Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η απόδειξη κατάθεσης δεν υπάρχει; Υπάρχει. Δε μπορεί να πάει σε ένα γ@μημένο γκισέ της τράπεζάς του και να δει την κατάθεση, αν δεν εμπιστεύεται την απόδειξη που του στέλνεις; Δεν έχει Web-Banking;
Τι να πω... Μακάρι να ξεμπερδέψεις εύκολα και γρήγορα...
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Αυριο πρωί πρωί θα πάω στη τράπεζα να μου δώσει επιβεβαίωση συναλλαγής με σφραγίδα και να τη προωθήσω στη προστασία του καταλώτη.
Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι οτι η πρόεδρος της προστασίας καταναλωτη της Στερεας Ελλάδας είναι φίλη της γυναίκας μου, οπότε μιλήσαμε χθες το απόγευμα και θα το αναλάβει αυτή.
Ελπίζω να ξεμπερδέψω ευκολά...
Εννοείται οτι δεν παίρνω ζάντες απο αυτον, θα απαιτήσω να μου επιστρέψει τα χρήματα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Το θέμα είναι επίσης να διαφανεί αν έκανε όντως λαμογιά ή κάτι έγινε με την τράπεζα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Έχω μπανίσει κάτι aftermarket ζάντες, θέλω να θέσω την εξής ερώτηση:
με τα μπουλόνια τι γίνεται? Κρατάω τα εργοστασιακά απο τις σιδερένιες ζάντες ή θέλει καινούργια;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θέλει καινούρια. Σε aftermarket μπουλόνια όμως για aftermarket ζάντες αλουμινίου θα βρεις πάρα πολλές επιλογές με τιμές από 20 € η 20άδα.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Επανέρχομαι ύστερα απο 1,5 μήνα ταλαιπωρίας.
Τελικά τα χρήματα είχαν πάει σε λογαριασμό Paypal του καταστήματος και δεν μπορούσε να τα δεί ή δεν ενδιαφέρθηκε να το ψάξει.
Αφου του πήγε η καταγγελία απο την προστασια καταναλωτή και αφού είχα πάει στη τράπεζα και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής, απότε τον ενόχλησε και η τράπεζα, μιλήσαμε τηλεφωνικώς και απαίτησα τα χρήματα μου πίσω.
Τελικά τα χρήματα μπήκαν σήμερα στο λογαριασμό μου.
Δεν πιστευω ότι ήθελε να κάνει λαμογια, πιστευω ότι δεν ηθελε να το ψάξει παραπάνω γιατι σύμφωνα με τα λεγόμενα του ο λογαριασμός Paypal ήταν απενεργοποιημένος.
Τελος πάντων, τώρα θα κοιτάξω για άλλες ζάντες.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Το γιατί έγινε λίγη σημασία έχει πια μπροστά στο γεγονός ότι τελικά πήρες τα χρήματα σου πίσω. Σίγουρα παντως δεν εφταιγες. Τώρα ξεχνά τα αυτά και σκεψου τις ζάντες!!!  ;)
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
ilias710 said:
Έχω μπανίσει κάτι aftermarket ζάντες, θέλω να θέσω την εξής ερώτηση:
με τα μπουλόνια τι γίνεται? Κρατάω τα εργοστασιακά απο τις σιδερένιες ζάντες ή θέλει καινούργια;
δηλαδη αν βαλουμε εργοστασιακεσ ζαντεσ ελαφρου κραματοσ χρησιμοποιουμε τα μπουλονια απο τισ σιδερενιεσ ετσι? δεν χρειαζεται δηλαδη να παρουμε αφτερμαρκετ μπουλονια σωστα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χρήστο, η απάντηση βρίσκεται ακριβώς κάτω από το ερώτημα που παρέθεσες...

Όποια αλουμινένια ζάντα και να επιλέξεις, δεν έχει τα ίδια μπουλόνια με τη σιδερένια. Απλά στις εργοστασιακές θα "τσούξει" λίγο το εργοστασιακό μπουλόνι.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Πράγματι θα τσουξει καθώς όταν πούλησαν τις 16αρες μου σε κάποιον που είχε 15αρες σιδερένιες, τα αγόρασε αναγκαστικά γνήσια και καινούργια πανάκριβα. Εκ των υστέρων, βρήκα ένα κατάστημα που πουλάει μεταχειρισμένα μπουλόνια από άνθρωπους που αλλαξανε ζαντες και απλά τα άφησαν εκεί οπότε τα έχει σε πολύ καλή τιμή. Για οτιδήποτε θέλεις κάποιος ας μου στείλει ΠΜ.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Χθες το απόγευμα έγινε η τοποθέτηση στα καινούργια ζαντολάστιχα... ;D
Φωτογραφίες δεν μπορώ να κάνω post, δεν ξέρω γιατί, μπείτε στο σύνδεσμο παρακάτω.

http://s1339.photobucket.com/user/Doffy6/library/FiestaManiacs?sort=3&page=1

Συγχωρέστε με για τη βρωμιά, δεν πρόλαβα να το πλύνω χθες. :(

Ζάντες : Autec Wizard, 7X16'', ET42, Gunmetal
Λάστιχα : Dunlop Sport Bluresponse 195/45R16
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Παιδες διαβασα ολο το νημα και καταλαβα τι ειναι το offset ενω δεν ειχα ιδεα τι ειναι
Τωρα η ερωτηση μου ειναι η εξης, εχω το fiesta 1.6 diesel mk 7.5 φοραει 14αρες σιδερενιες με τασι, θελω να βαλω 16αρα aftermarket με 195/50/16 λαστιχο, μεχρι τι offset θα ειμαι οκ χωρις προβληματα ακομα κ αν φωρτωσω το αυτοκ με βαλιτσες κτλ???
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Δεν ειναι το offset θεμα επιλογης σου.
Οτι offset εχει η σιδερενια ζαντα σου ,ιδιο ακριβως πρεπει να ειναι και η ελαφρια ζαντα.
Να διευκρινησω κατι για τα μπουλονια.
Τα φιεστα με σιδερενιες ζαντες δεν φορανε ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.
ΦΟΡΑΝΕ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ.
Τα μπουζονια ειναι  σπυρωμα βιδωμενο επανω στο μουαγιεν και η ζαντα μπαινει επανω του
κεντραρει απο μονη της και σφιγγει με παξιμαδια.
Τα μπουζονια ειναι βιδες κανονικες 17 αρες η 19 αρες  και μπαινουν κατευθειαν στη ζαντα
η οποια δεν κεντραρει απο μονη της αλλα απο εμας με σωστο και προσεκτικο τροπο.
Αρα για να παμε σε ελαφρια ζαντα ,πρεπει να βγουν τα μπουζονια πανω απο μουαγιεν και τοτε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα σωστα ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.
πΑΝΤΩς ΤΑ μΠΟΥΖΟΝΙΑ ειναι ο ποιο σωστος τροπος στηριξης μιας ζαντας και ο ποιο
σιγουρος στη αλλαγη ελαστικου.
Τελος στους αγωνες χρησιμοποιουνται ΜΟΝΟ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΕς ΖΑΝΤΕς .
ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΩΝΕΣ ΡΑΛΛΥ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
KARBY said:
Τα φιεστα με σιδερενιες ζαντες δεν φορανε ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.
ΦΟΡΑΝΕ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ.
Τα μπουζονια ειναι .....

ΛΑΘΟΣ, ολα τα fiesta εχουν μπουζωνια πανω στο μουαγιε και παιρνουν ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ

%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A7%CE%A9%CE%9D.png
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ με τον dimwhoo, όλα τα fiesta έχουν μπουλόνια. Με τη μόνη διαφορά ότι είναι άλλου τύπου για σιδερένια ζάντα και άλλα για ζάντα αλουμινίου. Αυτά που έχει στη φωτογραφία παραπάνω (επάνω αριστερά και επάνω δεξιά) ο dimwhoo είναι για ζάντες αλουμινίου.
Αν το fiesta σου έχει σιδερένιες ζάντες και θέλεις να βάλεις αλουμινίου, τότε αλλάζεις μόνο τη ζάντα και τα μπουλόνια (παξιμάδια) και είσαι έτοιμος.
Η μόνη περίπτωση που θα χρειαστεί να αλλάξεις μπουζόνια (που βρίσκονται πάνω στα μουαγιέ του αυτοκινήτου) και να βάλεις πιο μακριά, είναι αν αλλάξεις πολύ το offset στις ζάντες και δεν βιδώνουν πλέον τα παξιμάδια.

Άρα συνοψίζουμε:  

Η σιδερένια ζάντα έχει μπουλόνι σαν το παρακάτω:

36632667913_579b21eccf_o.jpg
   
36632667983_29e73b7be9_o.jpg



H αλουμινένια ζάντα έχει μπουλόνι σαν το παρακάτω:

37255247556_f55f8dfc21_o.jpg
     
37444979095_3de3cbdf61_o.jpg



To μπουζόνι ζάντας είναι σαν το παρακάτω (πληροφοριακά, ΔΕΝ ισχύει στα fiesta μας):

37302260771_551a03d284_o.jpg



Το μπουζόνι του μουαγιέ (πάνω στο οποίο βιδώνει το μπουλόνι της ζάντας):

37444978995_e1e95a26ab_o.jpg
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας ήταν πολύ κατατοπιστικές και πέρα από αυτό Έμαθα και κάποια πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα.
Όσο για τις ζάντες βρήκα από τον Οικονόμου 16αρα ζάντα 6,5 φάρδος όπως αυτή που φοράει το st με offset 50, ξέρετε αν θα έχω κάποιο πρόβλημα να πάω σε μία τέτοια ζάντα από την 14αρα σιδερένια που φοράω τώρα???
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Κατι δεν καταλαβατε σωστα η μαλλον εχουμε λαθος ορισμους.
Σιδερενιες ζαντες=Μπουζονι πανω στο μουαγιεν και παξιμαδια για το σφιξιμο της ζαντας.
Ελαφριες ζαντες =Μπουλονι=μακρια βιδα με κεφαλι 17 αρι η 19 αρι ΚΑΡΥΔΑΚΙ.
Πληροφοριακα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕς εχουν μπουζονι σαν την τελευταια
φωτο και σφιγγουν με παξιμαδι.
Μαλλον το παξιμαδι το λετε ΜΠΟΥΛΟΝΙ.
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
ευχαριστω για τησ απαντησεις σασ .. επισησ μια ερωτηση ακομα αξιζει να παρω τις ζαντεσ απο του μκ7.5 στ αλλα σε ρεπλικα? 16αρα γιατι σε γνησια 17αρα θα μου γονατισει η sharky 100 αλογακια εχει η καημενη
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχουν ρέπλικες σε 15" και 16". Με offset 38, άρα αρκετά προς τα έξω.
https://tyrestore.gr/%CE%96%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82/replica/Ford/FORD-5199-15

Πιο παλιά που είχα ένα σετ ρέπλικα rs, μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος. Απλά πολλά ακούγονται για την ποιότητα και την αντοχή τους, προσωπικά δεν μου έτυχε κάτι περίεργο.

KARBY said:
Κατι δεν καταλαβατε σωστα η μαλλον εχουμε λαθος ορισμους.
Σιδερενιες ζαντες=Μπουζονι πανω στο μουαγιεν και παξιμαδια για το σφιξιμο της ζαντας.
Ελαφριες ζαντες =Μπουλονι=μακρια βιδα με κεφαλι 17 αρι η 19 αρι ΚΑΡΥΔΑΚΙ.
Πληροφοριακα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕς εχουν μπουζονι σαν την τελευταια
φωτο και σφιγγουν με παξιμαδι.
Μαλλον το παξιμαδι το λετε ΜΠΟΥΛΟΝΙ.

Έχεις δίκιο Karby, διαφορετικούς ορισμούς χρησιμοποιούμε και μπερδευόμαστε. Πάντως και οι αλουμινένιες ζάντες έχουν μπουζόνι σαν της τελευταίας φωτογραφίας και σφίγγουν με παξιμάδι σαν της δεύτερης σειράς τη φωτογραφία (αναφέρομαι στο δικό μου post).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread