Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Πας σε ενα ζανταδικο και τους λες να στο ξαναβαψουν τοπικα..αλλα γισ εμενα μν το κανεις ακομα..καντο στο 2χρονο γιατι σιγουρα θα ξαναβρεις και θα ξαναξεβαψει..πεταμενα λεφτα ειναι..
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Έχει δίκαιο ο Astral, θα ξαναγίνει να είσαι σίγουρος. Άσε να μαζευτούν πολλά και σε 1-2 χρόνια πας και τις βάφεις.

Εγώ πήγα σε ένα μαγαζί που φτιάχνει χρώματα αυτοκινήτων και του ζήτησα να μου φτιάξει σε ένα μπουκαλάκι (σαν μανό είναι με πινελάκι) στο χρώμα τις ζάντας μου. Το έβαλα τοπικά και αν δεν είσαι πολυυύ κοντά, δεν φαίνεται τίποτα. Μάλιστα έφτιαξα και τις ζάντες του ξαδέρφου μου που είχε κάτι τεράστιες χαρακιές. Σε αυτόν φαίνεται λίγο γιατί τις είχε διαλύσει τις ζάντες αλλά σε σχέση με το πως ήταν έγιναν σχεδόν καινούριες. Κρύβε τις μικρές γρατζουνιές με αυτό (δεν θα το καταλάβει ποτέ κανείς, ούτε εσυ θα βλέπεις με την πρώτη που ήταν) και όταν μαζευτούν πολλές, πήγαινε για βάψιμο (εγώ ούτε που τις βλέπω πια και τελικά ούτε για βάψιμο πήγα). 10 ευρώ το πείρα το χρώμα btw.  
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
thodoris_fiesta said:
Καλησπέρα παιδια , μια ερωτηση , εχω το st line με τις 16 ζάντες που ειναι ψιλο γκρι , σημερα οπως παρκαρα , στο παιζοδρομιο ακουμπησε λιγακι και εχω κανει μια γρατσουνια μισο εκατοστό στην ζάντα εχει βγει το χρωμα και το εκανα με το χερι και δεν βγαινει , αμα το παω στην αντιπροσωπεία το τρίβουν και εχουν να το βάψουν στο ιδιο χρωμα , η υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω τα φωτα σας παρακαλω

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1485014368[/time]
akiz90 said:
Έχει δίκαιο ο Astral, θα ξαναγίνει να είσαι σίγουρος. Άσε να μαζευτούν πολλά και σε 1-2 χρόνια πας και τις βάφεις.

Εγώ πήγα σε ένα μαγαζί που φτιάχνει χρώματα αυτοκινήτων και του ζήτησα να μου φτιάξει σε ένα μπουκαλάκι (σαν μανό είναι με πινελάκι) στο χρώμα τις ζάντας μου. Το έβαλα τοπικά και αν δεν είσαι πολυυύ κοντά, δεν φαίνεται τίποτα. Μάλιστα έφτιαξα και τις ζάντες του ξαδέρφου μου που είχε κάτι τεράστιες χαρακιές. Σε αυτόν φαίνεται λίγο γιατί τις είχε διαλύσει τις ζάντες αλλά σε σχέση με το πως ήταν έγιναν σχεδόν καινούριες. Κρύβε τις μικρές γρατζουνιές με αυτό (δεν θα το καταλάβει ποτέ κανείς, ούτε εσυ θα βλέπεις με την πρώτη που ήταν) και όταν μαζευτούν πολλές, πήγαινε για βάψιμο (εγώ ούτε που τις βλέπω πια και τελικά ούτε για βάψιμο πήγα). 10 ευρώ το πείρα το χρώμα btw. 
μην φανατστεις οτι φαινετε , ειναι ενα σημαδακι τοσο μικρο απλα το παιζοδρομιο ηταν λευκο ακουμπησε το εξησε και εμεινε το χρωμα , ειχε εξογκομα το παιζοδρομιο εστριψα ακουμπησε και εμεινε εκει, απλα επειδη ειναι μαυρη η ζαντα αυτο χαλαει ολο το στιλ ,(οχι οτι φαινετε τιποτα ουτε εγω το βλεπω που ξερω που ειναι και απο κοντα αλλα για ψυχολιγικους λογους θα το κανω , ξερετε κανενα μαγαζι στην Αθηνα , για να παω? η να παω στην ford?
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
thodoris_fiesta said:

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]21, Ιανουαρίου, 2017, 17:59:28[/time]
μην φανατστεις οτι φαινετε , ειναι ενα σημαδακι τοσο μικρο απλα το παιζοδρομιο ηταν λευκο ακουμπησε το εξησε και εμεινε το χρωμα , ειχε εξογκομα το παιζοδρομιο εστριψα ακουμπησε και εμεινε εκει, απλα επειδη ειναι μαυρη η ζαντα αυτο χαλαει ολο το στιλ ,(οχι οτι φαινετε τιποτα ουτε εγω το βλεπω που ξερω που ειναι και απο κοντα αλλα για ψυχολιγικους λογους θα το κανω , ξερετε κανενα μαγαζι στην Αθηνα , για να παω? η να παω στην ford?
σε καποιο μαγαζι που βγαζει χρωματα ή σε καποιο φανοποιο..θα σου φτιαξει μπουκαλακι με χρωμα και πινελακι και θα εισαι κομπλε και για μελλοντικες μικρογρατζουνιες.
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Καλησπέρα  παιδιά! Να σας πω και εγω τον πονο μου, μηπως γνωριζετε και με βοηθήσετε! Εχω fiesta 1.0 ecoboost.ψαχνω για ζαντα 16αρα η 17αρα αλλα μου εχει κολλήσει η japan racing jr11. Την βρισκω σε 17" 8,25J 4x108 ET35. Θελω λοιπον να ξερω αν ειναι ενταξει το οφσετ η θα βρισκει το λαστιχο(205/45/17). Γνωριζω το εργοστασιακο οφσετ(47,5) αλλα θελω πολυ αυτη τη συγκεκριμένη ζαντα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Σίγουρα θα βγαίνει πολύ έξω η ζάντα
Αν είσαι χαμηλωμένος θα έχεις πρόβλημα λογικά...αν όχι μπορεί να σου βρίσκει όταν είσαι φορτωμένος ή όταν το πιέζεις σε στροφές
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Μεχρι 40 οφσετ εισαι κυριλε..Απο εκει και περα για να μπει η συγκεκριμενη jr στο fiesta θελει αποστατες(προσθηκες).Θα βρισκεις στους θολους με 45ρι προφιλ που θες να βαλεις.Αν ανεβεις σε 17αρες ζαντες πρεπει να πεσεις προφιλ σε 40αρι αναγκαστικα..Θα εχεις προβλημα και σε μια πληρη περιστροφη του τιμονιου σου.δεν θα τερματιζει..Για εμενα  4x 108 17αρες με 40 οφσετ και λαστιχο 205/40 17 και θα εισαι ανετος και χωρις να εχεις προβλημα με θολους..
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Μαλιστα! Παει το ονειρο χεχε! Θα ψαξω για μαμα 16αρα η 17αρα τοτε. Η καμια του εμποριου αν μου βγει οικονομικα. Παντως μου αρεσουν πολυ και οι Bola B1 αλλα δεν ξερω αν τις εισαγει καποιος Ελλάδα
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
Καλησπέρα! Μια γνώμη θα ήθελα. Έχω τις εργοστασιακές 15'' ζάντες  και ήρθε ή ώρα για αλλάγη ελαστικών και είπα να κάνω μετάβαση σε 16΄΄.
Λογώ ότι δεν θέλω να χαλάσω και πολλά χρήματα βρήκα μεταχειρισμένες 16 μαμά από το 1.6 sport μοντέλο οι οποίες ουσιαστικά είναι ίδιες με τις δικές μου.
Μου πρότεινε βέβαια ότι μπορεί να τις βάψει  σε μαύρο για να είναι λίγο διαφορετικές.
Αξίζει να τις πάρώ ή όχι? Καινούργιες και ΄μαμά και aftersale κατω από 700 δεν βρίσκεις νομίζω.Οπότε ή αυτές ή μένω στις δικές μου τις 15'' και τους ρίχνω και ένα βάψιμο για αλλάγη.Thanks για τον χρόνο σας
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ποιες ακριβώς είναι από το σπορ? Μπορείς να βρεις μία φώτο από το ίντερνετ? Ποσο στις δίνει? Έχε υπόψιν σου απλώς ότι τα ελαστικά θα είναι πιο ακριβά από ότι σε 15αρες και αν βάλεις ελαστικά προτίμησε 195/50/16 και όχι 195/45/16 για να διατηρήσει το επίπεδο άνεσης.
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
Γνωρίζω για το κόστος και την χειρότερη άνεσα αλλά δεν μαρέσει με τις 15'' που φαίνεται μικρή η ρόδα μεσα στο θόλο.
Γύρω στα 250,00 χοντρικά
Βάζω Link
http://www.fordaccessories.gr/fiesta/2008/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%B9/%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83?intcmp=other:acc:pdp:prod-list-view::select-product-group

Δυστυχώς δεν σε κάνει redirect εκεί που πρέπει. Είναι από τις 16'' η 3 στη σειρά.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Οκ.. καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ ότι οι 15άρες δεν είναι όμορφες (και για τα δικά μου δεδομένα).
Είδα τις τρίτες που λες. Αν σου αρέσουν νομίζω είναι καλή αναβάθμιση, εξάλλου θα πουλήσεις και τις 15άρες, οπότε μικρή η διαφορά.
Τουλάχιστον φρόντισε να βάλεις 50άρι προφίλ και όχι 45άρι, θα το εκτιμήσεις πολύ αυτό.
Επίσης να ελέγξεις σε τι κατάσταση είναι (όχι μόνο οπτικά) αλλά και είναι στραβές και άρα χρειάζονται επιδιορθώσεις κτλ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Να επισημάνω απλά ότι οι ζάντες που έχεις βρει είναι από το mk7 και έχουν άλλο offset από αυτές του mk7.5 (41.5 vs 47.5). Δεν ξέρω αν έχουν και άλλες διαφορές μεταξύ τους, αλλά γενικά πρόσεξε μην έχεις κάποιο θέμα με την τοποθέτηση. Επίσης, κάπου είχα διαβάσει ότι στις νέες ζάντες, η φορντ έχει αλλάξει το κράμα για να τις κάνει πιο ανθεκτικές στα χτυπήματα.
Μήπως να κοίταζες και τις 17" από ST: https://www.car.gr/parts/view/8567287/
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αν και πιο ακριβές αλλά και ακόμα πιο ακριβά τα ελαστικά τους, έχω αυτές και δεν το μετάνιωσα. Με 45άρι προφίλ για άνεση και όχι 40άρι.
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
Δεν το ήξερα αυτό :eek:..
θα ρωτήσω να δω.
Αυτές τις έχω δει και εγώ πολύ καιρό αλλά ανεβαίνει το συνολικό κόστος πάρα πολύ με καινούργια λάστιχα μαζί και συν ότι θέλω να βάλω και ένα προγραμματάκι κιόλας AR15firing σκέφτομαι αν πρέπει να αλλάξω και τα 15 που έχω σε 16''
Έχω κολλήσει  :'(
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread