Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
Ανοίγοντας το καπώ και παρατηρώντας τα φανάρια θα δούμε σε κάθε φανάρι από 2 βίδες και μια ταπούλα! Ξεκινάμε να λύσουμε τις δύο βίδες με ένα ίσιο και μεσαίο κατσαβίδι οπως φαίνεται στις φώτο παρακάτω...

1bf7a743.jpg
3cb2405b.jpg


συνεχίζουμε αφαιρώντας την ταπούλα στο μπροστά μέρος του φαναριού εκεί που ενώνεται με τον προφυλακτήρα,χρησιμοποιώντας ενα πιο ψιλό κατσαβιδάκι...

f75c273d.jpg


Με το ίσιο κατσαβίδι τραβάμε ελαφρώς το δοντάκι της φύσας τροφοδοσίας και έπειτα την αφαιρούμε.

3fe091e5.jpg


Μετά πιάνουμε το φανάρι από την πάνω μεριά και το τραβάμε προς τα πάνω σιγά σιγά ώστε να ελευθερωθεί από την κάτω βάση στο οποίο είναι κουμπωμένο (προσοχή στο τράβηγμα όμως διότι μπορεί να σπάσει κάποιο δοντάκι από την κάτω βάση. Αν το φανάρι δεν ξεκουμπώνει εύκολα πιάστε το και με τα 2 χέρια και κουνήστε το ελαφριά αριστερά-δεξιά ώστε να "ξεκολλήσει" σιγά σιγά από την βάση του). Μόλις βγει από την βάση του θα ακουστεί ένα κρακ αλλά μην τρομάξετε... δεν έχει σπάσει τίποτα!(Αν πάλι έσπασε κάποιο δοντάκι από την κάτω βάση μην ανγχωθείτε γιατί το φανάρι και πάλι "μαγκώνει" στη βάση του)

εδώ φαίνεται η κάτω βάση και το αυτάκι απο το φανάρι
d157d1e1.jpg


και εδώ έχουμε το φανάρι τελείως λυμένο και ειναι σημειωμένη η κάθε τρύπα του φαναριού σε ποιά τρύπα του αμαξώματος αντιστοιχεί..
121a30a9.jpg


Στην παρακάτω φώτο φαίνεται η κάτω μερία του φαναριού και πως ανοίγουμε το καπάκι για να έχουμε πρόσβαση στα ψειράκια για να τα αλλάξουμε

cf0f1e2a.jpg


2eda3e3b.jpg


Για να ξανατοποθετήσουμε το φανάρι κοιτάμε να το βάλουμε πρώτα από μπροστά προσέχοντας τα 2 "μαγουλάκια" που έχει στο πλάι! Για να βάλουμε τα "μαγουλάκια" απλά τραβάμε λίγο μπροστά τον προφυλακτήρα. Αφού έχει έρθει στη θέση του το φανάρι, το πιέζουμε ώστε να "κάτσει" στην κάτω βάση. Τώρα βιδώνουμε και πάλι τις δύο βίδες και έπειτα βάζουμε την ταπούλα.(πρώτα το κάτω μέρος της και μετά το πάνω)

Αυτό ήταν...είμαστε έτοιμοι! biggrin biggrin

Υ.Γ για να αλλαχτούν τα φώτα πορείας θα πρέπει να βγεί η πίσω λαστιχένια τάπα...στην διαδικασία αυτή δεν θα πρέπει να αφαιρεθεί το φανάρι!!
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
καλησπερα να κανω μια ερωτηση μπορει μια λαμπα Η1 να μπει λαθος? δηλαδη να μην πατησει καλα στην βαση της στο φαναρι μεσα?
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
τα φαναρια ειναι ρυθμισμενα  και πανω κατω αλλα και δεξια αριστερα σε μηχανημα και ομως οταν αναβω το σινιαλο περισσοτερο φως χτυπαει αριστερα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λογικό δεν είναι η μεγάλη σκάλα (προβολείς) να σου φωτίζουν και αριστερά για να βλέπεις στο αντίθετο ρεύμα; Γι' αυτό απαγορεύεται και η μόνιμη χρήση τους, επειδή στραβώνεις τους απέναντι.
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Το κρυσταλο απο το φαναρι ξεκουμπωνει η θα μου το κοψει; ξερει καποιος να μου απαντησει;
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Θελω να του βαλω angelize και δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο να το ανοιξω γιατι το πηγα να το δουν και μου ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολο και επικινδυνο γιατι μπορει να σπασει..
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
Είναι από τα πιο δύσκολα φανάρια. Ανοίγουν αλλά στοιχίζει.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #11
Οτι ανοιγουν-ανοιγουν ... αλλοι το κοβουν και αλλοι εχουν υπομονη και κανουν 6 ωρες να τα ανοιξουν...το θεμα
Ειναι τι ειναι πιο σωστο και τι θα κανει αυτος που θα το πας...και υστερα τι στεγανοποιηση θα του κανει για να μην βαζει υγρασια!!!
Παντος και εγω οπου εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι δεν ανοιγει!!
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Ατομο εχω και πιανουν και τα χερια του καλα εχει κανει πολλες καλες δουλειες αλλα να το εμπιστευτω;;
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #13
Αυτο εσυ το ξερεις εςν μπορεις να τον εμπιστευτεις!!! Εμεις το μονο που μπορουμε να σου πουμε απο εδω ειναι μονο οι εμπιριες μας... ;)
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Μπορει να μου απαντησει κανεις τι λαμπες φοραει στα μπροστινα φαναρια το mk7 ;
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Ευχαριστω.. και κατι αλλο ο προτζεκτορας του φαναριου για να βαλω angel ποσο ειναι;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λογικα 70mm, αν και δε νομιζω να τα εχει ανοιξει κανεις για να μετρησει διαμετρο...
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Και εγω τωρα πηρα τα xenon και τωρα θελω να παρω και τα angel για να ανοιχτουν μια φορα τα φαναρια μην τα διαλυσουμε στο τελος...
 

labrinakos

Rookie
Dec 9, 2014
14
0
0
Μα αλλαζεις και λαμπες δεν αφηνεις τις ιδιες πως θα τις βγαλω χωρις να τα ανοιξω;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread