Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
Μπορει σε πολλούς να φανεί χαζή ερώτηση και παρακάτω θα εξηγήσω γιατί μου δημιουγήθηκε αυτή η απορία: "Οι ζάντες επηρρεάζουν τα κρατήματα??"

Σαφώς δε μιλάω για μεγαλήτερες ζάντες οι οποίες σαφώς τα επηρεάζουν θετικά. Μιλάω για την εξής περίπτωση: Παω αλλάζω ζάντες με άλλες ελαφρύτερες και κρατάω τα ίδια λάστιχα λόγω οικονομίας. Οι προηγούμενες ζάντες είναι επίσης αλουμινίου.

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί απο τότε που άλλαξα ζάντες απο εκεί που νόμιζα οτι ήξερα τα όρια του fiesta μου παραλίγο να φύγω σε μια στροφή 100 μοιρών. Ταχύτητα θα σας γελάσω, 40-60 περίπου... Πέταξε κώλο και σώθηκε με ανάποδο τιμόνι και μπάσιμο ESP... Τωρα μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος και αποφεύγω να παίρνω στροφές με μεγάλη ταχύτητα όπως έκανα παλιότερα. Μη σκοτωθώ σε καμια εθνική...

Οι ζάντες είναι οι παρακάτω
01042011650.jpg

01042011651.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Την ήξερες αυτή τη στροφή; Έμπαινες παλιότερα με την ίδια ταχύτητα και κρατούσε και τώρα σου έφυγε; Μήπως είχε κάτι κάτω και γι' αυτό γλίστρησε το αυτοκίνητο;

Οι καινούριες ζάντες σου βγαίνουν αρκετά προς τα έξω σε σχέση με τις παλιές; Αν ναι, μπορεί να φταίει κι αυτό, άλλαξες αρκετά τη γεωμετρία της ανάρτησής σου δηλαδή. Μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία π.χ. από πίσω ώστε να δούμε πόσο έξω βγαίνει η ζάντα σε σχέση με τους θόλους;
 

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
kostg said:
Την ήξερες αυτή τη στροφή; Έμπαινες παλιότερα με την ίδια ταχύτητα και κρατούσε και τώρα σου έφυγε; Μήπως είχε κάτι κάτω και γι' αυτό γλίστρησε το αυτοκίνητο;

Οι καινούριες ζάντες σου βγαίνουν αρκετά προς τα έξω σε σχέση με τις παλιές; Αν ναι, μπορεί να φταίει κι αυτό, άλλαξες αρκετά τη γεωμετρία της ανάρτησής σου δηλαδή. Μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία π.χ. από πίσω ώστε να δούμε πόσο έξω βγαίνει η ζάντα σε σχέση με τους θόλους;

Τη στροφή την ξέρω ναι, δεν νομίζω ότι έχω ξαναμπεί όμως με την ίδια ταχύτητα, μαλλον λιγότερη, κάτω δεν είχε κάτι, στεγνή ασφαλτος ήταν. Οι ζάντες είναι ακριβώς στην ίδια θέση σε σχέση με τους θόλους και γενικότερα. Απλά τελευταία μου φαίνεται λες και το αμάξι έχει χάσει κάτι απο κράτημα, λες να είναι ιδέα μου?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάλλον, δες και κάτι άλλο εξίσου σημαντικό, τον αέρα στα λάστιχά σου, μήπως είναι ξεφούσκωτα, ή παραφουσκωμένα. Τσέκαρε ότι έχεις την πίεση που γράφει στο αυτοκολλητάκι στην κολώνα της πόρτας του οδηγού.
 

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
kostg said:
Μάλλον, δες και κάτι άλλο εξίσου σημαντικό, τον αέρα στα λάστιχά σου, μήπως είναι ξεφούσκωτα, ή παραφουσκωμένα. Τσέκαρε ότι έχεις την πίεση που γράφει στο αυτοκολλητάκι στην κολώνα της πόρτας του οδηγού.

Αυτο είναι το πρωτο που τσέκαρα :) ευχαριστώ πάντως
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Επειδή έχω δεί και ακόυσει πολλά κοίταξε μήπως κάναν κανένα λάθος κατα την τοποθέτηση των ζαντών(λάθος τοποθέτηση ελαστικών),γιατί το αμάξι να πετάξει κωλο με 40-60 και εσπ μου φαίνεται λίγο δύσκολο!!
 

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
MozAk said:
Επειδή έχω δεί και ακόυσει πολλά κοίταξε μήπως κάναν κανένα λάθος κατα την τοποθέτηση των ζαντών(λάθος τοποθέτηση ελαστικών),γιατί το αμάξι να πετάξει κωλο με 40-60 και εσπ μου φαίνεται λίγο δύσκολο!!

κοίτα η αλήθεια είναι οτι η στροφή ήταν πάνω απο 90 μοίρες, δεν είναι τόσο παράλογο που μου έφυγε απλα εγώ νομίζω οτι αλλιώς ήξερα το αμάξι μου... οσο για την τοποθετηση και καλά φαίνεται να την έκαναν και ζυγοστάθμηση έγινε... τι εννοείς λαθος?
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Επειδή δεν βρήκα κάποιο ανάλογο ποστ  και δεν ηθελα να ανοίξω καινούργιο θελω να κάνω μια ερώτηση....Σήμερα πήγα για μια μικεροεπισκευη στο λάστιχο και οταν βάλαμε ξανά την ζάντα επάνω στο αμάξι ξεχάχασαμε να βάλουμε το δαχτυλίδι της ζαντας απο την μέσα μεριά...Θα έχω κάποιο πρόβλημα  να το μετακινώ χωρίς αυτό μέχρι αύριο που θα ξαναπάω να το βάλουμε;
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
scorpion said:
Να πας να το βάλεις.Το δαχτυλίδι το βάζουν για να πατάει καλά πάνω στο μουαγιε
Θα πάω αύριο να το βάλω σίγουρα Ιάκωβε απλά αυτό που ρώτησα είναι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μέχρι να το βάλω...Σ ευχαριστώ πάντως..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το δαχτυλιδι το μονο που κανει ειναι να κεντραρει ττην ζαντα πανω στο μουαγιε ποιο σωστα για να μην εχει κενα και εχει τρεμουλο στο τιμονι. εμεις που εχουμε παξιμαδια και οχι μπουλονια δεν εχουμε θεμα κεντραρουν ποιο σωστα πανω στον αφαλο.
το πατημα τις ζαντας στον αφαλο δεν επιρεαζετε απο το δαχτυλιδι. ενα απλο κοματι πλαστικου ειναι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread