Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
αυτες 8ελω που μου εστειλες κωστα αλλα επειδη εμα8α οτι με ρεπλικα παιζω με 8εμα ποιοτητας και ισωσ μπορει να μου προκαλεσει λιγα εεωσ πολλα προβληματα σκεφτομαι να παω σε αυθεντικες τησ φορντ ειτε καινουργιεσ σιγα σιγα ειτε μεταχειρησμενεσ .... να το κανω ετσι αντι να μπλεξω με ρεπλικεσ?
 

kostas_tad

Newbie
May 28, 2017
4
0
1
Γεια σας,ειμαι κατοχος fiesta trend 2013 και θελω να μαθω τις διαστασεις των ζαντων σιδηρου που εχει το αμαξι μου,καθως ψαχνω για καποιες aftermarket.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Με βάση το φυλλάδιο (το έχω στον υπολογιστή μου) και τις πληροφορίες του διαδικτύου: https://www.wheel-size.com/size/ford/fiesta/2013/, οι χαλύβδινες ζάντες 15" έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

6Jx15 ET47.5 4x108
 

kostas_tad

Newbie
May 28, 2017
4
0
1
ευχαριστω πολυ,εχεις να προτεινεις μηπως καποιες σε αυτες τις διαστασεις και λαστιχο 195/50/15 ;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Να σαι καλά.
Δεν έχω να προτείνω από την άποψη ότι δεν έψαξα ποτέ για 15άρες αλλά επίσης δίοτι τα γούστα είναι προσωπικά. Εσύ τι περίπου θες?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα Κώστα! θα σου πρότεινα να ανέβαινες λίγο. να πήγαινες δηλαδή σε διαστάσεις 195/45/16 και μια ζαντούλα οζ ultralegera για παράδειγμα.

Όπως λέει και ο fiestaris η ζάντα είναι γούστο. με 16αρα πάντως θα φανεί περισσότερο και θα γεμισεις και τον θόλο περισσότερο. τι χρώμα είναι το αμάξι σου;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σύμφωνα με τον Θωμα όμως να τονίσω ότι αυτό σημαίνει και αρκετά χρήματα καθώς θα χρειαστείς νε λάστιχα (οπότε αν το κάνεις, κάντο όταν παραδώσουν πνεύμα τα υπάρχοντα λάστιχα) τα οποία σε 16αρια θα είναι και πιο ακριβά. Επίσης, θα χρειαστείς και μπουλόνια διαφορετικά, άρα έξτρα χρήματα πάλι. Τα ελαστικά καλύτερα να είναι 195/50/16 (για να μη χάσεις την άνεση που έχεις) και τέλος οι Ζαντες είναι ίδιου όφσετ (47.5) και διάστασης 16x6.5.

Ο θόλος Θωμα δε βρίσκω πως θα γεμίσει αφού η συνολική διάμετρος.του τροχού δε θα αλλάξει, δηλαδή ναι μεν θα αυξηθεί η διαμετρος της ζάντας αλλά το ελαστικό θα είναι πιο λεπτό.
 

kostas_tad

Newbie
May 28, 2017
4
0
1
Kαταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.Πριν μία εβδομάδα άλλαξα(195/50/15) λάστιχα και μου είπαν ότι ψηλοστραβωμένες(λόγω της αθλιότητας των ελληνικών δρόμων..),τις ίσιωσαν βέβαια αλλά προβληματίστικα αρκετά και γι'αυτό ψάχνω κάποιες πιο στιβαρές.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συγνώμη, στράβωσαν οι σιδερένιες ζάντες; Αν σου έλεγαν αλήθεια, τότε όποια aftermarket αλουμινένια και να πάρεις θα στραβώσει πιο εύκολα και πιο γρήγορα από τη σιδερένια. Μην ασχοληθείς κατά τη γνώμη μου.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
500+400 για λαστιχα, 900το συνολο. αξιζει?
νομιζω πως οχι. αν εβρησκα μεταχειρισμενη με λαστιχα  στα 500 πιστευω καλα θα ηταν .
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πριν ένα χρόνο πέτυχα αυτό να που λες όμως με το που τα πήρα, πήγα και άλλαξα λάστιχα διότι δεν ήταν για πολλα. 500 με λάστιχα σε καλή κατάσταση δεν είναι φυσιολογική τιμή το 500 εκτός και αν οι Ζαντες είναι στραβες και γδαρμενες κτλ. Νομίζω το 500 είναι λογικό αρκεί να είσαι στη φάση που έτσι και αλλιώς θα άλλαζε λάστιχα στις ζάντες που έχεις ήδη.

Τώρα που το βλέπω έχεις ST line..πούλα και τα δικά σου οπότε πλήρωσε απλώς τη διαφορά.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ακομα σε αυτη την φαση, το αμαξι ειναι 10 μηνων και τα λαστιχα ειναι καινουργια , απλα ειναι τις πλακας τα μαμα λαστιχα . το αμαξι εχει 16,000 και  δεν νομιζω να αξιζουν τοσα λεφτα απλα για τις ζαντες του st. που ο λογος που ηθελα απλα να παω σε 17" ειναι καλυτερο κρατημα σε στροφες λογο μεγαλυτερο λαστιχο.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ρε παλικάρια Θέλω να κάνω μία ερώτηση
Σήμερα πέρασα από γνωστό μαγαζί στο Περιστέρι με ζάντες και λάστιχα Μιας και ψάχνω για τα καινούργια παπουτσάκια για το καλό μου, τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, από όλες όσες έχω δει μου άρεσαν περισσότερο η Momo revenge 16αρες και ο τύπος μου λέει ότι είναι συμβατές με το αυτοκίνητό μου με offset 35, ταιριάζει αυτό το offset για το mk 7.5? νομίζω ότι το μαμά είναι 47,5. από όσο έχω ψάξει στο ίντερνετ ακόμα και μέσα από την official σελίδα της Momo βάζοντας το μοντέλο και τη μάρκα του αυτοκινήτου η μόμο δεν της συστήνει. σε κάποια πάλι άλλα site έχω βρει ότι οι συγκεκριμένες ζάντες έχουν offset 32 και σκέφτομαι τώρα,  μήπως η momo δεν τη συστήνει για Ford Fiesta mk7,5  λόγω του offset? μήπως ο τύπος σκέφτεται να μου τις πουλήσει και βάλει δαχτυλίδια για να αυξάνει το offset? υπάρχει πρόβλημα με τα δαχτυλίδια?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Συνήθως εαν είσαι σε μικρότερο offset βγαίνει πιο έξω η ζάντα αλλά καλό είναι όσο γίνεται να παραμένεις όσο πιο κοντά γίνεται στο εργοστασιακό offset. καμία άλλη δε σαρέσει;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σύμφωνα. Σκεψου ότι οι τροχοί είναι σαν αναρτωμενες μαζςς. Σκεψου εσένα ότι κουβαλάει ψώνια σε σακούλες από σούπερ μάρκετ. Σε βολευει να τα κρατάς με τα χερια κάτω ή πχ με μία κλίση προς τα πάνω? Έτσι και οι τροχοί ει αι σχεδιασμένοι να είναι όσο έξω χρειαζεται και δεν θα ξεφευγα από το εργοστασιακό.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Τις θεωρώ πανέμορφες ζάντες και έχει μοντέλα που πάνω στο fiesta απογειώνουν την εμφάνιση. Λόγω offset οι ζάντες πετάνε αρκετά πιο έξω από τις μαμά και δίνουν πολύ αγωνιστικό look.

Τις ζηλεύω κάθε φορά που τις βλέπω σε fiesta αλλά ειδικά στις 17άρες το offset είναι πολύ χαμηλό (ΕΤ25). Αν και αρκετοί τις φοράνε εγώ ακόμα το φοβάμαι να σου πω την αλήθεια και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει την κίνηση.  
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread