Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
πως θα καταλάβω εάν ο θερμοστατης μου είναι κολλημένος?,
η τρόμπα και ο θερμοστάτης σε αυτό το μοντέλο είναι μαζι?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Ο θερμοστατης ειναι απο την πλευρα της μπαταριας ψηλα στο καπακι. Η τρομπα εκατερωθεν και εκτος επι αυτων. Αν κολησει ο θερμοστατης θα το καταλαβεις ...η ενδειξη θερμοκρασιας καποια στιγμη θα ανεβει στα κοκκινα, όταν κολλάει ο θερμοστάτης επισης δεν παίρνει εμπρός ο ανεμιστήρας του ψυγειου.

τι σου παρουσιασε;
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
είχα την εντύπωση ότι δεν κάνει κύκλο το κύκλωμα του νερού. Μου πέταξε τα νέρα του παραφλού, αλλά δεν είχα σφίξει μάλλον την τάπα.
Για τα σιλικονούχα κολλάρα τι γνώμη έχετε;
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αν μπορεις αλλαξε τα 2 του καλοριφερ με σιλικονουχα, που εχουν ευαισθησια!τα υπολοιπα δεν εχει νοημα εκτος αν του πινεις το αιμα πρωι-μεσημερι-βραδυ, σε βουνα, στενα και πιστες . Ακομα και αυτο να συμβαινει και να τα αλλαξεις θα την "ακουει" το πλαστικο παγουρι στερεο. Οποτε back to the basics...
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Ximiki Veltiosi said:
αν μπορεις αλλαξε τα 2 του καλοριφερ με σιλικονουχα, που εχουν ευαισθησια!

Ακριβως ετσι ειναι! Του καλοριφερ εσκασε στα 8-9 χρονια σε μενα και παραλιγο να ανεβασει θερμοκρασια...
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
το καλοριφέρ εσκασε και εμένα και με αφησε στην εθνική οδό. Μοντέλο 2004. Προς το παρον ειχα βαλει εαν Universal γιατι ηταν κυριακη και ηταν ολα κλειστα. Σκεφτομαι να τα αλλαξω ολα γιατι τα εχω βρει στα 160€ απο ebay σε jamsport σιλικονουχα, ενω τα γνήσια βγαίνουν και ποιο ακριβά.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εξαερωση κυκλωματος ψυξης κινητηρα σε περιπτωση αλλαγης υγρων

βαζουμε αργα το αντιψυκτικο g12+ και εχουμε ανοιχτη την εξαερωση στο πανω δεξια σημειο του ψυγειου. μολις βγαλει αντιψυκτικο κλεινουμε την ταπα του ψυγειου και συνεχιζουμε να βαζουμε υγρα μεχρι να ερθει η σταθμη στο max το αφηνουμε 5 λεπτα σε περιπτωση που δεν εχει κατεβασει καλα τα υγρα του.

σφραγιζουμε το δοχειο και βαζουμε μπροστα. αμεσως χωρις να αφησουμε το αμαξι να δουλεψει ρελαντι παταμε το γκαζι και το παμε να δουλευει στις 3000rpm μεχρι να ανοιξει το βεντιλατερ.

μολις σβησει ανεβαζουμε τις στροφες στις 4000rpm μεχρι να ξανααναψει το βεντιλατερ.
σβηνουμε το αμαξι και περιμενουμε να κρυωσει.
συμπληρωνουμε αν χρειαζεται αντιψυκτικο μολις κρυωσει
 

kwstasp5

Rookie
Feb 19, 2018
18
0
0
Καλησπερα σας,οταν αγορασα το αυτοκινητο προσεξα οτι εχει ενα πρασινο παραφλου και μου εκανε εντυπωση αυτο επειδη εχει ενας φιλος μου το focus ιδιας χρονιας με πορτοκαλι παραφλου,μετα εμαθα οτι στα πολυ παλια αυτοκινητα το βαζαν,και επειδη προκειται να αλλαξω το σετ χρονισμου θα αλλαξω και την τρομπα μηπως την κατεστρεψε αυτη η αηδια,πηρα το γνησιο της ford στα 6€ το μπουκαλι,θα πω στον μηχανικο να το πλυνει καλα μεσα, το σωστο  ειναι;
ztx93k.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κανονικά το κύκλωμα του ψυγείου των Ford είναι φτιαγμένο για να δέχεται συγκεκριμένων προδιαγραφών παραφλού. Όταν κάποιος βάζει ότι να ΄ναι μέσα, είναι πιθανόν μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει βλάβες στα κολάρα, σε τσιμουχάκια, στον θερμοστάτη ή και στην τρόμπα νερού του αυτοκινήτου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
Ρε παιδιά εγω ήξερα,ότι το αντιψυκτικό αραιονεται,και το παραφλου όχι,κάνω λάθος;Γιατι βλέπω οτι πολυ λετε αραιωση του παραφλου
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Το υγρο προδιαγραφης φορντ δεν χρειαζεται αραιωση. Αν χρειασθη συμπληρωση (λιγο) εν καιρω, γινεται αβλαβως με απιονισμενο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread