Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα.εχω μια μικρή απώλεια αντιψυκτικου, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό.η ερώτηση μου είναι τι προδιαγραφές θα πρέπει να έχει το υγρό που θα πάρω; για mk6 μοντέλο του 2007.
ευχαριστώ
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Αρα μαλλον πρεπει να παω σε καποιο μαγαζι με ανταλλακτικα της φορντ και να προμηθευτω. σωστα?
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ναι Ηλία πήγαινε σε ενα μαγαζί που εχει και για ford και πες του μοντέλο και τα σχετικά και θα σου δώσει το σωστό...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aυτό είναι Ηλία:

1336799.jpg


και το αραιώνεις μισό μισό με νερό από τη βρύση.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Σωστός Kostg!!! ΠΑΝΤΑ απο τη βρύση!! Γιατί πολλοί κάνουν το λάθος και βάζουν απιονισμένο και καλά για καλύτερα και έτσι ηλεκτρολύουν τα καπάκια της μηχανής!!!
 

apitt

Newbie
Σεπτ. 6, 2014
9
0
1
Είχα και εγώ απώλεια νερού και ήταν τελικά η αντλία. Εμένα μου σφύριζε ο ιμάντας.  Το ωραίο είναι ότι είχαν αλλάξει ιμάντες - τεντοτήρες πριν 10 μήνες αλλά όχι αντλία.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε, σε φιέστα 1.3 φαίνεται να συμβαίνει σαφής απώλεια ψυκτικού υγρού. Το δοχείο αντικαταστάθηκε πέρυσι, δεν φαίνεται να είναι από εκεί ούτε από ψυγείο. Φαίνεται πως οφείλεται στο σωλήνα (όχι της εκτονώσεως) που συνδεέται στο δοχείο, στο μέρος της συνδέσεως, πιθανόν να μην είναι γερά συνδεδεμένο. Θα μπορούσε να σφιγτεί; μήπως οφείλεται και κάπου αλλού;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν φαίνεται που στάζει; Αν όχι, μήπως είναι η αντλία του ψυκτικού; Μήπως στην αντλία οφείλεται και ο θόρυβος που αναφέρετε σε άλλο θέμα;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
Προς το παρόν έδεσα ένα σφικτήρα (τάϊρ άπ) για να είναι πιο γερή η σύνδεση και λίγη στεγανοποιητική σιλικόλη πέριξ.
Πιθανόν όμως, να οφείλεται και σε αυτό. Οι τεχνικοί δεν ανέφεραν τίποτα, απ' όσο ξέρω δεν έχει αντικατασταθεί σε σέρβις. Και αν οφείλεται σε αυτό, τότε θα μπορούσα να κάνω κάτι για να αποφύγω την αντικατάσταση; φερ ειπείν να ρίξω λιπαντικό κάπως.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν χάνει η αντλία, δε μπορείς να κάνεις κάτι. Κάπου έχει χαθεί η στεγανοποίησή της και πιθανότητα χρειάζεται αντικατάσταση. Καλό θα ήταν να μην πειραματιστείς με το κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου σου.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
scorpion said:
Το πρόβλημα σε αυτούς τους κινητήρες είναι το καπάκι του θερμοστάτη
Το οποίο πού ευρίσκεται;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
τελικά έφταιγε ο θερμοστάτης και δή η βάση του και τα κολλάρα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Το πρόβλημα σε αυτούς τους κινητήρες είναι το καπάκι του θερμοστάτη
Κεραυνός said:
τελικά έφταιγε ο θερμοστάτης και δή η βάση του και τα κολλάρα.

Την βρήκε τη βλάβη ο scorpion, ε; Μπράβο  :eek:
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
Παραταύτα έπειτα από την επισκευή έχασε πάλι υγρό και σαν να παρουσίασε σαν ραγίσματα μικρά στο δοχείο, συμπλήρωσα και έπειτα από μιάμιση ημέρα σαν να ξανά έχασε λίγο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread