Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
σε αυτή την δυναμομέτρηση
ο μπλε είμαι εγώ - ο πράσινος και ο κόκκινος είναι ο Στέφανος (στην πράσινη γραμμή είναι με μαμά χταποδοκαταλύτη και η κόκκινη είναι με miltec χταπόδι και aftermarket καταλύτη)
ελπίζω να βοήθησα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το μειγμα μετα την εξατμιση εχει αλλαξει παρα πολυ,η το εχει διορθωσει ο Καρανικολας η κατι εχει γινει με τις μετρησεις του μειγματος και δεν ειναι σωστες.
Εκτος και αν αλλαζει τοσο πολυ το μειγμα με την τοποθετηση χταποδιου,αν ισχυει αυτο του Ιακωβου οταν βαλει εξατμιση θα στεγνωσει πολυ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Η διαφορά στο μείγμα δεν έγινε μετά από "διόρθωμα", έγινε μόνο του με την αλλαγή του χταποδιού. Μετά την εγκατάσταση του χταποδιού ο Καρανικόλας είχε ρυθμίσει το avance στις 6000 και τίποτα άλλο.
βάση αυτό που είπε ο Στέφανος,κάτι έχει πειράξει
Για το τι κάνει το χταπόδι θα το δούμε σε λίγο καιρό και με εμένα
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Όταν έβαλα χταπόδι έβαλα και 200 κυψελες καταλύτη. Πριν είχα τον μαμά. Οι λάμδα είναι κανονικά τοποθετημένοι δεν έχω κάτι μούφα. Μείγμα ο καρανικόλας, αφού είδε αυτή την δυναμομέτρηση και αφού το μέτρησε κι ο ίδιος, δεν πείραξε. Τα λόγια του ήταν τα εξής: "Ε, ντάξει είναι"  :) και έδωσε λίγο προπορεία στις 6000 και μετά.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eσυ ξερεις καλυτερα απο εμας τι εχει γινει στο αμαξι σου,τωρα τι λεμε εμεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Εγω παντως αν ημουν στην θεση του Ιακωβου,πριν βαλω το χταποδι θα ξαναβαζα το τελικο που ειχα να καναμε δοκιμη.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Εγώ βλέπω και στα δύο αυτοκίνητα στεγνώνουν λίγο το μίγμα τους από τις 5000σαλ μέχρι τις 6250σαλ και πρέπει να παίζει σημαντικό παράγοντα η πολλαπλή εισαγωγείς.!
Θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη για το τελικό!

Και στα δύο αυτοκίνητα αν γίνει σωστή δουλειά με τα μείγματα θα δουν πολύ πιο αισιόδοξα αποτελέσματα με αυτά που βλέπουμε στα χαρτιά!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Mονο του Riordian στεγνωνει το αμαξι ψηλα ενω στο υπολοιπο φασμα δουλευει σχετικα πλουσιος.Βεβαια η μετρηση ειναι στο τελικο,κανονικα τον υπολογιζω να δουλευει στο 12.5 και ψηλα περιπου στο 12.8.

Ο Ιακωβος σε ολο το φασμα μεχρι τις 5.500 πρεπει να δουλευει 12.8(στο χαρτι τον δειχνει 13.1 περιπου) και μετα γινετε πλουσιος.
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
https://imageshack.com/i/0m8ggtj

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]07, Μαρτίου, 2014, 17:25:20[/time]
η δυναμομετρηση μου, focbp270 φοραω απο εκκεντρα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μμμ.. από ότι βλέπω πάλι μετά τις 6000 πάλι πέφτουν τα άλογα. Άρα δηλαδή δεν θα ξεφύγουμε ποτέ από αυτό ούτε με έκκεντρα...κρίμα  :(
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Τραπέζι!
πρώτη φορά βλέπω δυναμομέτρηση που παίρνει η καμπύλη τόσο κατακόρυφη κλίση. Στο δρόμο πρέπει να πατάει πολύ δυνατά τώρα.  εξάτμιση μαμα? πχ. τελικο
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
ξεχασα να το αναφερω ολοσωμη καραμπελας.με καταλυτη 200αρι παει πολυ καλα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1394229053[/time]
και με το sprint booster δε νιωθω τη διαφορα στα χαμηλα,εχω χασει το dyno που εκανα με το booster το διορθωνει ολο και ειναι οπως λες εντελως τραπεζι ευθεια απο χαμηλα μεχρι ψηλα.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Με το booster πια η διάφορα στο άλογα και στην ροπή? και αν υπάρχει ?
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
καμια διαφορα ουτε σε αλογα ουτε ροπη απλα ανοιγει η πεταλουδα περισσοτερο!και σε μενα δε φαινεται η υστερηση χαμηλα στο δρομο που υπαρχει αν δεις τη καμπυλη
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
otto said:
και με το sprint booster δε νιωθω τη διαφορα στα χαμηλα,εχω χασει το dyno που εκανα με το booster το διορθωνει ολο και ειναι οπως λες εντελως τραπεζι ευθεια απο χαμηλα μεχρι ψηλα.

Ώστε φαίνεται και στη δυναμομέτρηση το sprit booster πρόσφατα έβαλα μεταχείρω πρώτης γενιάς και το είδα πιο σπιρτόζικο στα πετάγματα.
Μικρό το κακό που δε πάει μέχρι κόφτη η καμπύλη έτσι, αφου τα δίνει απο νωρίτερα. Επειδή φαίνεται να δοκιμασες πολλά πράγματα με πολλαπλή TiVct μήπως έτυχε να δοκιμάσεις; εκεί βέβαια δεν παίρνει πεταλούδα St
Όσο για τη δυναμομέτρηση αν έχεις όρεξη να περάσεις από την TAT σου τη ξανατυπώνει αφού κρατάει αρχείο, ώστε να σου μείνει από το αμάξι που δίνεις.

* sorry για τα offtopic
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
οχι δε δοκιμασα tivct,μου ειπαν αμεσως για την πουμα που δεν ειναι πλαστικη οπως φορανε τα μαμα 16αρια και πραγματικα πιστευω οτι οποιος θελει να βελτιωσει 16 αρι μοτερ ειναι must!!εχω και μια δυναμομετρηση οπως ηταν πριν με εκκεντρα full εξατμιση προγραμμα,να δειτε διαφορα ΑΛΛΑ  με τη πλαστικη για πεταμα πολλαπλη εισαγωγης που εχει το μαμα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1394229164[/time]
https://imageshack.com/i/5j8auej
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
otto said:
https://imageshack.com/i/5j8auej
Μπράβο otto , φως φανάρι οτι ειναι κακοσχεδιασμένη η πολλαπλή που βάζανε στο φιεστα

edit: τώρα που το σκέφτομαι otto, έτσι μου ήρθε τα μπέκ μας μέχρι εκεί φθάνουν! 140hp με παροχή: 180cc/min που έχουν! Απο τα λίγα που έχω ψαχτεί καταλήγω οτι μάλλον ήθελες μεγαλύτερα!
 

otto

Rookie
Nov 25, 2013
16
0
1
athens
εχεις απολυτο δικιο!απλα μετα θα ξεφευγε...τουλαχιστον ατμοσφαιρικα αξιοπιστα και απροβληματιστα τα 16 αρια πανε πολυ καλα.εχω κανει τουλαχιστον 30000 χμ μ αυτη τη βελτιωση χωρις το παραμικρο κιχ..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread