος μου ειχε πει οτι το can bus  απο το full can bus που εχουμε εμεις ειναι αλλο.μονο με καμια πατεντα αν τα βαλω, η να παω στην μαμα φορντ και να μου βαλουν απεθειας αυτη τα εργοστασιακα xenon .
KARBY said:
Φιλε μου καλε- καλη χρονια.
Αυτα που πηρες δεν ειναι ξενον.
Ειναι LED .
Δεν ξερω τι κανουν απο φωτισμο αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ειναι και κατι ιδιαιτερο αν σε περιπτωση εχεις κλασσικο κατοπτρο.
Αν εχεις κατοπτρο φακο τοτε ισως δεις διαφορες και μαλιστα μεγαλες.
Ομως ,επειδη οι λαμπες αυτες ,αν λεγονται λαμπες ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες
εχουν τις πισω ψυχτρες που ειναι αλουμινενιες για να κρυωνουν.
Πρωτη φορα ακουω και για ανεμυστηρες ,αν εχουν οι δικιες σου.
Τα καπακια σιγουρα δεν μπαινουν γιατι εμποδιζουν οι ψυχτρες που πιανουν ολο το χωρο.
Σιγουρα λοιπον θα εχεις προβληματα με τα νερα και με υγρασιες αλλα και με τους ατμους που θα συσσωρευονται στο εσωτερικο οταν κανει πολυ κρυο εξω.
Για εμενα ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΑΛΕΙς .
Θα εχεις σορεια προβληματων,και σιγουρα θα σου βαλουν χερι για την εγγυηση γιατι η μετατροπη αυτη ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΗ.
το αμαξι εχει φαναρια εστιασμενης δεσμης που παει να πει οτι ειναι ετοιμο για xenon- led φωτα, ειναι τα φαναρια με το ματι για να καταλαβαινομαστε.
αμα δεν παρω το οκ απο την ford φεν το πηραζω εννοειται , αλλα ψαχνομαι αρκετα για καλυτερο φωτισμο και περισσοτερο λογο ασφαλειας γιατι η αλογονου δεν ειναι καλες ρε παιδια οπως και να το κανουμε. αν θα μου λεγατε τι θα δδιαλεγες θα σας ελεγα τις εργιστασιακες λαμπες xenon  της bmw που και γαμανε απο φωτηνοτητα και απο στυλ βεβαια αφου μπλεδιζουν.
σας ευχαριστω ολους παντος.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν υπάρχουν εργοστασιακά xenon για το fiesta. Mόνο για το focus και πάνω και αυτά με παραγγελία από το εργοστάσιο.
Μην το παλεύεις με τα leds κατά τη γνώμη μου. Ή θα μείνεις με τις αλογόνου ή θα βάλεις κιτ xenon κινέζικο με can bus ballasts. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλημερα, θα κανω μια προσπαθεια απο την ford για να μου βαλουν αυτοι το Kit για να ειμαι αι σιγουρος με εγγυηση αλλιος θα ψαξω για κανενα επωνημο , αλλα τωρα πια ολα κινεζικα ειναι.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Σου απάντησα και με αναλυτικό ΠΜ, εργοστασιακή λύση δεν υπάρχει (μόνο σε Focus και Mondeo υπάρχουν xenon), οπότε οι επιλογές σου είναι δύο: είτε καλύτερες αλογόνου (CrystalVision ή White για να είσαι και απολύτως νόμιμος) είτε xenon kit στις Η7 που είναι με projector και άρα θα φωτίζουν σωστά (αλλά δεν θα είναι 100% νόμιμες, αφού δεν θα έχεις σύστημα πλύσης).

Στην αντιπροσωπεία θα εκπλαγώ αν δεχτούν να τοποθετήσουν αυτούς τους λαμπτήρες, και φυσικά να προβούν σε όλες τις μόντες που απαιτούνται για να μπουν και να κουμπώσουν. Ή θα σου πουν ότι τα βάζουν, αλλά ξεχνάς την εγγύηση για τα ηλεκτρολογικά...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Έριξα μια ματιά και σε κάποιες άλλες Η7 και Η1 LED λάμπες, *ίσως* υπάρχουν κάποιες οι οποίες να μπορούν να χωρέσουν στο φανάρι του Fiesta, δεν ξέρω όμως αν και πως θα κουμπώσει το λαστιχένιο καπάκι που προστατεύει από υγρασία. Και φυσικά πάντα παραμένει το ερώτημα για την καλωδίωση...

Υπάρχει και στην Ελλάδα μαγαζί που πουλάει CREE LED για κύριο φωτισμό, στο Ledmania έχουν με 3600 και 4000lumes, ίσως να πέρναγες από εκεί μια βόλτα για να δεις και αυτές που έχουν ?
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το εψαξα και εγω λιγακι αυτο το μαγαζι αλλα δεν το διακινδυνεύω, θα παω στην ιδια την ford να εχω και την εγγυηση μου και ολα μια χαρα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
το εψαξα και εγω λιγακι αυτο το μαγαζι αλλα δεν το διακινδυνεύω, θα παω στην ιδια την ford να εχω και την εγγυηση μου και ολα μια χαρα.

Αφού τις έχεις στα χέρια σου, γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου να δεις αν χωράνε ? Από τις photos φαίνονται ότι είναι λίγο γκουμούτσες (λόγω ανεμιστήρα) αλλά *ίσως* χωρέσουν τσίμα-τσίμα, και δεν χρειαστεί να πειράξεις το καπάκι και έτσι να μην φαίνονται τα καλώδια. Λογικά έχει τα σωστά φυσάκια για Η7, σωστά ?

Ξεκούμπωσε το ένα φανάρι, βγάλτο και κάνε δοκιμή με το ένα LED, αν χωράει και δεν φαίνεται (άρα δεν θα δημιουργεί απορίες ;) ) τότε θα είσαι νομίζω ΟΚ, αφού έχεις MK7.5 με projectors.

Κάτι που δεν διευκρίνησα πριν, είναι ότι η αγγελία αναφέρει "Up to 7200Lms per set", το οποίο σημαίνει (α) ότι η κάθε λάμπα είναι το μισό, άρα 3600Lms το πολύ (δηλαδή περίπου +50% από τις Η7 αλογόνου), και (β) αυτό το "Up to" είναι πολύ περίεργο, π.χ. τα σωστά LED kits αναφέρουν συγκεκριμένα πόσα Lumens είναι οι λάμπες τους, δεν λένε "up to" ή "πιθανότατα xyz lumens" κλπ :D
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
The Ace said:
Αφού τις έχεις στα χέρια σου, γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου να δεις αν χωράνε ? Από τις photos φαίνονται ότι είναι λίγο γκουμούτσες (λόγω ανεμιστήρα) αλλά *ίσως* χωρέσουν τσίμα-τσίμα, και δεν χρειαστεί να πειράξεις το καπάκι και έτσι να μην φαίνονται τα καλώδια. Λογικά έχει τα σωστά φυσάκια για Η7, σωστά ?

Ξεκούμπωσε το ένα φανάρι, βγάλτο και κάνε δοκιμή με το ένα LED, αν χωράει και δεν φαίνεται (άρα δεν θα δημιουργεί απορίες ;) ) τότε θα είσαι νομίζω ΟΚ, αφού έχεις MK7.5 με projectors.

Κάτι που δεν διευκρίνησα πριν, είναι ότι η αγγελία αναφέρει "Up to 7200Lms per set", το οποίο σημαίνει (α) ότι η κάθε λάμπα είναι το μισό, άρα 3600Lms το πολύ (δηλαδή περίπου +50% από τις Η7 αλογόνου), και (β) αυτό το "Up to" είναι πολύ περίεργο, π.χ. τα σωστά LED kits αναφέρουν συγκεκριμένα πόσα Lumens είναι οι λάμπες τους, δεν λένε "up to" ή "πιθανότατα xyz lumens" κλπ :D
την εχω δοκιμασει κανονικα την μια ειναι κομπλε κουμπωνη σωστα αλλα οπως ειπες τα ανεμηστηρακια μεγαλο θεμα, και εκτος αυτο δεν εχει και λιγο χωρο να βολεψω τα καλωδια καπου. αμν ρε ford ολα δυσκολα σιγα τα πολλα κυβικα που χωρεσες κατω απο το καπο και δεν εχουμε και χωρο. :p
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Επειδή ξαναέριξα μια ματιά στα φανάρια, τα καπάκια, τα καλώδια και γενικά το χώρο που έχεις διαθέσιμο, τουλάχιστον στο MK7.5 (και υποθέτω και στο ΜΚ7) πίσω από τις Η7 δεν έχει χώρο ούτε για το καλώδιο, πόσο μάλλον για τον ανεμιστήρα. Άρα σίγουρα η τοποθέτηση θα είναι αναγκαστικά λίγο "τσαπατσούλικη", καθώς θα πρέπει να βγάλεις το ελαστικό καπάκι ή να το τρυπήσεις, για να χωρέσει και να παίρνει αέρα ο λαμπτήρας. Επίσης το stabilizer δεν ξέρω αν θα χωρέσει κάπου μέσα στα κενά του φαναριού, σε ένα video που κοίταξα που βάζουν LED σε ΜΚ7 χώραγε οριακά, αλλά ήταν πραγματικά πολύ μικρό κουτάκι, περίπου σαν κουτί σπίρτα.

Ενώ λοιπόν οι LED είναι ίσως η καλύτερη plug-n-play λύση για τα MK7.5 στους Η7, o ανεμιστήρας δεν θα χωρέσει, άρα θα φαίνεται και σίγουρα θα χτυπάει στο μάτι (και στην αντιπροσωπεία). Από την άλλη, και οι xenon απαιτούν τροποποίηση του φαναριού (τρύπα στο καπάκι, καλωδιώσεις, κόλλημα του ballast κάπου κοντά (συνήθως στο κάτω μέρος του φαναριού), οπότε και εδώ έχεις παρέμβαση που φαίνεται.

Μου φαίνεται θα μείνω με τις CrystalVision τελικά...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Επειδή έχω ξεχάσει να ποστάρω εδώ, δείτε πως είναι το Fiesta με τις CrystalVision....έχω βάλει Η7 και Η1, συν όλα τα φωτάκια εσωτερικού φωτισμού. Η διαφορά με τις stock λάμπες είναι εμφανέστατη, και στους 4300Κ είναι πάρα πολύ κοντά με τα stock DRLs ;)

15pq05t.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
The Ace said:
Μου φαίνεται θα μείνω με τις CrystalVision τελικά...

Έχω κάνει εγκατάσταση xenon στο facelift ST. Δεν είναι τόσο χάλια όσο πιστεύεις.
Κατ' αρχήν αγόρασα άλλα καπάκια για πίσω από τις Η7, ώστε να μη χαλάσω τα εργοστασιακά. Τα τρύπησα προσεκτικά με ποτηροτρύπανο (και όχι με το κοφτάκι όπως κάνουν οι περισσότεροι εγκαταστάτες) ίσα ίσα για να μπει η τσιμούχα από τις λάμπες και να μην τίθεται θέμα μόνωσης. Στη συνέχεια τοποθέτησα τα ψηφιακά canbus ballasts κάτω από τα φανάρια και πάνω στα ράμφη ώστε να μη φαίνονται όταν κοιτάς το μηχανοστάσιο από πάνω, έκρυψα όσο γίνεται τα καλώδια στο πλάι και έτοιμο το εργοστασιακό look. Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και φωτογραφίες.

Υ.Γ. 5000 Kelvin και όχι 6 ή 8 που μπλεδίζουν. Ταιριάζει αρκετά το χρώμα με τα drls.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread