Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

graf

Original poster
Member
Mar 24, 2012
115
0
0
δικη μου εμπειρια μεχρι τωρα 6000χμ.εντος 6.5 -7 εκτος 5-5.5 με σχετικα μαλακο ποδι.
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
bmwakias said:
ο λογος που οντως θα πεσει ενα λιτρο ειναι γτ θα μαθεις εσυ το αμαξι να το οδηγας καλυτερα και να εκμεταλλευσαι καλυτερα την ισχυ του.....οχι κατι αλλο

Πάντως αυτό που λέει ο φίλος έχει ένα δίκαιο.

Το τούρμπο αυτοκίνητο δουλεύει τελείως διαφορετικά απ'ότι ένα ατμοσφαιρικό.
Παρατηρώ πολλές φορές κατά τη διάρκεια της επιτάχυνσης, άλλες φορές ο υπολογιστής θα μου γράψει 13-14, ενώ άλλες (για ίδιου τύπου επιταχύνσεις μιλάμε πάντα κατα προσέγγιση ) το τριπ θα μείνει κολλημένο στο 6,6-6,8 κ το αμάξι θα δίνει.

Παίζει ρόλο η σχέση που έχεις κουμπωμένη ανα πάσα στιγμή και που σου δίνει τη μεγάλύτερη ροπή το αμάξι, εκεί εάν πατήσεις το γκάζι όλα λειτουργούν καλύτερα και οικονομικότερα. Πολύ οικονομικότερα!
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
αυτο ακριβως....πραγματα μου θα τα μαθεις μετα απο χιλιομετρα και θα τα κανεις ασυναισθητα και μονο απο τον ηχο της μηχανης θα καταλαβαινεις...
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
εσεις που το εχετε καποιο καιρο τωρα.....εχετε πει ποτε ξερω γω....ειναι μικρος τελικα ο κινητηρας δν ηταν και τοσο σωστη επιλογη ή οντως ειναι τοσο καλος οσο λενε και δεν υστερει απο εναν μεγαλυτερου κυβισμου?
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Εγώ η σκέψη που κάνω τις περισσότερες φορές και δεν το λέω για αστειάκι ή λογοπαίγνιο στον τρόπο γραφής σου-είναι απλώς η αλήθεια- είναι οτι μήπως είναι λίγο μικρό το αμάξι γι αυτό που μου δίνει;

Ναι, έχω συλλάβει τον εαυτό μου να λέει πως έπρεπε να πάρω το φόκους με τον 1000αρη...

Και εδώ που τα λέμε φιλε μπεμβεδάκια, εδώ σε λίγες μέρες έρχεται το ΜΟΝΤΕΟ με τον χιλιάρη έκομπουστ...

Αλλά δες το κ διαφορετικά.. Απο τη δική σου σκοπιά.. Του χρόνου έρχεται η 5αρα η bmw με 3κίλυνδρο 1500αρι...

Δεν είναι θέμα μοτέρ κ χωρητικότητας...

Είναι καθαρά θέμα αποδοχής της Νέας Εποχής.

Και για να μην βγαίνουμε εκτός τόπικ, η νέα εποχή αυτή είναι φτιαγμένη με γνώμονα την Οικονομία κ την Αντιρρυπαντική τεχνολογία. ( Όσο υπάρχουν τούρμπο κ "πειράζονται", θα έχεις κ ένα γλυκό παιχνιδιάρικο γκάζι. )
 

bmwakias

Newbie
Mar 2, 2014
6
0
0
δεν το γραφω ειρωνικα....ενδιαφεται μελος της οικογενειας μου γιαυτο ρωταω.....
θελω να ακουσω στην πραξη τι γινεται απο καποιον που το εχει παρει και οχι να αρκεστω στα νουμερα
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
bmwakias said:
δεν το γραφω ειρωνικα....ενδιαφεται μελος της οικογενειας μου γιαυτο ρωταω.....
θελω να ακουσω στην πραξη τι γινεται απο καποιον που το εχει παρει και οχι να αρκεστω στα νουμερα

Όχι δεν εννοούσα οτι μιλάς εσύ ειρωνικά - αλίμονο , αλλά οτι η απαντησή μου δεν είναι ειρωνική.
Το εννοώ όπως τα γράφω δηλαδή! Ειλικιρνά.
Παρεξήγηση.

Και επίσης το θεωρώ ροπάτο κ δυνατό για το καβούκι του φιέστα, έχοντας τους χάρτες για τα 100 άλογα...
Που τώρα τα 125 στο 6τάχυτο φόκους! Χαμός θα γίνεται....!
 

graf

Original poster
Member
Mar 24, 2012
115
0
0
συμφωνω κι εγω με τον cris.οτι μηπως επρεπε να παρω το φοκους.ο κινητηρας ειναι ερωτευσιμος.
 

JIMBO

Newbie
Jan 26, 2014
3
0
0
bmwakias said:
ο λογος που οντως θα πεσει ενα λιτρο ειναι γτ θα μαθεις εσυ το αμαξι να το οδηγας καλυτερα και να εκμεταλλευσαι καλυτερα την ισχυ του.....οχι κατι αλλο

Και εγώ αυτό πιστεύω ότι ισχύει. Βοηθάει πολύ να έχουμε την ένδειξη του trip computer στην στιγμιαία κατανάλωση ώστε να βλέπουμε πως αυξομειώνεται η κατανάλωση σε συνάρτηση με τον τρόπο που το οδηγούμε.

Έχω το 125άρι και δεν το έχω μηδενίσει από τότε που το παρέλαβα. Έχω κάνει περίπου 3.700 km μέσα-έξω και η κατανάλωση -χωρίς να το πατάω- είναι κολλημένη στα 7,8 lt...
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Εμενα παντως παιζει σταθερα γυρω απο το 8αρι η καταναλωση.
 

ekritikos

Newbie
May 15, 2014
4
0
0
Πρωτο ταξιδακι για το 1,6 diesel.
Αθηνα αραχωβα αθηνα. Εθνικη με 120 επαρχιακο σβελτα καταναλωση βασει trip computer 4,3 ok234
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
Panic 26 said:
Εμενα παντως παιζει σταθερα γυρω απο το 8αρι η καταναλωση.

το πατάμε το πατάμε;;πολλά σου βγάζει πόσα χλμ έχεις;
 

ekritikos

Newbie
May 15, 2014
4
0
0
Με το diesel
510km απο τα οποια 410 ηταν πολη.
Μεση ωριαια 32km/h
Καταναλωση πραγματικη 4.7lt/100km
Καταναλωση trip computer 4.5lt/100km
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
stelios-x said:
το πατάμε το πατάμε;;πολλά σου βγάζει πόσα χλμ έχεις;
4800km η αλήθεια είναι πως δεν το πάω και οικονομικά. Αλλά το πολύ να πέσει ελάχιστα κάτω από το 7 πιστεύω αν το πάω πιο νορμάλ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι αρκετούτσικη, αν σκεφτείτε ότι και τα ατμοσφαιρικά κάπου εκεί παίζουν με normal οδήγηση. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχετε στρώσει ακόμα οι περισσότεροι από εσάς για να δείτε πιο καλές καταναλώσεις...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread