Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Δύσκολο να κάψουν φλάντζα αυτά τα μοτέρ. Η διαρροή να είναι μέσα από το ψυγείο του καλοριφέρ, λίγο απίθανο από την στιγμή που με την ανακύκλωση δεν υπάρχει οσμή παραφλού και από την στιγμή που η μοκέτα είναι στεγνή.
Μια μικρή διαρροή σε σημείο που δεν είναι εύκολα ορατή. Ο χρωματισμός από το υγρό, συνήθως την φανερώνει. Αν έχει συμπληρωθεί μόνο νερό, θα ήταν καλό να το αλλάξεις στην ανάλογη δοσολογία με το παραφλού της φορντ. Αν τα κολάρα είναι σωστά, το επόμενο βήμα είναι να δεις τις μεταλλικές τάπες νερού που είναι στην κεφαλή. Αν έχουν διαρροή, το ψυκτικό υγρό απευθείας εξατμίζεται με έντονη οσμή και χωρίς σημάδια από στάξιμο. Μετά θα πρέπει να δεις πιθανόν διαρροή  από αντλία νερού.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα καλή χρονιά, έχω απώλεια παραφλου περίπου από το max στο min περίπου σε τέσσερεις μήνες.Δηλαδη τον Αύγουστο το παγούρι ήταν στο max και τώρα που πήγα να το πλύνω μου είπαν να συμπληρώσω γιατί είχε πεσει στο min.θερμοστατη είχα αλλάξει και ψυγείο. Με το μάτι δεν φαίνεται χρωματισμός διαρροής όσο κοίταξα την μηχανή. Ιμαντες με πιθανή αλλαγή αντλίας είχε γίνει πριν τρία έτη.να πω ότι δεν έχω δει στο δρόμο υγρό όταν είμαι παρκαρισμενος. Θεωρείται βλάβη και ποια είναι τα συνηθέστερα σημεία;
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα τον θερμοστάτη τον είχα αλλάξει πριν κάνα δυο χρόνια.και γω προς το δοχείο λέω και μάλλον να δακρύζει στο κάτω μέρος που έχει μια ένωση με λάστιχα κι.ο θερμοστάτης είναι κάτω από το δυναμό περίπου;
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
τσεκαρε σε μηχανικο και διαρροη απο ταπες στο καπακι.οξειδωνονται με τα χρονια και μπορει να χανει και απο εκει.μου εχει συμβει.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Σε ευχαριστώ πέρυσι από αυτές τις χαζοταπες με πήγε φλάντζα και άλλαξα καπάκι γιατί είχε ραγισει
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
φιλε καλη χρονια ευχομαι και απροβληματιστη!ακριβως το ιδιο επαθα απο τις ταπες.υπουλη διαρροη!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εμένα πάντως το παγούρι αδειάζει μέσα σε 4-5 μέρες.. περιμένω σειρά στο συνεργείο εδώ και 20 μερες.. συμπληρώνω με απιονισμένο ... μια διαρροή φαίνεται στην σύνδεση με το κολάρο και τη μηχανή και το βλέπω και κάτω στο δρόμο όταν ειμαι παρκαρισμένος θα δουμε μηπως είναι και το καλοριφέρ με πρόβλημα.. τι να πω..
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Υπάρχει μια ευπάθεια στο κύκλωμα ψύξης θεωρω.σε μένα το μόνο που δεν έχει αλλαχθεί είναι παγούρι κολλάρα και ψυγείο καλοριφερ
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
κουκλάρα = κολάρα εννοείς λογικά :p
ψυγείο καλοριφερ ??
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Καλημέρα παιδιά.
ΔΙαπίστωσα ότι χάνω και εγώ υγρό από κάπου. Σε ένα μήνα έπεσε από το max 3 δάκτυλα κάτω απο το min. Σε μία γρήγορη ματιά στην επαρχία που το κοιτάξαμε φαίνεται να είναι τρύπιο το ψυγείο χαμηλά και μου είπε μάλλον από τη βάση του θερμοστάτη επειδή είναι πλαστική. Καθώς έπρεπε να φύγω για Αθήνα, ανέβαλα την επισκευή για εδώ. Πείτε μου συμβουλές για νέο ψυγείο και πιστεύετε ότι θα χρειαστεί αλλαγή και θερμοστάτης. Το έχει πάθει κάποιος; Γνώμες για μάρκες ψυγείων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Y.Γ.Εξίσου χρήσιμο αν επιτρέπεται και από τους κανόνες του φόρουμ η πρόταση κάποιου μάστορα περιοχές Μαρούσι, Ηράκλειο, Νέα Ιωνία, Περισσός.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
stamos-07 said:
Καλημέρα παιδιά.
ΔΙαπίστωσα ότι χάνω και εγώ υγρό από κάπου. Σε ένα μήνα έπεσε από το max 3 δάκτυλα κάτω απο το min. Σε μία γρήγορη ματιά στην επαρχία που το κοιτάξαμε φαίνεται να είναι τρύπιο το ψυγείο χαμηλά και μου είπε μάλλον από τη βάση του θερμοστάτη επειδή είναι πλαστική. Καθώς έπρεπε να φύγω για Αθήνα, ανέβαλα την επισκευή για εδώ. Πείτε μου συμβουλές για νέο ψυγείο και πιστεύετε ότι θα χρειαστεί αλλαγή και θερμοστάτης. Το έχει πάθει κάποιος; Γνώμες για μάρκες ψυγείων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Y.Γ.Εξίσου χρήσιμο αν επιτρέπεται και από τους κανόνες του φόρουμ η πρόταση κάποιου μάστορα περιοχές Μαρούσι, Ηράκλειο, Νέα Ιωνία, Περισσός.
Στειλε pm στον scorpion
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
και εγώ χάνω νερά... το γεμίζω και μετά από 10 μερες είναι στο Min.... έχω αλλάξει ψυγείο, θερμοστάτη, τη χελώνα του θερμοστάτη, κολάρα, παγουρι, φλάτζα καπακιού ... νερά δεν περνάνε στα λάδια έχει τσεκαριστεί. Μονο την αντλία νερου δεν εχω αλλάξει και θα το κάνω και αυτό... ωστόσω δεν φαίνετε να χάνει απο κάπου... πριν κάνω τις πρώτες αλλαγές φαινόταν το κολάρο πρησμένο και έχανε νερά και απο το ψυγείο επισης το παγουρι είχε ραγίσει και για αυτό αλλάχτηκε και θερμοστάτης .... μια φορά είχε μείνει της γυνάικας μου χωρίς νερά λογο της αρχικής διαρροής και είχε ανεβάσει θερμοκρασία αλλά σταμάτησε... πολύ φοβάμαι για τα χειρότερα ....
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
mk6car said:
και εγώ χάνω νερά... το γεμίζω και μετά από 10 μερες είναι στο Min.... έχω αλλάξει ψυγείο, θερμοστάτη, τη χελώνα του θερμοστάτη, κολάρα, παγουρι, φλάτζα καπακιού ... νερά δεν περνάνε στα λάδια έχει τσεκαριστεί. Μονο την αντλία νερου δεν εχω αλλάξει και θα το κάνω και αυτό... ωστόσω δεν φαίνετε να χάνει απο κάπου... πριν κάνω τις πρώτες αλλαγές φαινόταν το κολάρο πρησμένο και έχανε νερά και απο το ψυγείο επισης το παγουρι είχε ραγίσει και για αυτό αλλάχτηκε και θερμοστάτης .... μια φορά είχε μείνει της γυνάικας μου χωρίς νερά λογο της αρχικής διαρροής και είχε ανεβάσει θερμοκρασία αλλά σταμάτησε... πολύ φοβάμαι για τα χειρότερα ....
καλημερα.ειναι μεγαλη απωλεια.τσεκαρε και τις μεταλλικες ταπες που βρισκονται στις φωλιες των μπουζι.εμενα ειχαν γινει σουρωτηρι και εχανα τα νερα σε μια μερα.το αυτοκινητο λειτουργουσε κανονικα παρα την πλημμυρα κατω απο το φιλτροκουτι.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλημέρα αφού άλλαξα παγούρι για κάποιο καιρό φάνηκε είμαι οκ. Μια μέρα αφού πάρκαρα μετά από μικρή σχετικά απόσταση ακουγόταν θόρυβος σαν φσσσ μέσα στο αμάξι, έβραζε το παραφλού στο παγούρι και πρέπει να έσταζε και λίγο, είχε υγρασία το παγούρι. Την επόμενη μέρα το πήγα στο μηχανικό του έβαλε πίεση το πήρε και βόλτα να δούμε μήπως είναι η τάπα του παγουριού δεν έδειχνε να χάνει από πουθενά. Συμπλήρωσε βέβαια παραφλού αλλά δεν μπόρεσε να δει την διαρροή. Μου είπε βέβαια ότι έβρασε τόσο γιατί είχε χάσει παραφλού ενώ εγώ έβλεπα ότι το παγούρι ήταν γεμάτο. Έχω αλλάξει παγούρι, θερμοστάτη πιο παλιά και φλάντζα με καπάκι γιατί μου είχαν κάνει ρίγμα οι μεταλλικές τάπες. Έχουμε καμμιά ιδέα παραπάνω γιατί με άγχωσε αυτό το έντονο βράσιμο
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Johnster said:
Καλημέρα αφού άλλαξα παγούρι για κάποιο καιρό φάνηκε είμαι οκ. Μια μέρα αφού πάρκαρα μετά από μικρή σχετικά απόσταση ακουγόταν θόρυβος σαν φσσσ μέσα στο αμάξι, έβραζε το παραφλού στο παγούρι και πρέπει να έσταζε και λίγο, είχε υγρασία το παγούρι. Την επόμενη μέρα το πήγα στο μηχανικό του έβαλε πίεση το πήρε και βόλτα να δούμε μήπως είναι η τάπα του παγουριού δεν έδειχνε να χάνει από πουθενά. Συμπλήρωσε βέβαια παραφλού αλλά δεν μπόρεσε να δει την διαρροή. Μου είπε βέβαια ότι έβρασε τόσο γιατί είχε χάσει παραφλού ενώ εγώ έβλεπα ότι το παγούρι ήταν γεμάτο. Έχω αλλάξει παγούρι, θερμοστάτη πιο παλιά και φλάντζα με καπάκι γιατί μου είχαν κάνει ρίγμα οι μεταλλικές τάπες. Έχουμε καμμιά ιδέα παραπάνω γιατί με άγχωσε αυτό το έντονο βράσιμο
καλημερα φιλε.πολυ πιθανον να ειναι βουλωμενο το ψυγειο και να βραζει το ψυκτικο.
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Johnster said:
Καλημέρα η απώλεια ομως του παραφλου;
[/qu
Johnster said:
Καλημέρα η απώλεια ομως του παραφλου;
οταν βραζει φυσιολογικο ειναι να χυνεται απο την ταπα και να εχεις απωλεια.μια αλλη πιθανοτητα ειναι να περνανε καυσαερια στο κυκλωμα ψυξης και να προκαλουν βρασμο-απωλεια.το καταλαβαινεις απο τα κολαρα που ειναι πρησμενα σε λειτουργια του μοτερ.τα πιεζεις λιγο και ειναι κουτσουρα τοτε εχεις καυσαερια στο κυκλωμα που απο καπου πρεπει να διαφυγουν.δεν ειμαι μηχανικος απλα απ αυτα που μου χουν συμβει εκφερω μια γνωμη.
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
οταν βραζει φυσιολογικο ειναι να χυνεται απο την ταπα και να εχεις απωλεια.αλλη πιθανοτητα ειναι να περνανε καυσαερια στο κυκλωμα ψυξης και να προκαλουν βρασμο-απωλεια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread