Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αφου εβαψα τα τριμερ,χερουλια και το πλαστικο τις μπαγαζιερας  στο χρωμα του αυτοκινητου, σκευτομαι να βαψω τα χαμογελα απο τις προφυλακτηρες μαυρα γυαλιστερα σαν του focus RS τι λετε? ακουω αποψεις.....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
m@kro said:
αφου εβαψα τα τριμερ,χερουλια και το πλαστικο τις μπαγαζιερας  στο χρωμα του αυτοκινητου, σκευτομαι να βαψω τα χαμογελα απο τις προφυλακτηρες μαυρα γυαλιστερα σαν του focus RS τι λετε? ακουω αποψεις.....
ωραια ιδεα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
m@kro said:
αφου εβαψα τα τριμερ,χερουλια και το πλαστικο τις μπαγαζιερας  στο χρωμα του αυτοκινητου, σκευτομαι να βαψω τα χαμογελα απο τις προφυλακτηρες μαυρα γυαλιστερα σαν του focus RS τι λετε? ακουω αποψεις.....
Να σου πω δεν ψιλοκαταλαβα σε τι αναφερεσαι παντως ειμαι της αποψης βαψτα ολα στο χρωμα του αυτοκινητου.Εγω δεν εχω ασχοληθει γιατι ειναι μαυρο το αμαξι και δεν με πολυενοχλουν.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
pitbull εχουμε το ιδιο αμαξι χεχε.... μαυρο 1.25 και μενα.... παντως οι καθρευτες μου και τα πλαστικα εχουν ξεθοριασει απο τον ηλιο και θα με ευκοληνε αν μου λεγατε τον τροπο να τα βαψω!!!!
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
καλησπερα παιδια δεν βρηκα καποιο παρομιο θεμα και ηθελα να ρωτησω.... σκοπευω αυτες τις μερες να βαψω το μασκακι που γραφει ford μπροστα ή ασιμη ή μαυρο..... Οπως και τα πλαστικα στον προφυλακτηρα μπρος πισω και τους καθρεπτες..... η ερωτηση μου ειναι....... πως τα βαφω? πρεπει να τα περασω με ασταρι πρωτα σωστα? μπορει να μου πει καποιο τα βηματα για να μην ξεφλουδισει το χρωμα? ευχαριστω ;)
 
υπαρχει ειδικο πριμερ για πλαστικα. το βασικο ειναι να καθαριστει καλα η επιφανεια που θα βαψεις. Πλυσιμο με σαπουναδα,στεγνωμα, κ οταν στεγνωσει καλα θα ποτισεις σε ενα πανι που δεν βγαζει χνουδια διαλυτικο για να καθαρισει οτι εχει απομηνει! Θα περασεις το πριμερ κ θα το αφησεις να στεγνωσει. Αστο μια ολοκληρη μερα καλυτερα γιατι τωρα αλλαξε λιγο ο καιρος. μετα περασετο με χρωμα κ θα εισαι οκ
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
δεν θελει σταρωμα? μου ειπαν οτι για να πιασει το χρωμα και να μην ξεφλουδισει πρεπει να το περασω με ασταρι!!!! αυτην την δουλεια κανει το πριμερ?
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
το dupli color θα πρεπει να το βρω στον κωδικο χρωματως του αυτοκινητου? η απλα θα ζητησω μαυρο dupli color?
 
..αν θες να το κανεις οπως το αμαξι τοτε θα πρεπει να σου φτιαξουνε σπρει στο χρωμα του αυτοκινητου σου βάση κωδικου χρώματος ή να φωτογραφηθει το χρωμα σου κ να παει βαση φασματογραφου. Υπολογιζε οτι γυρω στα 5 ευρο εχει ενα κοινο μαυρο dupli color και ενα σπρει στο χρωμα που το θες εσυ εχει 15 ευρο το μπουκαλακι κ μετα θα χρειαστεις κ βερνικι γιατι το χρωμα πλεον θα ειναι διπλης επιστρωσης κ οχι μονης που ειναι τα σπρει τα κοινα.
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
ναι αυτο κανει. Βασικη προυποθεση αν βαψεις με σπρει ειναι να ειναι μαρκας dupli color . ολα τα υπολοιπα σπρει ειναι για κλαματα!

η ακομα καλυτερα να πας σε χρωματοπωλειο αυτοκινητων....και να σου φτιαξουν το χρωμα της αρεσκειας σου σε σπρευ  ok......και ενα σπρευ με το καλυτερο βερνικι.... ;)
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
οποτε περνω ενα μαυρο οπως ειναι και εχω το βαφω στην περιπτωση που δεν βγει αυτο που θελω? περνω στο χρωμα του αυτοκινητου και περναω απο πανω? συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα για μενα ειναι μεγαλη κινηση και αφορα την εξωτερικη εμφανιση του αυτοκινητου!!!
 
Καπως ετσι . Απλα κοιταξε  το αμαξι σου και φαντασουτο λίγο πως θα ειναι να ειναι κοινο μαυρο κ πως θα ειναι στο χρωμα του αυτοκινητου το κομματι που θες να βαψεις!!
Υ.Γ. Για αυτο ειναι το φορουμ! ...για να ρωταμε!!
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
σκευτομαι το αποτελεσμα καλυτερο με το χρωμα του αυτοκινητου.... αν και με τον καιρο εχει ξεθωριασει λογικα λιγο.... ποπο χεχε θα δω τι θα κανω.... εγω πρεπει να ζητησω πριμερ για πλαστικα και dupli color ετσι?
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
υπαρχει ειδικο πριμερ για πλαστικα. το βασικο ειναι να καθαριστει καλα η επιφανεια που θα βαψεις. Πλυσιμο με σαπουναδα,στεγνωμα, κ οταν στεγνωσει καλα θα ποτισεις σε ενα πανι που δεν βγαζει χνουδια διαλυτικο για να καθαρισει οτι εχει απομηνει! Θα περασεις το πριμερ κ θα το αφησεις να στεγνωσει. Αστο μια ολοκληρη μερα καλυτερα γιατι τωρα αλλαξε λιγο ο καιρος. μετα περασετο με χρωμα κ θα εισαι οκ

ξεχασαμε το σημαντικοτερο..................ντουκοχαρτο νουμερο 1200!!! αφου πλυθει το κομματι που θελουμε να βαψουμε περναμε μια στρωση ασταρι η primer σε σπρευ.....στεγνωνει καποιες ωρες...εγω το αφηνω για την επομενη μερα......περναμε απο πανω τριβοντας με το ντουκοχαρτο και παρα πολυ νερο(με ενα λαστιχο νερου να τρεχει συνεχεια) λειαινοντας την επιφανεια....αμεσως μετα στεγνωνουμε την επιφανεια.....ξαναπερναμε μια στρωση primer.....και ξαναβαφουμς την επομενη μερα......ξαναλειαινουμε με το ντουκοχαρτο....και τελος βαφουμε την επιφανεια με το χρωμα σε σπρευ....αφου στεγνωσει περναμε μια στρωση βερνικι......και αποκταμε μια τελεια επιφανεια!!!!!!!!!!!!!! ok
 
dj-sofos said:
σκευτομαι το αποτελεσμα καλυτερο με το χρωμα του αυτοκινητου.... αν και με τον καιρο εχει ξεθωριασει λογικα λιγο.... ποπο χεχε θα δω τι θα κανω.... εγω πρεπει να ζητησω πριμερ για πλαστικα και dupli color ετσι?

στα πρακτικερ εχει duplicolor κ σε καποια αξεσουαρ αυτοκινητου!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εχω παρατησει και εγω οτι σε πολλα φιεστακια ηδικα οι καθρεφτες εχουν γκριζαρει και φαινονται απαισια,ευτυχως εγω δεν εχω αυτο το προβλημα ειναι μια χαρα.Μου εχουν πει οτι αυτο οφειλεται σε γυαλισμα με αλοιφαδορο και οχι απο τον ηλιο.Για να ειναι ωραιο το αποτελεσμα θα πρεπει να πας να σου φτιαξουν μαυρο χρωμα ιδιο με το αμαξωμα.Αυτα που χρειαζεσαι οπως ειπαν και τα παιδια ειναι
Υλικα:
1 σπρευ στο χρωμα του αμαξωματος
1 πριμερ για πλαστικα
1 βερνικι και ντουκοχαρτο
Πλενουμε καλα την επιφανεια και μετα την τριβουμε με το ντουκοχαρτο μεχρι να γινει τελειως λεια και μετα περναμε κανα δυο χερια με το πριμερ.Αφου στεγνωσει αρχιζουμε το βαψιμο,μην ριξεις πολυ μπογια για να το καλυψεις με την πρωτη,θα χρειαστει να το περασεις αρκετα χερια ωστε να γινει σωστα και να μην τρεξει η μπογια.Αφου θα το αφησεις αρκετες ωρες να στεγνωσει μετα περνας και μερικα χερια βερνικι για να γυαλισει.Αυτη ειναι περιπου η διαδικασια στα λογια για να βαψεις ενα πλαστικο,τωρα στην πραξη το αποτελεσμα θα δειξει.Δοκιμασε πρωτα με την γριλια και αν σου αρεσει το αποτελεσμα προχωρας και παραπερα.Καλη τυχη.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
το βερνικι σε σπρει ειναι μεγαλη φωλα!! καλυτερα βαψτα κ πηγενε τα σε ενα βαφειο να σου ριξει βερνικι με πιστολι!! γιατι το σπρει δεν θα στεγνωσει πολυ ευκολα!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread