Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ολα καλα αυτα Μιχαλη αλλα μην ξεχναμε πως οι κινητηρες μας σχεδιαστηκαν για βενζινη οχι για αεριο και ισως καποια στιγμη να καταπονεουν και να μην αντεξουν οσο θα αντεχαν μονο με βενζινη. Με το πετρελαιο κανεις 1.000.000 χλμ και σε παει ακομα. Απλα ειναι φθηνοτερο τωρα και δεν μας φαινεται στο γεμισμα (0,84 με 1,60 εχει διαφορα) καιγεται πιο γρηγορα και οπως ειπες φουσκα ειναι και θα σκασει!! Δεν ξερω ειμαι πολυ επιφυλακτικος αν και ακουω καλες κριτικες για υγραεριο
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
grg019 said:
Δηλαδη εγω που κανω πολλα χιλιομετρα θα με συνεφερε να βαλω υγραεριο στο αυτοκινητο η να σκεφτω την λυση του πετρελαιου; εσεις που ηδη εχετε ειστε 100% ικανοποιημενοι;
βασει της ερευνας του autotriti που εχω πιο πανω, είναι προτιμοτερο το πετρελαιο(απο αποψη χρηματων)
κατ'εμε αξιζει παλι περισσοτερο το πετρελαιο γιατι ουτε χανεις εγγυηση, ουτε "πειραζεις" το αυτοκινητο οποτε εισαι σιγουρος για το τι οδηγας και οπως και να το κανουμε η μηχανη που εχει σχεδιαστει για βενζινη δεν ειναι δυνατο να εχει την ιδια αξιοπιστια με το υγραεριο.
αν ψηνεσαι για υγραεριο, ισως ειναι καλυτερη η λυση να παρεις κατι που (απο την μανα του) εχει συστημα υγραεριου
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
θα συμφωνησω με τον moican εαν το παμε σε θεμα αξιοπιστιας....οπως και να το κανουμε οταν κατι ειναι σχεδιασμενο απο την μανα του πετρελαιο ή υγραεριο και δεν ειναι ''πατεντα'' ειναι καλυτερα για το ιδιο το αμαξι και τα συνεπεια για την τσεπη σου!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
moican said:
αν ψηνεσαι για υγραεριο, ισως ειναι καλυτερη η λυση να παρεις κατι που (απο την μανα του) εχει συστημα υγραεριου
Μα τα περισσότερα απο αυτά ειναι φτιαγμένα απο ελληνικές αντιπροσωπίες...Συν οτι δεν χρησιμοποιούν πάντα καλό κιτ...
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
panos.l said:
Μα τα περισσότερα απο αυτά ειναι φτιαγμένα απο ελληνικές αντιπροσωπίες...Συν οτι δεν χρησιμοποιούν πάντα καλό κιτ...

Ναι αλλά σε αυτήν την περίπτωση σε καλύπτει η εγγύηση!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
panos.l said:
Μα τα περισσότερα απο αυτά ειναι φτιαγμένα απο ελληνικές αντιπροσωπίες...Συν οτι δεν χρησιμοποιούν πάντα καλό κιτ...
ειναι και θεμα ψυχολογιας του καθενος!ασχετα με το αν ειναι καλο το κιτ ή οχι!με αλλη ψυχολογια πας στο συνεργειο(μακρια απ'ολους μας) οταν εισαι μαμα και ξερεις πως θα κανεις τα αδυνατα δυνατα για να περασεις το οποιοδηποτε προβλημα στην εγγυηση και με αλλη ψυχολογια οταν εχεις πειραξει κατι...
ειναι σαν να πεφτεισ σε μπλοκο που αν εισαι οκ δεν σε απασχολει τιποτα ενω αν εχεις πιει εστω και μια μπυρα,μπαινεισ σε σκεψεις!!
 

LATI-NOS

New member
Apr 14, 2011
64
0
0
που εγκρίνετε να βάλει κανείς αυτο το συστγμα με το Υγραεριο ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
LATI-NOS said:
που εγκρίνετε να βάλει κανείς αυτο το συστγμα με το Υγραεριο ?
όταν πάει το αμάξι για να τοποθετηθεί υγραέριο,πριν το παραδώσει ο μηχανικός στα χέρια του ιδιοκτήτη θα το έχει πάει από μόνος του στο κτεο ώστε να εγκριθεί.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Και καθε 2 χρονια θελει χαρτι απο τον μηχανικο για να ξανα περασει κτεο!!
 

Tas75

Hero Member
Rookie
Jun 20, 2011
20
0
0
49
Πειραιάς
Προσωπικά είμαι κατά της εγκατάστασης υγραερίου κατόπιν εορτής.

Στο παρακάτω άρθρο η τελευταία παράγραφο τα λέει όλα.

H Ford προετοιμάζει τον κινητήρα, ώστε να λειτουργεί απροβλημάτιστα και στη χρήση του υγραερίου. Έτσι, οι έδρες των βαλβίδων εισαγωγής και εξαγωγής είναι από πιο σκληρό υλικό, όπως και οι άξονες των βαλβίδων.

http://www.autogas365.gr/article.php?id=301
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τωρα πλεον ολες οι εταιριες θα βγαζουν καποιο μοντελο που θα κινειται με υγραεριο,αλλες ηδη το εχουν κανει.Παρολα αυτα δεν βλεπω λογο να μην το κανει καποιος.Ηδη κυκλοφορουν τοσα αλλα αυτοκινητα και οι ιδιοκτηκτες τους ειναι υπερευχαριστημενοι.Αρκει βεβαια να πας σε σωστο εγκαταστατη και γινει σωστη δουλεια.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
pitbull said:
Τωρα πλεον ολες οι εταιριες θα βγαζουν καποιο μοντελο που θα κινειται με υγραεριο,αλλες ηδη το εχουν κανει.Παρολα αυτα δεν βλεπω λογο να μην το κανει καποιος.Ηδη κυκλοφορουν τοσα αλλα αυτοκινητα και οι ιδιοκτηκτες τους ειναι υπερευχαριστημενοι.Αρκει βεβαια να πας σε σωστο εγκαταστατη και γινει σωστη δουλεια.



Σιγουρα τον μεγαλητερο ρολο τον παιζει ο εγκαταστατης, απλα πιστευω οτι το 7αρι αμα το πηγαινεις ανθρωπινα, δεν καιει το αμαξακι και το βλεπω υπερβολη το υγραεριο! ασε που τωρα με το πετρελαιο θα πεθανει το υγραεριο!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Αντρικο εχεις απολυτο δικιο σε αυτο με το πετρελαιο...οσο για τον εγκαταστατη που λες θα διαφωνησω γιατι εγω παλι ειμαι δυσπιστος σε κατι το οποιο δεν ειμαι ΜΑΜΑ και αφορα τοσο συμαντικο ρολο(καυση) στο αμαξι!!!
 

θοδωρης

New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
καλημερα και απο μενα εχω βαλει υγραεριο απο τον αυγουστο  μεχρει τωρα εχω κανει 6.600 χλμ ως τωρα δεν εχω καπιο προβλημα εκτος απο μια ρυθμηση που μου κανανε ολα τα  αλλα φυσιολογικα απο αποδοση δεν εχω χασει και απο τιμη πιστεψτε με αξιζει την πρωτη φωρα που το γεμισα μου λεει 32 ευρο και γελαγα μονος μου.Η εγκατασταση ειναι στα 1200 ευρο εκει που το εβαλα εγω με 6 ατοκες με πιστοτικη.Α και μου βγαζει περιπου στα 380 χλμ στο γεμισμα μου εχει βγαλει και 350χλμ μου εχει βγαλει και 400χλμ αυτο ειναι αναλογα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θοδωρή μπράβο για την κίνηση που έκανες,
άμα μπορείς ανέβασε κάποιες φωτογραφίες με την μπουκάλα,από το μηχανοστάσιο να δούμε,να πάρουμε καμία ιδέα ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν ρυθμιστεί σωστά το υγραέριο λογικά δεν θα έπρεπε να καίει παραπάνω από ότι καίει με την βενζίνη.
Θοδωρή τα χιλιόμετρα που σου βγάζει είναι εντός πόλης η εκτός? Εάν είναι εκτός είναι λίγα.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
και μενα λιγα μου ακουστηκαν τα χιλιομετρα!με 32ευρω που λες λογικα θα βαζεις γυρω στα 37λιτρα... αν αναλογιστεις πως με ενα τεποζιτο βενζινης βγαζω εντος-εκτος 550ρια χλμ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread