Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
http://www.onparts.gr/ford-fiesta-vi-1-6-ti-120hp-120hp/antallaktika/antallaktika-service/set-imanta-chronismou

http://www.maxxparts.gr/ford-fiesta-vi-1-6-ti-120hp/antallaktika/antallaktika-service/set-imanta-chronismou

ενδεικτικα καποιες τιμες σετ ιμαντα χρονισμου για το 1.6 S 120ps

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1434894569[/time]
Για το ιδιο μοντελο ποσταρω και τιμες για την αντλια νερου,γιατι διαβαζω κατι εξωφρενικες τιμες

http://www.onparts.gr/ford-fiesta-vi-1-6-ti-120hp-120hp/antallaktika/kinitiras/antlia-nerou

http://www.maxxparts.gr/ford-fiesta-vi-1-6-ti-120hp/antallaktika/kinitiras/antlia-nerou
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Εγω μιλησα για τιμες για τα γνησια ανταλλακτικα και οι τιμες που ανεφερα ειναι και πιο κατω απο αυτες που ποσταρε φιλος παραπανω.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Μπορώ δηλαδή να πάω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ford να του πω, γράψε μου μιά λίστα με τα ανταλλακτικά που θέλεις, να τα πάρω απο δικό μου μαγαζί και μετά να του ζητήσω μόνο εργατικά για τοποθέτηση ;
Ξέρει κανείς τί εγγύηση δίνει στον ιμάντα η Ford ( ισχύει ξανά το 8 χρόνια/160,000χλμ ) ; και τί εγγύηση θα πάρω με το τρόπο που περιέγραψα παραπάνω ;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ηλίας said:
Μπορώ δηλαδή να πάω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ford να του πω, γράψε μου μιά λίστα με τα ανταλλακτικά που θέλεις, να τα πάρω απο δικό μου μαγαζί και μετά να του ζητήσω μόνο εργατικά για τοποθέτηση ;
Ξέρει κανείς τί εγγύηση δίνει στον ιμάντα η Ford ( ισχύει ξανά το 8 χρόνια/160,000χλμ ) ; και τί εγγύηση θα πάρω με το τρόπο που περιέγραψα παραπάνω ;

Aυτη η πρακτική που περιγράφεις γίνεται εφόσον δεν είσαι στην εγγύηση και εφόσον ξέρεις απο μόνος σου τι να αγοράσεις. Στα περισσότερα εχγειρίδια λειτουργίας γράφουν τι πρεπει να αλλάξεις και πότε. Αν δεν το βρίσκεις μπορεί κάποιο μέλος με την εμπειρία του να σε βοηθήσει.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
σημερα ρωτησα σε συνεργειο στη θεσσαλονικη που φτιαχνει αποκλειστικα φορντ,για αλλαγη σετ ιμαντα με εργατικα με ειπε 250 ευρω...!!!!!!!!!!!!!!!!! και μου ειπε επισης πως επειδη το αμαξι το εχω κοντα 7 χρονια προς τα χριστουγεννα να τα αλλαξω...71200 χλμ εχω,αντεχει ακομα :D
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Tsikitsak said:
σημερα ρωτησα σε συνεργειο στη θεσσαλονικη που φτιαχνει αποκλειστικα φορντ,για αλλαγη σετ ιμαντα με εργατικα με ειπε 250 ευρω...!!!!!!!!!!!!!!!!! και μου ειπε επισης πως επειδη το αμαξι το εχω κοντα 7 χρονια προς τα χριστουγεννα να τα αλλαξω...71200 χλμ εχω,αντεχει ακομα :D
Με αντλια ή χωρίς;
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
με 56 ευρω βρισκω σετ ιμαντα χρονισμου της skf , ποσα εργατικα να μου παρει?? πανω απο 50 ευρω??
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Τι να σου πω εγω 60 εδωσα αλλα σε εξωτερικο συνεργειο στις Σέρρες.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
johnmar said:
Τι να σου πω εγω 60 εδωσα αλλα σε εξωτερικο συνεργειο στις Σέρρες.

στα ποσα χιλιομετρα και στα ποσα χρονια τον αλλαξες φιλε?
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Φιλε τον αλλαξα στα 6 χρονια και 45000χλμ ( μιας και το πηρα προσφατα μεταχειρισμενο) αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι ειχε πολυ ψωμι ακομη-δεν ειχε καθολου ραγισματα και τετοια.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
johnmar said:
Φιλε τον αλλαξα στα 6 χρονια και 45000χλμ ( μιας και το πηρα προσφατα μεταχειρισμενο) αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι ειχε πολυ ψωμι ακομη-δεν ειχε καθολου ραγισματα και τετοια.

Λιγα τα χιλιομετρα ηταν,βιαστηκες :( Σημερα στο συνεργειο ο μηχανικος με ειπε στα 7 χρονια αν δεν ξεπερασουμε τα χιλιομετρα που δινει η φορντ (καμια 150000χλμ χονδρικα) ειναι καλο να τον αλλαζουμε.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
250 με εργασία ενώ 50 ειναι μονο το ανταλλακτικό μας βγάζει 200ε εργασία

Δεν βγάζει νόημα τόσα πολλα
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Το γνησιο σετ ξεκιναει απο τα 90 ευρω οχι 50.Αλλα κατα τα αλλα πολλααα λεφτα για εργασια...
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Άλλαξα σήμερα τον ιμάντα χρονισμού με την αντλία νερού. Επέλεξα γνήσια ανταλλακτικά της Ford και πήγα σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και επισκευαστή της. Κόστος 280 €.

Μ'ετρωγε το χέρι μου και έκανα κι άλλες δουλειές στο αμάξι αλλά θα βγω εκτός θέματος αν τις αναφέρω εδώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread