Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gkmanos21

Rookie
Apr 17, 2013
11
0
0
Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί όλοι τον λέτε ιμάντα χρονισμού (timing belt) και μιλάτε για αντλίες νερού;

Να ξεκαθαρίσω κάτι.

Ιμάντας χρονισμού (timing belt) (κάποιοι τον λένε και ιμάντα εκκεντροφόρου) είναι ο ιμάντας που μεταβιβάζει την κίνηση του στροφαλοφόρου άξονα στον εκκεντροφόρο και αυτοί οι δύο άξονες στην συνέχεια μεταφέρουν την κίνηση στο έμβολο και τις βαλβίδες. Ο ιμάντας αυτός βρίσκεται εντός του κινητήρα και φαίνεται αν λύσουμε το κάλυμμα δίπλα απ την κεφαλή.

Ο ιμάντας που είναι εξωτερικά και περνάει απ τα περιφερειακά συστήματα, όπως του αιρ κοντισιον, δυναμό και αντλίας νερού ονομάζεται ιμάντας περιφερειακών (auxiliary belt) και ΟΧΙ χρονισμού (timing belt).

Ήθελα να ξεκαθαριστεί αυτό γιατί μπορεί κάποιοι αναγνώστες να μπερδεύονται όσον αφορά χλμ/χρόνια συντήρησης.

Στο FORD ETIS, η Ford αναφέρει τα παρακάτω χρονοδιαγράμματα:

Ιμάντας χρονισμού (Τiming belt): 160000χμλ ή 8 χρόνια
Ιμάντας περιφερειακών (Auxiliary belt): 100000χλμ ή 8 χρόνια

Τα νούμερα μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αλλά είναι αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής (φυσικά αναλόγως την χρήση και την κρίση του καθενός) και όποιος θέλει μπορεί να το ελέγξει στο FORD ETIS με το VIN του.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, όπως τα γράφεις είναι. Για να βγει όμως η αντλία νερού, πρέπει να ανοιχτεί από το πλάι ο κινητήρας σαν να άλλαζες τον ιμάντα χρονισμού. Γι' αυτό τα αναφέρουμε μαζί.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Επισης τα εμβολα δεν παιρνουν κινηση απο τον ιμαντα χρονισμου οπως γραφεις αλλα κατευθειαν απο τον στροφαλοφορο αξονα.
Κινηση απο τον ιμαντα χρονισμου παιρνουν οι εκκεντροφοροι αξονες και κατ' επεκταση οι βαλβιδες.
 

sam.sam

Rookie
Oct 3, 2015
17
0
0
Παιδια ιμαντα χρονισμου σε diesiel παλι στις 120.000 ειναι ?
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
θόρυβος από την μηχανή του αυτοκινητου  το πήγα σε 2 συνεργεία ο πρώτος μου είπε τίποτα δεν είναι μπορεί να θέλει αλλαγή ο ιμάντας που πάει στο dynamo και ο ιμάντας χρονισμού μπορεί να θέλει αλλαγή γιατί το έχω πολλά χρονια!
ρώτησα τιμή για να μου τα αλλάξει αυτά τα 2 και μου είπε 180 ευρώ ο δεύτερος που το πήγα σήμερα μου λέει να το ανοίξει να το δει θέλει 20 ευρώ οι οι ιμάντες είναι μου λέει οι αντλία νερού λέω για να αλλάξω τους ιμάντες μου λέει τι τιμή κοστίζουν μου λέει 63 ευρώ ο ιμάντας χρονισμού τις κοέν και 23 ο ιμάντας που πάει στο dynamo +60 ευρώ εργασία σύνολο 146 ευρώ! και σκέφτομαι να αλλάξω τους ιμάντες

το αυτοκίνητο έχει 44000 χιλιόμετρα αλλα τον οκτώβριο συμπληρώνει 8 αιτια! και για να με καλυμμένος ας τους αλλάξω γιατί μου λέει αν σου κοπεί ο ιμάντας χρονισμού για να το φτιάξεις μετά θέλεις πάνω από 1500 ευρώ! έχει πολλά χρονια και καλο είναι να το αλλάξω! "γιαυτο" ρωτάω την άποψη σας βίντεο πως μπορώ να ανεβάσω να ακούσετε τον θόρυβο
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Για μενα κατα την γνωμη μου βαλε κατι επονυμο gates contitech dayco κ.τ.λ  αυτη την μαρκα δεν την ξερω την εργασία την χρεωνουν 90 100 ευρω αναλογα και θελει ειδικο εργαλειο για κλειδωμα των εκκεντροφορων να πας σε κανενα εξουσιοδοτημενο καλύτερα. μπορεις να παρεις τα ανταλλακτικα μονο και να πληρωσεις την εργασια Φιλικα.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
εγω εγραψα λαθος τιν ονομασια οι εταιρεια του ιμαντα χρονισμου ειναι oi skf http://www.skf.com/gr/index.html?switch=y  αυτη ειναι οι εταιρεια του ιμαντα χρονισμου!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1465044482[/time]
οι εταιρεια του ιμαντα ειναι οι skf και μου ειπε βγαινει 65 ευρω ο ιμαντας χρονισμου πιστευω καλη τιμη ειναι!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestasports1 said:
οι εταιρεια του ιμαντα ειναι οι skf και μου ειπε βγαινει 65 ευρω ο ιμαντας χρονισμου πιστευω καλη τιμη ειναι!
ακριβο στο δινει
Ειναι γνωστη εταιρία εχει καλα ρουλεμαν εκτος απο τον ιμαντα να αλλαξεις την τσιμουχα στροφαλου και το εξωτερικο λουρι αν αλαξεις αντλια παρε το γνησιο αντιψυκτικο εχει 5 ευρω το λιτρο  δεε και αυτο εχει και αντλια http://www.autotecparts.gr/antlia-nerou-ina-530049530.html φιλικα. Αν θες βαλε και dayco ειναι το γνησιο της φορντ
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
Στο www.antallaktikaonline.gr το σετ ιμαντα χρονισμου για το Fiesta 1.6 κοστιζει 39 ευρω και το σετ ιμαντων poly-v δυναμο και αιρκοντισιον δλδ κοστιζει 21 ευρω.. Σκεφτομαι να τα αγορασω,τα περαστικα ομως πόσο να κοστίζουν??... Το αμαξι το εχω 8 χρονια κι εχω κανει 80.000χλμ
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Προσοχή στις συμβατότητες και τις τεχνικές προδιαγραφές από αυτά τα σάιτ.

Έχω δει να πωλείται δισκόπλακα πάχους 22mm για το ST και καλά, ενώ η ελάχιστη επιτρεπτή φαγωμένη είναι 23...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Tsikitsak said:
Στο www.antallaktikaonline.gr το σετ ιμαντα χρονισμου για το Fiesta 1.6 κοστιζει 39 ευρω και το σετ ιμαντων poly-v δυναμο και αιρκοντισιον δλδ κοστιζει 21 ευρω.. Σκεφτομαι να τα αγορασω,τα περαστικα ομως πόσο να κοστίζουν??... Το αμαξι το εχω 8 χρονια κι εχω κανει 80.000χλμ
θα σου συμβουλεύα να αποφυγεις τα σαιτ με ανταλλακτικα με εδρα το εξωτερικο ειναι επικυνδυνα μπορεις να βρεις πολλα εδω.φιλικα
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπερα φιλε pt1986 το σετ ιμαντα χρονισμου με οτι περιεχει μου ειπε 65 ευρω ! για τον ιμαντα στο δυναμο μου ειπε 23 και 60 ευρω εργασια! συνολο 148
οι skf απο οτι μου ειπε ειναι καλη εταιρεια και αξιοπιστη!
θα των ρωτησω και τιν δευτερα για dayco τι τιμη βγαινει! αντλια νερου αν δεν εχει προβλημα δεν θα τιν αλλαξω! αμα ειναι οκ πιος ο λογος να τιν αλλαξω!
φιλε τσικιτσακ σε συνεργειο που το πηγα ιμαντα χρονισμου με ιμαντα δυναμο και εργασια μου ειπε 148 ευρω!
εγω εχω 44 χιλιαδες χιλιομετρα και τον οκτωβριο συμπληρωνει 8 ετια αλλα προληπτικα θα αλλαξω και τον ιμαντα χρονισμου γιατι αν γινει μια στραβη μετα θες πανω απο 1500 ευρω να φτιαξεις τιν μηχανη ! απο τι εχω ακουσει με τα χρονια ξερενονται ! εμενα συμπληρωνει 8 ετια των οκτωβριο και λεω να τα αλλαξω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και στο skf μου δινει και γραπτη εγγυηση!
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλημέρα για τεταρτη έκλεισα ραντεβού θα αλλάξω ιμάντα dynamo και προληπτικά και τον ιμάντα χρονισμού για έχει πολλά χρονια!
για τις εταιρία του ιμάντα χρονισμού έκλεισα στην  skf που δίνει και γραπτή εγγύηση ρώτησα και για dayco μου είπε ότι είναι λίγο καλύτερος odayco αλλα δεν σου δίνει γραπτή εγγύηση o dayco ενώ οι skf σου δίνει γραπτή εγγύηση και πρότεινα την skf !
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπερα το πηγα στο συνεργειο σημερα το αυτοκινητο στο συνεργειο που εκλεισα ραντεβου ο μαστορας δεν ειχε τα κλειδια να ανοιξει το αυτοκινητο! οπως το πηγα εφυγα αφου με ενημερωσε το πηγα σε εναν δευτερο μαστορα αλλαξα των ιμαντα δυναμο και πληρωσα 40 ευρω για ιμαντα δυναμο! αυριο θα ξαναπαω στο συνεργειο γιατι παλλι ακουγεται ο θορυβος και μου λεει μηπως ειναι ιμαντας χρονισμου! μου ειπε αυριο να το ανοιξει να το δει το αυτοκινητο!
ρωτησα τι κοστος εχει ο ιμαντας χρονισμου και μου ειπε 80 ευρω +70 περαστικα !
τελικα αναγκαστηκα να το αγορασω μονος μου τον ιμαντα και αυριο να παω να μου το περασει και να δει απο που ειναι ο θορυβος! τον ιμαντα χρονισμου τον αγορασα 45 ευρω και πηρα ιμαντα χρονισμου τις gates στιν ουσια γλυτωσα 35 ευρω που 80 ευρω και που 35
αυριο θα τον πω αν μπορει τα περαστικα να κοψει καμια 10 με 20 ευρω αφου το ανταλακτικο εγω το αγορασα! αν ειναι καπιος απο θεσσαλονικη εχω να του προτεινω μαγαζι με ανταλακτικα να ξερει τι πληρωνει! και μου του λενε οτι να νε τιμες!
ρωτησα και για αντλια νερου και μου ειπαν 45 ευρω!
αυριο θα παω να περασω τον ιμαντα χρονισμου γιατι ειναι 8 ετιας το αυτοκινητο και μου ειπαν πρεπει να αλλαχτει και λεω να το αλλαξω προληπτικα να ξερω τι γινεται!


για τιν gates μου ειπαν οτι ειναι απο τις κορυφαιες εταιριες!
ρωτησα και για dayco και μου ειπαν οτι h gates ειναι καλυτερη απο dayco! μου ειπαν οτι ειναι αξιοποιστη εταιρεια!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestasports1 said:
καλησπερα το πηγα στο συνεργειο σημερα το αυτοκινητο στο συνεργειο που εκλεισα ραντεβου ο μαστορας δεν ειχε τα κλειδια να ανοιξει το αυτοκινητο! οπως το πηγα εφυγα αφου με ενημερωσε το πηγα σε εναν δευτερο μαστορα αλλαξα των ιμαντα δυναμο και πληρωσα 40 ευρω για ιμαντα δυναμο! αυριο θα ξαναπαω στο συνεργειο γιατι παλλι ακουγεται ο θορυβος και μου λεει μηπως ειναι ιμαντας χρονισμου! μου ειπε αυριο να το ανοιξει να το δει το αυτοκινητο!
ρωτησα τι κοστος εχει ο ιμαντας χρονισμου και μου ειπε 80 ευρω +70 περαστικα !
τελικα αναγκαστηκα να το αγορασω μονος μου τον ιμαντα και αυριο να παω να μου το περασει και να δει απο που ειναι ο θορυβος! τον ιμαντα χρονισμου τον αγορασα 45 ευρω και πηρα ιμαντα χρονισμου τις gates στιν ουσια γλυτωσα 35 ευρω που 80 ευρω και που 35
αυριο θα τον πω αν μπορει τα περαστικα να κοψει καμια 10 με 20 ευρω αφου το ανταλακτικο εγω το αγορασα! αν ειναι καπιος απο θεσσαλονικη εχω να του προτεινω μαγαζι με ανταλακτικα να ξερει τι πληρωνει! και μου του λενε οτι να νε τιμες!
ρωτησα και για αντλια νερου και μου ειπαν 45 ευρω!
αυριο θα παω να περασω τον ιμαντα χρονισμου γιατι ειναι 8 ετιας το αυτοκινητο και μου ειπαν πρεπει να αλλαχτει και λεω να το αλλαξω προληπτικα να ξερω τι γινεται!
σου ειχα πει οτι θελει ειδικο κλειδι ενα σαν νυχτεριδα σχημα για τους εκκεντροφορους να σου προτεινω ενα συνεργειο καλο μεσω π.μ ειναι στη θεσσαλονικη με 100 ευρω θα στον αλλαξει εξιδικευμενο φιλικα.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
τα εχει τα εργαλεια το δευτερο συνεργειο ! μου ειπε 70 ευρω εργατικα θελει θα το παω αυριο και θα το περασω στο συγκεκριμενο συνεργεο το εχει παει και ο αδερφος μου και ο πατερας μου και ειναι ευχαριστημενοι γιαυτο το πηγα και εγω!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestasports1 said:
τα εχει τα εργαλεια το δευτερο συνεργειο ! μου ειπε 70 ευρω εργατικα θελει θα το παω αυριο και θα το περασω στο συγκεκριμενο συνεργεο το εχει παει και ο αδερφος μου και ο πατερας μου και ειναι ευχαριστημενοι γιαυτο το πηγα και εγω!
ακομα καλυτερα να εχεις ενα δικο σου ατομο που να του εμπιστευτεις το αμαξι.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
IMG_20160608_170139.jpg


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1465504141[/time]
αυτος ειναι ο ιμαντας χρονισμου που αγορασα! 45 ευρω τον αγορασα!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestasports1 said:
απο ποιοτητα πως ειναι εχει μεσα στη συσκευασια τον ιμαντα τον τεντοτηρα και τις βιδες?
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
δεν τιν ανοιξα τιν συσκευασια! απο το καταστημα που το αγορασα μου ειπαν οτι τα εχει ολα  οτι περιεχει η συσκευασια!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread