Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
γιατί αυτή η διαφορά VASSOS με του vaggelis_3333?  μιας κ οι 2 βλέπω έχετε πετρελαίο... (για το ecoboost έλεγα το  0.5 γιατί τόσο εχουν)
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
αυτο το 0,5 το γραφω σαν μεσο ορο,αυτη η τιμη κυμαινεται αναλογα με τα φορτια (κλιματισμος
βεντιλατερ δυναμος που φωρτιζει τη μπαταρια κτλ!
 

panos78

Newbie
Dec 11, 2013
3
0
0
46
ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Εδώ και 10 μέρες έχω το 1.6 diesel. Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι να αντικαταστήσω τις 14άρες χαλύβδινες ζάντες που είχε με τις 15άρες αλουμινίου της ford. Ημουν σίγουρος οτι καταναλώσεις τύπου 3.3 lt/100 χλμ που διαφήμιζε η ford σε μικτό κύκλο δεν θα έβλεπα συχνά. Μετά από 1100 χλμ που έχω κάνει σε 10 μέρες με την συντριπτική τους πλειοψηφία σε Αττική οδό θα έλεγα οτι καίει γύρω στα 5 με 5.5 λίτρα. Ο υπολογιστής γράφει συνήθως 4.6 με 4.9 σαν Μ.Ο κατανάλωσης αλλά (εκτός και αν υπολογίζω λάθος) έχω μια απόκλιση προς τα πάνω. Ίσως είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αλλά αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου μέχρι σήμερα.   
 

vaggelis_3333

New member
Σεπτ. 3, 2013
53
0
0
Παντα απο μπρστα σου
Θα στρωσει θελει να κανεις  τουλαχιστον 10000χιλ  μετα θα δεις το αμαξι να ειναι ποιο χαλαρο .
Εγω min εχω δει 3,7 Θεσ/νικη - Σερρες  (εχει και πολυ ανηφόρα στην αρχη και μετα κατηφόρα )  ταχυτητα κυμαινόταν  80-110
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
panos78 said:
Εδώ και 10 μέρες έχω το 1.6 diesel. Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι να αντικαταστήσω τις 14άρες χαλύβδινες ζάντες που είχε με τις 15άρες αλουμινίου της ford. Ημουν σίγουρος οτι καταναλώσεις τύπου 3.3 lt/100 χλμ που διαφήμιζε η ford σε μικτό κύκλο δεν θα έβλεπα συχνά. Μετά από 1100 χλμ που έχω κάνει σε 10 μέρες με την συντριπτική τους πλειοψηφία σε Αττική οδό θα έλεγα οτι καίει γύρω στα 5 με 5.5 λίτρα. Ο υπολογιστής γράφει συνήθως 4.6 με 4.9 σαν Μ.Ο κατανάλωσης αλλά (εκτός και αν υπολογίζω λάθος) έχω μια απόκλιση προς τα πάνω. Ίσως είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αλλά αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου μέχρι σήμερα.    

Γενικα μια αποκλιση 0,1 με 0,2 υπαρχει. Ειναι αναλογη του στυλ οδηγησης. Κατι τετοιες καταναλωσεις βλεπω και τρελενομαι. Τωρα που ειμαι Αθηνα βρισκομαι στα 7,5 λτ/100 χλμ. :(
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Στυμφαλία - Πειραιάς 5.0 lt/100 km. Ταχύτητες 90 -140. Μέχρι Ελευσίνα ήταν περίπου 4.5
 

graf

Original poster
Member
Mar 24, 2012
115
0
0
και σε μενα τα ιδια περιπου ειναι
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Παιδιά, εγώ έπειτα απο 3500χλμ με το 1000ράκι κ τα 100, βρίσκομαι στα 6,0 - 6,5 όσο πατάω Κηφισσό τείνω τα 6, όσο πατάω κέντρο φτάνω 6,5..

Αν κ τον τελευταίο μήνα που άλλαξα βενζινάδικο, έχω max 6,3 εντός κέντρου Αθήνας.. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο η βενζίνη.. Αλλά έχω αυτή την αίσθηση.

Βέβαια δεν του πίνω το αίμα ιδιαίτερα..

Τέλος πάντων...

Και για κλείσω.. Δεν ορκίζομαι για την αξιοπιστία του Trip Computer μας...
Δεν ξέρω αν έχετε έμπρακτα παραδείγματα.. Λαθεμένων μετρήσεων.. Σε καταγεγραμένα χλμ και καταναλώσεις..
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Γενικα υπάρχει μια αποκληση στο trip computer ,λογικη παντα μιας και σε κανενα αμαξι δεν δειχνει ακριβως την καταναλωση.Πολλα βιβλιαρακια το λενε κιολας οτι δεν πρέπει να βασιζεσαι στο trip computer.

Το μοτερ θελει τουλαχιστον 10κ χιλιομετρα για να αρχισει να στρώνει κατα τα 20κ και μετα το πρωτο σερβις θα δεις την καταναλωση.
 

captain556

Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Εχω το fiesta 1.6 econetic diesel εδω και 2,5 μήνες κοντά.
Απο την πρώτη μερα που το πήρα ,γράφω αναλυτικά σε ενα προγραμμα στο iphone τα λίτρα που βάζω και τα χλμ που διανειω.

Αυτη την στιγμή στο trip λέει οτι εχω να κανω ακόμα 65χλμ ,ωσα δηλαδή έλεγε όταν έκανα και το πρώτο γέμισμα.

Εχω κάνει 3072 χλμ και εχω καταναλώσει 174,35 λίτρα που σημαινει ένας μέσος όρος 5,67 λίτρα τα 100χλμ.
Ολα μέσα στην πόλη ,εκτός απο ενα ταξιδάκι μικρό που έκανα γυρω στα 300χλμ.Ειμαι πολυ ευχαριστημένος μπορω να πω.
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
γεια σας καλως σας βρηκα!
ενδιαφερομαι για το ecoboost και οτι review εχω διαβασει λεει αρνητικα για την καταναλωση
μπορουν κατοχοι να που την εμπειρια τους με αυτο το αυτοκινητο τι καταναλωσεις εχουν real life?
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
επισης ξερει κανεις να μας πει σε τι διαφερει μηχανικα απο την εκδοση των 125 ιππων?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
bmwakias said:
γεια σας καλως σας βρηκα!
ενδιαφερομαι για το ecoboost και οτι review εχω διαβασει λεει αρνητικα για την καταναλωση
μπορουν κατοχοι να που την εμπειρια τους με αυτο το αυτοκινητο τι καταναλωσεις εχουν real life?
Κάνε ένα κόπο και διάβασε τα παλιαότερα μηνύματα.Πιστεύω ότι θα σου λυθούν οι απορίες

bmwakias said:
επισης ξερει κανεις να μας πει σε τι διαφερει μηχανικα απο την εκδοση των 125 ιππων?
η χαρτογράφιση αλλάζη μόνο
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
bmwakias said:
γεια σας καλως σας βρηκα!
ενδιαφερομαι για το ecoboost και οτι review εχω διαβασει λεει αρνητικα για την καταναλωση
μπορουν κατοχοι να που την εμπειρια τους με αυτο το αυτοκινητο τι καταναλωσεις εχουν real life?
Αν το 1000ρακι έχει θέμα με την κατανάλωση να πέσω από ένα γκρεμό! :D Δεν γίνεται αυτό που λες. Η κατανάλωση εκτός πρέπει να παίζει στα 4 λίτρα και εντός πόλης να είναι 6-7 λίτρα.
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Συνοψίζοντας, εκτός πόλης θα το δεις το 4,5αρι - 5. Το έχω δει χωρίς να προσπαθώ. Καθόλου.

Εντός χωρίς αυγό κάτω απο το πόδι σου.. Θα κινείσαι κοντά στο 6,5.. Κάτω ή πάνω.

Οι της φορντ, στην αντιπροσωπεία-σέρβις όταν το πήρα αλλά κ πριν λίγο καιρό που τους επισκέφτηκα μου είπαν οτι μετά τα πρώτα 10.000χλμ κ την πρώτη αλλαγή λαδιών.. Ό,τι βλέπω θα πέσει -1 μονάδα στην κατανάλωση...

Εμένα μου ψιλοφαινόταν παράλογο.. Αλλά εκείνοι επέμεναν...
Όταν φτάσει εκείνη η στιγμή, εδώ θα είμαι να σας πω.

ΥΓ: Φυσικά επειδή είναι τούρμπο, να ξέρεις πως εαν είσαι με το πόδι στο πάτωμα συνεχώς και επειδή ο έκομπου δεν θα σταματήσει να ροπάρει κ να μοιράζει πόνο (όσο περίεργο κ αν σου ακούγεται για έναν τρικύλινδρο χιλιάρι..) θα σου γράψει εύκολα πάνω απο 10-11 λίτρα...

Αλλά θα το φχαριστηθείς!
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
δεν ειπα εγω οτι εχει θεμα γτ δεν το εχω οδηγησει!
γενικα σε οτι αμαξι ειχα πετυχαινα τις καταναλωσεις που εδινε το εργοστασιο οποτε θα κανω ενα τεστ ντραιβ για να δω!αν δεν μπορω να τις πετυχω σε αυτο απο τι στιγμη που τις πετυχαινω σε αλλα τοτε ναι!
και σε γενικες γραμμες θα ηθελα να γραψει καποιος που το εχεις και οχι το τι πιστευουμε

και οσων αφορα το ενα λιτρο κατω που υποσχονται απλα γελαω γτ σημαινει 20+% μειωση καταναλωσεις που απλα δεν γινεται να οφειλεται στο στρωσιμο...μιλαμε για στρωσιμο οχι για ξεχειλωμα...δεν  συμβαινει κατι το συνταρακτικο μετα απο 10.000 κμ(ενταξει καποια μερη θα λυανθουν αλλα δεν ηταν αυτα που σου τρωνε αυτο το λιτρο)
ο λογος που οντως θα πεσει ενα λιτρο ειναι γτ θα μαθεις εσυ το αμαξι να το οδηγας καλυτερα και να εκμεταλλευσαι καλυτερα την ισχυ του.....οχι κατι αλλο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread