Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Εχω αυτο εδω το μηχανηματακι το οποιο λειτουργει με bluetooth.
http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=856

Κατεβασα το Forscan στο λαπτοπ μου αλλα δεν μπορεσε να ανιχνευσει το μηχανηματακι.
Να πω εδω οτι με τις εφαρμογες του Forscan το μηχανηματακι ανιχνευθηκε κανονικα.
Εκανα κατι λαθος?
Θα δοκιμασω και με καλωδιο.. Φοβαμαι ομως οτι επειδη ειμαι απο τα τελευταια MY2009 δε θα μπορω να παιξω με πολλες λειτουργιες.  redface
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Focusman said:
Κατεβασα το Forscan στο λαπτοπ μου αλλα δεν μπορεσε να ανιχνευσει το μηχανηματακι.
Να πω εδω οτι με τις εφαρμογες του Forscan το μηχανηματακι ανιχνευθηκε κανονικα.
Εκανα κατι λαθος?


ποιες εφαρμογες του forscan?εννοεις νε βλεπει στροφες κ.τ.λ?
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Για να τελειοποιηθεί το κλείδωμα χρειάζεσαι και αυτο
https://youtu.be/pOxDkTXI7G8
Επισεις πες μας τι αλλο ενεργοποιήσες;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
απο android απο οσο εχω δει δεν μπορεις να επεμβεις και να αλλαξεις καποιες παραμετρους...μονο απο pc νομιζω γινετε

Ζηση θα το δοκιμασω και αυτο και θα σας πω!!! δεν ειχε κατι αλλο να ενεργοποιησω...τα περισσοτερα τα εχει απο μαμα ενεργοποιημενα γιατι εχω πολλα extra!!!
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
zisis said:
Για να τελειοποιηθεί το κλείδωμα χρειάζεσαι και αυτο
https://youtu.be/pOxDkTXI7G8
Επισεις πες μας τι αλλο ενεργοποιήσες;

Δεν το χω δοκιμασει αλλα υποψιαζομαι οτι, επειδη εμεις εχουμε ενα κουμπακι για κλειδωμα και ξεκλειδωμα, δεν θα γινεται οπως λεει στο βιντεο..
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
nos7 said:
δεν ειχε κατι αλλο να ενεργοποιησω...τα περισσοτερα τα εχει απο μαμα ενεργοποιημενα γιατι εχω πολλα extra!!!

θελεις να αναφερεις καποια παραδειγματα?
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω το ενεργοποίησα πάντως το αυτόματο και με το που ξεκινάω κλειδωνει
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
αφου το ενεργοποιησεις απο το forscan  κανεις οτι λεει το video και δυλευει ! και εγω το ενεργοποιησα μεσω του forscan , αυτο και αλλα πολλα που μπορεις!
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
35
Λάρισα
Παιδια καλημερα.Αν μπορει καποιος ας κανει ενα οδηγο του forscan για το πως χρησιμοποιουμε αυτο το προγραμμα για αν ενεργοποιησουμε ολα αυτα στο αμαξι.Και επισης δωστε κανενα link απο εδω Ελλαδα με καποιο μαγαζι που να πουλα συμβατο obd adapter με το forscan.Eυχαριστω.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Επανέρχομαι σήμερα αφού μου ήρθε το ανταπτοράκι από το ebay:

http://www.ebay.com/itm/ELM327-Diagnostic-Cable-OBDII-Modified-Forscan-Elmconfig-Ford-Mazda-HI-LOW-CAN-/181457167332

Έχω ήδη πάρει την extended άδεια από το forscan και είμαι έτοιμος να συνδεθώ. Πριν όμως το κάνω έχω κάποιες απορίες γιατί δεν έχω ξαναπειράξει ποτέ πρόγραμμα αυτοκινήτου οπότε θέλω να σιγουρέψω πως όλα θα γίνουν σωστά και με ασφάλεια.

Ας τα πάρουμε με τη σειρα:

1) Λέει πως η μίζα πρέπει να είναι στο ON. Αυτό σημαίνει απλά να παίρνουν ρεύμα τα ηλεκτρονικά ή και το αμάξι να είναι αναμμένο?

2) Τον αντάπτορα τον συνδέω πρίν ή αφού γυρίσω τη μίζα? (ή δεν παίζει ρόλο?)

3) Μόλις ανοίξεις το forscan σε ρωτάει αν θέλεις demo ή real mode. Τι επιλέγω?

4) Στη συνέχεια λέει ο αντάπτορας να είναι στη θέση HS CAN. Φαντάζομαι αναφέρετε στο διακόπτη που έχει. Το θέμα είναι ότι δεν λέει αν το HS CAN είναι πάνω ή κάτω. Αν είναι στη λάθος θέση απλά δεν θα με αφήσει να συνδεθώ ή θα έχω κανένα πρόβλημα?

5) Αν κοπεί η σύνδεση την ώρα που είμαι συνδεδεμένος υπάρχει κίνδυνος να πάθει τίποτα το αμάξι?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Edit:

Το δοκίμασα τελικά με ένα Guide που βρήκα σε ξένο forum. Συνδέθηκα και μπήκα μέσα στον προγραμματισμό που είχε διάφορα πράγματα μέσα. Πολλά από αυτά λογικά είναι έξτρα και δεν φτάνει μόνο να προγραμματίσεις αλλά θέλεις και το ανάλογο hardware. Για παράδειγμα ο έλεγχος του αέρα στα λάστιχα θέλει να φοράει το αμάξι και τους ανάλογους αισθητήρες οπότε και να το ενεργοποιήσεις δεν θα κάνει κάτι λογικά.

Είπα να πειραματιστώ με κάτι απλό γιατί πολλά δεν ήξερα τι κάνουν. Επέλεξα το αυτόματο κλείδωμα όταν το αμάξι είναι εν κινήσει. Το ενεργοποίησα και μου ζήτησε να βάλω τη μίζα στο off και μετά πάλι ON. Το έκανα και έγραψε successful, αλλά με μία βόλτα που έκανα στην εθνική μέχρι τα 140 δεν μου κλείδωσε τις πόρτες.  :-[
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
zisis said:
Για να τελειοποιηθεί το κλείδωμα χρειάζεσαι και αυτο
https://youtu.be/pOxDkTXI7G8
Επισεις πες μας τι αλλο ενεργοποιήσες;

Ο Zisis έγραψε ότι χρειάζεται κι αυτό...
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Βέβαια έχω 1 διακόπτη για το κλείδωμα αλλά θα δοκιμάσω κανένα συνδυασμό μπας και πετύχει.

Κάτι άλλο. Είπε ο Nexus σε προηγούμενο ποστ ότι πρέπει να έχει MS CAN ο αντάπτορας. Στο MK7 μου ζητάει μόνο HS CAN. Όταν το βάζω στο MS δεν μπαίνει καν στο πρόγραμμα. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο για να συνδεθώ με MS CAN?

Γενικά πάντως έχει πολλές επιλογές και δεν ξέρω ποιες μπορούν να ενεργοποιηθούν και να δουλέψουν χωρίς να χρειάζεται hardware. Για τα παράθυρα δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα για να ανεβαίνουν στο κλείδωμα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
λογω δουλειας και υποχρεωσεων μπηκα στο φιεστα μετα απο 3 εβδομαδες και το πρωτο πραγμα που ειδα ειναι κανω οτι λεει ο οδηγος για να ενεργοποιησεις το αυτοματο κλειδωμα μετα απο καποια χλμ...τελικα πατησα πολλες φορες το κλειδωμα-ξεκλειδωμα με αναμενη και με σβηστη μηχανη...ξεκιναω και κλακ...κλειδωσε!!!τι ακριβως πατησα και ποσες φορες θα σας γελασω αλλα τελικα ειναι  οπως τα ειπε ο Ζησης...το ενεργοποιεις απο το forscan  και μετα κανεις οτι λεει ο οδηγος αλλα χωρις να ακουσεις το μπιπ μπιπ τις κορνας ή του ταμπλο!!!

επομενο πειραμα ειναι να δω μηπως ανεβασω τα παραθυρα κλειδωνοντας το εαν και απο οτι εχω διαβασει δεν θα δουλεψει...μια δοκιμη θα μας λυσει την απορια !!
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Nos7 θα σου πω εγώ τι πάτησες.  :D  Έκατσα και εγώ σήμερα και παιδεύτηκα με το αυτόματο κλείδωμα στο ΜΚ7 και τελικά βρήκα πως γίνεται.

Αρχικά όπως είπες ενεργοποιούμε το auto locking with speed από το Forscan.

Στη συνέχεια κάνουμε το εξής:

1) Φοράμε ζώνη (δεν είναι απαραίτητο απλά ο ήχος που κάνει το MK7 κατά την ενεργοποίηση του autolock είναι ίδιος με αυτόν της ζώνης οπότε σιγουρεύουμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει λόγω ζώνης).

2) Ανάβουμε μηχανή και πατάμε 3 φορές το κουμπί του κλειδώματος πάνω από τα αλάρμ.

3) Σβήνουμε μηχανή και πατάμε άλλες 3 φορές το κουμπί του κλειδώματος.

4) Ανάβουμε πάλι μηχανή (θα ακούσουμε 1 φορά το καμπανάκι της ζώνης κατά το άναμμα για να μας πει ότι είμαστε σε programming mode) και αυτή τη φορά κρατάμε πατημένο το κλείδωμα για 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να ακούσουμε 2 φορές το καμπανάκι της ζώνης.

Αν στο τέλος της διαδικασίας το κλείδωμα είναι αναμμένο, πριν τον έλεγχο σβήνουμε μηχανή και ανοίγουμε την πόρτα για να ξεκινήσει το αμάξι ξεκλείδωτο. Για να ελέγξουμε ότι όλα έγιναν σωστά δεν χρειάζεται να πάμε μακρυά. Στα πρώτα 2 μέτρα πρέπει να έχει κλειδώσει.  

Τα βήματα αυτά πρέπει να γίνουν μέσα σε 30 δεύτερα. Στην ουσία εκεί που το βίντεο λέει ότι βαράει η κόρνα, στο ΜΚ7 χτυπάει το καμπανάκι της ζώνης.

Προσωπικά θα ήθελα να σου δίνει το Forscan επιλογή να ορίσεις εσύ τα χιλιόμετρα στα οποία θες να κλειδώσει. Έχω διαβάσει περιπτώσεις που βγήκε ο άλλος να πάει στο περίπτερο με τη μηχανή αναμμένη και το αμάξι κλείδωσε και δεν μπορούσε να μπει. Έχω δει πως σε άλλο πρόγραμμα, ELM config νομίζω λέγεται, σε αφήνει να διαλέξεις και τα χιλιόμετρα. Το θέμα ήταν πως το interface δεν ήταν καθόλου φιλικό. Τα πάντα τα εμφάνιζε με κωδικούς οπότε δεν ήθελε και πολύ να κάνεις λάθος.
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Παιδια ,αυτο με τα παράθυρα λειτουργει σε όσους εχουν αυτόματα παράθυρα και οδηγού κ συνοδηγου
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
zisis said:
Παιδια ,αυτο με τα παράθυρα λειτουργει σε όσους εχουν αυτόματα παράθυρα και οδηγού κ συνοδηγου

Πως το ενεργοποιείς όμως? Το Forscan σε εμένα δεν δίνει καμία επιλογή που να σχετίζετε με το σήκωμα παραθύρων. Με αφήνει μόνο να του ορίσω αν το φιμέ μου είναι ψημένο ή μεμβράνη για κάποιο λόγο.  :D
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Δν θυμάμαι κάπως το λένε αλλα δν το θυμάμαι ,κάπως το λεει με screen αν δν κανω λάθος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread