Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλημέρα παιδιά ...

Έχω ένα θεματάκι που το θεωρώ σοβαρό ... λοιπόν.
Από την μέρα που έβαλα την "φιλτροχοανη" μου όταν βγάζω μια ταχύτητα ενώ πηγαίνω κανονικά και το αφήνω σε νεκρά το αμάξι μένει στις 1300 στροφές περίπου και δουλεύει εκεί μέχρι να σταματήσω τελείως ... dld όσο δεν είμαι σταματημένος δουλεύει συνεχεια με 1300+ στροφές με νεκρά και ακόμα και σε κατηφόρα .
Παρατήρησα ότι αν τσιμπήσω τον sipmlekth στιγμιαία και τον αφήσω οι στροφές πέφτουν στο normal γύρο στις 800 dld ... και ξανά γίνετε το ίδιο κάθε φορα που βγάζω ταχύτητα και το αφήνω στην νεκρά ...
Προσωπικά με ενοχλεί να το ακούω συνεχεια να δουλεύει λες και παταω γκάζι ... AR15firing  :mad:
Επίσης παρατήρησα ότι όσο δουλεύει στις 1300 η κατανάλωση γραφει περίπου 2 με 2.5 λίτρα τα 100 .
Ξέρει κανεις καμια λύση ?? Λογικά ο MAF δεν φταίει ?? γιατί όμως το κάνει αυτό αφού δεν πρέπει να έχω κάνει κάτι λάθος στην εγκατάσταση .. :( :( :(

Sorry για το μεγάλο post αλλα αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει thanks !!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχήν, έχεις οδηγήσει τις αναθυμιάσεις στην φιλτροχοάνη όπως σου έγραψα στο σχετικό post; Ή τις έχεις ακόμα στον αέρα, χωρίς φίλτρο;
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
όχι δεν τις έχω στην χοάνη ... έχω πάρει το μικρό "φιλτρακι" για τις αναθυμιάσεις αλλα είναι μεγαλύτερο από το σωλήνα του αυτοκινητου και δεν κουμπώνει.Αλλα δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο ...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Αυτο το χω παρατηρησει σε πολλα αυτοκιβητα παντως,οποτε δεν πιστευω να ναι κατι σημαντικο
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
δεν γίνετε ρε si να δουλεύει συνεχεια στις 1300 στροφές ... δεν πιστεύω ότι είναι λογικό να  δουλεύει ετσι όταν μπει ο χοάνη .. κάτι το προκαλεί αυτό ...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Πανο για αρχη...οταν εισαι με νεκρα ειναι πολυ φισιολογικο να εχεις τετοια καταναλωση...εαν παρατηρησεις και καποια ταχυτητα να εχεις κουμπομενη και εισαι σε κατηγορα χωρις να πατας γκαζι και να πηγαινεις το ιδιο θα σου γραψει και συγκεκριμενα ειναι 2,4 με το dashhawk που εχω στιγμαια καταναλωση....οσο για τις στροφες μ το κανει και σε εμενα και μολις σταματισω τελειως πεφτουν,το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι εαν μ κραταει μεχρι τις 1300 ή πιο κατω(γιατι εγω νιμιζω οτι κραταει μεχρι 900 αντι για 700 που δουλευει τελειως σταματιμενο....
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
1200-1300 μου κρατάει συνεχεια ... πριν βάλω την χοάνη όμως που δεν είχε το θέμα αυτό με νεκρά κράταγε εννοείτε τις κανονικές στροφές και κατανάλωση έγραφε 0.8-1.0 .
Γιατί όμως γίνετε αυτό με τις στροφές δεν μπορώ να καταλάβω ... δεν είναι κάποιο μπέρδεμα του MAF η κάτι τέτοιο ?
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
αυτο το κανει και το μκ6 ειναι προληπτικα απο το εγκεφαλο του αυτοκινητου επειδη ρολαρεις χωρις ταχυτητα κραταει παραπανω ρελαντι για αποτροπη σβησιματος του κινητηρα.στο δικο μου μκ6 1.4 το στροφομετρο δειχνει 1000σ.α.λ εσυ που εχεις πιο ελευθερη αναπνοη ειναι λογικο να δειχνει κατι παραπανω.ειναι απανυηση απο αντιπρ οταν ειχα ρωτησει .
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
κι εμενα κανει κατι τετοιο και με το μαμα φιλτρο και με το panel της kn και με την χοανη κραταει στιγμιαια τις στροφες ψηλα και μετα πεφτουν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο τωρα βεβαια δεν χανεις και τιποτα να καθαρισεις αυτα που ειπε ο μιχαλης καλο θα σου κανει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread