Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
όταν αλλάζεις όλο αυτό το θερμοστάτη πρέπει να το ελένχεις λίγο το παραφλου γιατί μπορεί να θέλει και συμπλήρωμα
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
καλησπερα παιδια.πρωτη φορα γραφω.ειχα και εγω διαρροη παραφλου και δεν μπορουσα να καταλαβω απο που.τελικα ειχαν οξειδωθει οι ταπες καπακιου στο χωρο των μπουζι με αποτελεσμα να περασει στο μοτερ.θερμοκρασια δεν ανεβασε ποτε.σταθερα 90 χειμωνα καλοκαιρι.εγινε επισκευη καπακι,βαλβιδες,ημισετ φλατζες,πλανη,φρεζα.ολα αυτα στα 68900.κατοχος φιεστα 1250 του 2006.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά και εγώ είχα διαρροή.
στην αρχή μου βρήκανε χαλασμένη φλάντζα στο θερμοστάτη.
στην συνεχεία τρύπιο ψυγείο.
τα άλλαξα και τα δυο μαζί με τον θερμοστάτη προληπτικά.
ακόμα δεν το έχω πάρη από το συνεργείο για να ξέρω αν είμαι οκ.
ελπίζω μην βγαλη άλλα προβλήματα
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
τελικά μου είπανε ότι θέλει και το πλαστικό κάλημα του θερμοστάτη αλλαγή.
το μόνο που δεν άλλαξα ακόμα είναι αντλία νερού και δοχείο νερού
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
filippos said:
τελικά μου είπανε ότι θέλει και το πλαστικό κάλημα του θερμοστάτη αλλαγή.
το μόνο που δεν άλλαξα ακόμα είναι αντλία νερού και δοχείο νερού
-Και- Γι'αυτό πριν αγοράσουμε/πάρουμε οποιοδήποτε όχημα καλό είναι να το ελέγχει (ολικώς) ο κατάλληλος τεχνικός. Καλό είναι να γίνει και ο έλεγχος της αντλίας και του δοχείου.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
παιδιά πριν το αγοράσω εννοείτε το πήγα στο συνεργείο και το είδανε.
μου είπανε ότι το αυτοκίνητο είναι οκ.
όλλα αυτά βρεθήκανε στην πορεία.
είχα μια έντονη μυρωδιά παραφλου οπότε πήγα το τσεκάρω.
Η διαρροές ητανε τόσο μικρές που δεν φαινόντουσαν από την αρχή.
μαζί με αυτά είπα να του κάνω και σέρβις οπότε λύνοντας βγήκανε και τα προβλήματα αυτά στην φόρα και τελειωμό δεν έχουν.
η αντλία μου είναι οκ μου είπανε καθώς και το δοχείο άλλα η αλήθεια είναι μυρωδιά έχω ακόμα όταν ζεσταίνετε το αυτοκίνητο απλά όχι τόσο έντονη.
το ψυγιο καλοριφέρ το κοιτάξαμε και αυτό και είναι οκ.
ίσος θέλει το φίλτρο αλαγη μου είπανε
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
Και από υγρό να γνωρίζεις ότι το πιο αρμόζων που δέχεται είναι το καφέ-ρόζ που είναι και από τα πιο ποιοτικά.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
φίλε κεραυνός υγρό έβαλα το δικό του τις ford.
από εβδομάδα θα αλλάξω και φίλτρο καμπίνας και ελπίζω να σταματήσει τελειος η μυρωδιά
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
turbomaniac said:
αυτες οι χαζοτάπες, τι τις βάλανε εκεί? αλήθεια θα ήθελα να ξέρω.
πολυ υπουλη η διαρροη απο εκει.για να το καταλαβουν στο συνεργειο ειδαν και επαθαν!το αμαξι σκυλι δουλευε κανονικα χωρις αρρυθμιες με πλυμμηρα μεσα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και χρειάστηκε επισκευή το καπάκι; Μέχρι τώρα είναι ΟΚ το αυτοκίνητο;
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
kostg said:
Και χρειάστηκε επισκευή το καπάκι; Μέχρι τώρα είναι ΟΚ το αυτοκίνητο;
ναι φιλε μου γιατι ειχαν περασει νερα στο θαλαμο καυσης.ποτε δεν πηρα απαντηση πως εγινε παρα μονο την γελοια για μενα απαντηση οτι το παθαινουν τα φιεστα.ολα αυτα σε επισημο επισκευαστη που δεν ξαναπατησα.ειμουν πολυ επιφοβος μετα την επισκευη αλλα εως τωρα μετα απο 1μιση χρονο ολα καλα.βεβαια δεν εχω κανει ουτε 10.000χλμ απο τοτε ακομη.περασα μεγαλη ταλαιπωρια και το εξοργιστικο ηταν οτι τους ελεγα οτι χανω νερα να το ψαξουν και αυτοι μου εκαναν λαθος διαγνωσεις συνεχως.πχ.τρυπιο παγουρι που τρυπα εγω δεν ειχα δει.τεσπα ειμουν και ασχετος με μηχανολογικα και εκανα οτι μου ελεγαν.παντως το φιεστακι αντεξε.13 χρονια το χω και δεν μ εχει προδωσει παρα μονο με την φλατζα που αν ηξερα καποια παραπανω απο μηχανολογικα θα την γλυτωνα.ριχνω την μεγαλυτερη ευθυνη σε μενα!
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Γεια σας παρατήρησα μετά από ταξίδι ότι η τάπα του δοχείου ξεσφυγγει και χάνει νερα έχω αλλάξει το δοχείο εδώ και ενάμιση χρόνο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα αλλάζεις και την τάπα ;)  Εκτός και αν το δοχείο είναι ιμιτασιον...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Ιμιτασιον είναι .για αυτό λες να γίνεται αυτό? Πω θα χάσουμε το αμάξι για τους μακακες
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Το γνήσιο δοχείου παραφλού όταν το είχα αλλάξει(Προαιρετικά) κόστιζε 20 ευρώ, δεν είναι πολύ υψηλό το κόστος γενικά αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ΜΚ6 πονάνε πολύ τόσο στο δοχείο όσο και στα κολάρα του ψυγείου. Όποτε μπορείς να τα ελέγχεις,κατά τ'άλλα δεν θα έχεις θέμα :)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα στην παρέα σας, λοιπόν θα μπω στο ψητό .. όλα καλά και όλα ωραία κάτοχος MK6 1.6 από το 2005 112.000 km , τα κλασικά service στην ώρα τους , μεγάλο service με ιμαντες χρονισμου , δισκο πλατό κτλπ κτλπ μοναδικές φθορές τρόμπα νερού δυο τρεις φορές..

κάποια στιγμή παίρνει η γυναίκα μου το αμάξι και μου λέει ότι άναψε το λαμπάκι της θερμοκρασίας.. ανάθεμά με και αν ξέρει πόση ώρα ήταν ανοιχτό...επαρχία είμαστε μικρές οι αποστάσεις πάντως. Το φέρνει όντως το παγουρι άδειο.. συμπληρώνω και κάνω στο σταυρό μου.. το πάω στο συνεργείο, μου λέει το παγούρι τρύπιο.. ωραία το αλλάζω.. όλα καλά και όλα ωραία μετά από κανα 2 μήνες πάλι τα ίδια.. αυτή τη φορά δε μου άναψε λαμπάκι αλλά μύριζα τα υγρά του παραφλού μέσα στη καμπίνα και την ψυλλιάστηκα ... σταματάω σχεδόν άδειο το παγούρι..

Ξαναπάω στο συνεργείο, μου λέει έχει φουσκώσει το κολάρο χάνει νερό δεν ειναι καλό αυτό μου λέει να το αλλάξουμε και βλέπουμε.. το αλλάζω μαζί με κάτι άλλα κολάρα.. τα ίδια... συμπλήρωνα συμπλήρωνα μια φορά την εβδομάδα άδειαζε το παγούρι για να καταλάβετε.. περνάει λίγος καιρός μου κάνουν ένα τρακάρισμα μπροστά... χτυπάει λίγο και το ψυγείο με την ευκαιρία μου λέει θα αλλάξουμε και το ψυγείο που το λέγαμε μηπως φταίει αυτό και βλέπουμε ( είχαμε στο μυαλό μας την φλάτζα) αλλάζουμε το ψυγείο φτιάχνω το αμάξι απο το τρακαρισματάκι πάλι τα ίδια σε λίγο καιρό... του το ξαναπάω μου λέει πνίγομαι αυτές τις μέρες και πάω σε ένα άλλο μάστορα που πήγαινα καμιά φορά, μου λέει θερμοστάτης..  αλλάζω το θερμοστάτη... πάω πάλι στον άλλο μάστορα μου λέει δεν στον έβαλε καλά έχει διαρροή το καβούκι.. αλλάζω και το καβούκι.. για λίγο καιρό κανα μήνα όλα καλά μετά πάλι τα ίδια... το παγούρι άδειο..

Είδα και αποείδα πάω σε ένα άλλο μάστορα αυτή τη φορά και περιμένω νεότερα μετά τις γιορτές... το παιδί αυτό μου έδειξε που είχε βάλει κάτι σημάδια όταν του το πήγα πριν μερικές μέρες να του δείξω τι συμβαίνει , ότι έχει διαρροή από ένα κολάρο το οποίο και θα το αλλάξουμε και βλέπουμε...   τι να πω ρε παιδιά.. κατάρα ... και πολύ φοβάμαι ότι την φλάτζα δεν την γλιτώνω στο τέλος αν και το προσέχω αρκετά να μην μένει χωρίς νερό.. πάντως η μυρωδιά στην καμπίνα είναι αφόρητη , πάντα πατάω το κουμπί της ανακύκλωσης του αέρα για να μην μυρίζει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ξέρω πως έχεις μπλέξει έτσι, όταν όμως υπάρχει διαρροή παραφλού, τη βλέπεις, φαίνεται, πως το λένε. Αφού είναι ροζ και αφήνει σημάδια. Μελετήστε το προσεκτικά και βρείτε τι πραγματικά φταίει. Μήπως έχει τρυπήσει το ψυγείο του καλοριφέρ μέσα στην καμπίνα και γι' αυτό δε βρίσκετε τη διαρροή; Και μυρίζει και μέσα...
Αν ήταν φλάτζα, πάλι φαίνεται, στην εξάτμιση.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σε ευχαριστώ θα τον ενημερώσω για αυτό και θα σας κρατήσω ενήμερους !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread