Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ακομα χειροτερα για τον προγραμματιστή! 13:1 είναι σχεδόν τέλεια αναλογία για μεγιστη ιπποδύναμη σε ατμοσφαιρικό!

Αρα δεν αξιζει καποιος να βαλει προγραμμα σε μκ7 με ολοσωμη-φιλτρο.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
απο αυτα που εχω διαβασει νομιζω οτι δεν αξιζει να βαλει καποιος προγραμμα σε μκ7 με ολοσωμη-φιλτρο. Τα μκ7 (όπως και τα μκ6) έχουν αρκετα άγριο αβανς απο την μανα τους. Επίσις μκ7 με ολοσωμη και φιλτρο δουλευει περιπου στο AFR 12.5:1 χωρίς πρόγραμμα (βλεπε stupart), επομένως δεν βλεπω κατι να μπορει να κανει ο προγραμματιστης για να κερδίσει πάνω απο 3-4 άλογα εξτρα με το πρόγραμμα.
Πραγματικά ο Ti-Vct στα Fiesta και στα Focus έχει πολύ επιθετικό αβάνς!! Όμως κάποιοι προγραμματιστές ισχυρίζονται οτι μετά τον προγραμματισμό και αφού μειώσουν το αβάνς σε κάποιο εύρος στροφών ο κινητήρας αποδίδει καλύτερα και λύνεται το θέμα με τα πειράκια...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
giannis_suzuki said:
νικο με ποσες μοιρες αβανς δουλευει>??
Ρε φίλε θα σε γελάσω κάπου έχω τραβηγμένα βιντεάκια με το AFR και τις σαλ αλλά δεν ξέρω που είναι μιας και είχα πάθει ζημιά στο pc, όπου αρκετά από αυτά τα έχω χάσει.

Θα το ψάξω πάντως… ;)
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
σε ομιλια που ειχα σημερα,ειπωθηκε οτι μαμα με 95αρα ειμαστε 121-123αλογα και με 100αρα 123-126 βια!επισης,με εξατμιση ολοσωμη,πλην ειδικων εξαιρεσεων με πολυ ψαξιμο(βλεπε stuparart),δεν πιστευει οτι θα δω διαφορα!!με φιλτρο-προγραμμα το αμαξι θα ειναι γυρω στα 135 αλογα με 2 δυναμομετρησεις!!!απο κει κ περα ολα ειναι στο χερι μου για την εξατμιση...

p.s1 εγω ξερω οτι μολις ζυγισα το φιεστα μου!1080 εδειξε η πλαστιγγα με 16αρια κ μισο ντεποζιτο!πως σας φαινεται?

p.s2 εχουν ρυθμιστει τουλαχιστον 15φιεστα..το ενα απο αυτο δυναμομετρημενο,βγηκε 147 αλογα!!δεν καθισα να ψαξω τι κ πως κ στον αριθμο επαθα σοκ :p
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δηλαδη προτεινει οτι καλυτερα στα αμαξια μας να βαλει καποιος ενα φιλτρακι και το προγραμμα του,παρα να πεταξει λεφτα για εξατμιση.
Πως διαολο γινετε να κανεις μηχανικη βελτιωση της προκοπης,χωρις ολοσωμη και με αυτους τους χταποδοκαταλυτες που φοραμε δεν μπορω να καταλαβω.Πρεπει να δοκιμασουμε τα μαμα αμαξια με αυτα που φορανε εξατμιση να δουμε τι γινετε γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.

15 αμαξια μπορει να εχουν φτιαχτει αλλα δεν εχουμε ακουσει για κανενα που να σπερνει στον δρομο.
Tωρα για τα 147 αλογα που εβγαλε,υποθετικα και με τα νουμερα που εχουμε δει απο φ.ε ειναι εφικτα,αλλα θα πρεπει το προγραμμα να ειναι πολυ καλο και να εχουν "δεσει" ολα τελεια για να τα δει και καποιος στον δρομο περα απο το χαρτι.Αλλα απο την αλλη ενα mountune 1ο σταδιο να βγαζει μονο 140 και με εκκεντρα 155 και να φτανει τα 18 κιλα ροπης(αν βγαζει και τοσα)?
Πολλα ερωτηματικα και λιγες απαντησεις.Και δυστυχως δεν φταινε αυτοι που πουλανε το προιον αλλα εμεις που παντρευομαστε με το νουμερο που μας πλασαρουν.

Αν ψαχτει καποιος απο μερια Αγγλιας θα βρει πολλα δυναμομετρα με βελτιωτες που πουλανε προγραμμα για το αμαξι μας με 350-400€ και σου επιστρεφουν τα λεφτα ειτε σε μια βδομαδα ειτε σε ενα μηνα μετα αν δεν μεινεις ικανοποιημενος.Παρ'ολα αυτα δεν εχω διαβασει πουθενα να εχει υπαρξει προγραμμα που να αποδιδει αλλα το αντιθετο.Και μην μου πει κανενας οτι υπαρχει και ζωη εκτος των forum,γιατι οσοι τα βελτιωνουν και ψαχνονται ολο και καπου γραφουν.

Αν φοραγα ολοσωμη θα πηγαινα σημερα να μου το προγραμματισει αλλα με συμφωνια no play no pay.Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης  χωρις εξατμιση δεν υπαρχει λογος για προγραμμα,η κανεις κατι ολοκληρωμενο η αφηνεις το αμαξι οπως ειναι,μια χαρα ειναι για να κανεις την πλακα σου.
Αμα βρω κανεναν με mountune θα του πληρωσω την δυναμομετρηση,οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε και τι μας γινετε μην πεταμε τα λεφτα τζαμπα.
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
Επειδη ειμαι εξω θα απαντησω το βραδυ αναλυτικα!!!αν θες την αποψη μου παντως,χωρις να θιξω καποιον,αμφιβαλλω ποκυ για οσα ακουω περι εξατμισεων..δεν ειμαστε τουρμπατοι δυστυχως!!!κ επισης,ναι εχω δει φιεστα το οποιο πηγαινε πολυ καλα... Τεσπα,τ βραδυ αναλυτικα
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
έλεος ρε παιδιά!!!!!τι άλλη π@π@ρ@ θα ακούσω από αυτούς τους προγραμματιστές ρε φούστη??!!!
να πω ρε παιδί μου ότι το fiesta είναι τουρμπατο και παίρνει από πρόγραμμα 40 άλογα ενώ από εξάτμιση θα πάρει 20 άλογα να πω πάει στο δι@ολο αλλα το fiesta να πάρει τόσο εύκολα άλογα από μαμά χωρίς να φοράει ΕΣΤΩ μια εξάτμιση (δεν λέω για περισσότερα πχ έκκεντρα)δεν γίνεται ρε παιδιά!!!!!....και ειδικά σε αυτόν τον εγκέφαλο!!
Φιλε Γιάννη στα είπα και στο τηλ που μιλήσαμε!!μην με παρεξηγήσεις αλλα έχω ακούσει πολλά και από προγραμματιστές αλλα και όχι μονο!!!
Το fiesta  σαν αυτοκίνητο με τον εγκέφαλο που έχει εάν δεν το σκαλίσεις ΔΕΝ...αυτά δεν στα λέω γιατί το παίζω γνωστης αλλα εάν συζητήσεις με 5 ανθρώπους που δεν κοιτάζουν να σε κάνουν μεροκάματο θα σου πουν ακριβώς αυτά που σου λέω!!!εγώ στο παρελθόν έγινα ένα πολύ καλο βδομαδιάτικο σε προγραμματιστη ο οποιος έταξε τις Παναγιας τα ματια και το αποτέλεσμα ήταν να μην κερδίσω ούτε ένα πόντο!!είμαι και γω ένας παθών αλλα μονο έτσι θα μάθω για να γράΦω αυτά που γράφω!
επίσης φιλε Γιάννη γιατί είναι εξαίρεση η εξάτμιση που είχε ο stuparart???
και του vasilisfiesta αποδίδει τέλεια για τα αναμενόμενα η εξάτμιση του και έχουμε ακούσει και από αλλα μελη όπως ο grg ότι κέρδισε από την εξάτμιση!  υπάρχουν και άλλοι καλοί "εξατμισαδες" στο χώρο που κάνουν καλη δουλειά αλλα καλώς ή κακώς οι περισσότεροι φοβόμαστε να πάρουμε το ρίσκο και πάμε σε δοκιμασμένα πράγματα!
εκτος βεβαια και αν τον προγραμματισμό δεν τον κάνει safe και αυτό για να κερδίσει την μεγιστη απόδοση που μπορεί!έχει όμως το ρίσκο του και αυτό..και αν θα στα βγάλει στο δρόμο αλλα και αν την παλέψει σε βάθος χρόνου το μοτεράκι σου!

υγ.Εάν δεν είχε εξατμιση το άλλο fiesta που έχει προγραμματίσει,τα 147 δεν θα τα έβλεπε ποτε!!!!

η κοινή γνώμη τι άποψη έχει???
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
panosd said:
υγ.Εάν δεν είχε εξατμιση το άλλο fiesta που έχει προγραμματίσει,τα 147 δεν θα τα έβλεπε ποτε!!!!

η κοινή γνώμη τι άποψη έχει???

Η κοινή γνώμη έχει ένα ρητό..."pic or didn't happen"
Αν είναι τόσο σίγουρος ο προγραμματιστής για την δουλειά του,ας παραθέσει το dyno και τις συνθήκες υπο τις οποίες έγιναν οι μετρήσεις.
Διαφορετικά...συμπληρώστε το φίδι της αρεσκείας σας...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το dyno υπαρχει τρεις σελιδες πισω στο λινκ που παραθετει στην ιστοσελιδα του προγραμματιστη.
Το θεμα ειναι οπως εχουμε πει εκατο φορες,να εχεις κανει πριν και να κανεις και μετα δυναμομετρηση σε αλλο dyno για να ξερεις τι ακριβως κερδισες.
Δεν ξερω αν αποδιδει το προγραμμα του και μπορει πραγματι να ειναι καλο,εφοσον βεβαια υπαρξει και ενα ανεξαρτητο οπτικο για να το υποστηριξει.
Απο εκει και περα εγω με οσα εχω δει και εχω διαβασει θα το πω ανοιχτα.Μπορει το αμαξι αυτο που δειχνουν παραγματι να ειχε παρει και να ηταν καλο αλλα 147 δεν ηταν με τιποτα.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη βεβαια
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
GiannakissXs said:
σε ομιλια που ειχα σημερα,ειπωθηκε οτι μαμα με 95αρα ειμαστε 121-123αλογα και με 100αρα 123-126 βια!επισης,με εξατμιση ολοσωμη,πλην ειδικων εξαιρεσεων με πολυ ψαξιμο(βλεπε stuparart),δεν πιστευει οτι θα δω διαφορα!!με φιλτρο-προγραμμα το αμαξι θα ειναι γυρω στα 135 αλογα με 2 δυναμομετρησεις!!!απο κει κ περα ολα ειναι στο χερι μου για την εξατμιση...

p.s1 εγω ξερω οτι μολις ζυγισα το φιεστα μου!1080 εδειξε η πλαστιγγα με 16αρια κ μισο ντεποζιτο!πως σας φαινεται?

p.s2 εχουν ρυθμιστει τουλαχιστον 15φιεστα..το ενα απο αυτο δυναμομετρημενο,βγηκε 147 αλογα!!δεν καθισα να ψαξω τι κ πως κ στον αριθμο επαθα σοκ :p

εχω 3 αποριες:1) εφοσον ειναι ετσι οπως τα λεει και φυσικα εστω και οτι τα δεχομαι...δλδ οτι με εξατμηση δεν κανεις διαφορα και ειναι αχρηστη,πως ειδαμε ολοι την διαφορα και στο δυναμομετρο και στον δρομο??
2)ο stuparart γιατι αποτελει εξερεση στο θεμα τις εξαστμησης αφου εχουμε δυναμομτερηθει στο ιδιο δυναμομετρο,την ιδια μερα και εχουμε βγαλει ΣΧΕΔΟΝ τα ιδια??(Νικολα μην με παρεξηγησεις αλλα προσπαθω να κανω τον ''δικηγορο του διαβολου'' για να καταλαβω..ξερει πολυ καλα στην αποψη μ για το αμαξι σου AR15firing AR15firing)
3)τα 147 αλογα τα εβγαλε με εξατμηση η χωρις??
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
pitbull said:
Το dyno υπαρχει τρεις σελιδες πισω στο λινκ που παραθετει στην ιστοσελιδα του προγραμματιστη.

Με μπερδεύεις.Μιλάμε για το Fiesta των etuners@139.5ps ή το Fiesta που ανέφερε ο GiannakisXs των 147ps;
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
Ρε μαγκες μισο λεπτο..δεχομαι οσα λετε!σαν προγραμματιστης λεει τι πιστευει σε αυτο που πιυλαει..ουτε εξατμισας,ειναι ουτε τιποτα!!!δηλαδη υποστηριζει οτι αυτο που θα πουλησει θα ειναι τοσο..το τι θα κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα!!!τιποτα παραπανω!!!το 147αρι δεν ειπε οτι δεν φοραει εξατμιση ουτε εκκεντρα!!ουτε λ ξερω ουτε που θα μαθω φιλε πανο τα ειπαμε κ στο τηλ..αμαξι ξερουμε!!!κ μαλιστα καλο...απο'κει κ περα δεν μπαινω καν στ θεμα συγκρισης ακριβως γιατι αμαξι εχω δει...  p.s το 147 αρι φοραει πουμα σπιντ!!!το μινο π μ ειπε...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γιάννη για μένα απλά τα πράγματα
πας και μετράς με κάποιο μέλος από εδώ όπως είσαι τώρα,βάζεις το πρόγραμμα,κάνεις καμία 500χιλ και μετά πας να ανοίξεις πάλι με το παιδί που πήρες τα μέτρα
έτσι θα δεις τις σωστές διαφορές


Αρκεί βέβαια να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω αν δεν μείνεις ευχαριστημένος

nos7 said:
τι εννοεις φοραει πουμα σπιντ?
εξάτμιση εννοεί
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
Η εξατμιση του νικου ηταν τυχαιο παραδειγνα γτ αποτι μ ειπε ο πανος τ ειχε ψαξει με δυναμομετρησεις πολυ...απο κει κ περα ουτε σκαω ουτε ποσοστα παιρνω ουτε τπτ...ουτε να παρεξηγηθω θελω μιχαλη ουτε καν!!δεν εθιξα κανεναν μ ουτε προκειται!!μεταφερω οτι ακουσα κ δεκτες οι αποψεις σας-μας- ολων!!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Και μένα με πρόγραμμα είχε δήξει 148+ εεε και…. δεν τα είδα ποτέ στο δρόμο για αυτό και το έβγαλα και έμεινα με τα 139+-
Που να πήγαινα και σε άλλο δυναμόμετρο που δεν είναι και αυστηρό θα μου το έβγαζε με πρόγραμμα κοντά στα 155.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω … να βγω σε όλα τα forum και να πω η ακόμα χειρότερα να πείσω όσους διαβάζουν τα forums ότι το Fiesta μου σπέρνει και ότι έχω καταφέρει με ένα 1o στάδιο να βγάλω 155 άλογα?! Θα ήταν πολύ εύκολο να το κάνω και να μπερδέψω πολλούς.

Τώρα το εάν το αμάξι μου (το τότε αμάξι μου) πήρε τόσα άλογα από πρόγραμμα αυτό είναι άλλη ιστορία. Για να μη επαναλαμβάνομαι έχω γράψει και παλιότερα την άποψη μου και την διαδικασία του προγραμματισμού που είχε γίνει στο αμάξι μου τότε. Αν ανατρέξτε στα παλιότερα ποστ θα σας λυθούν πολλές απορίες σχετικά με των προγραμματισμό των Mk7.



Μη κολλάτε στα νούμερα ιπποδύναμης και ροπής ,αλλά στη διάρκεια που τα βγάζει και το πόσο γρήγορα τα βγάζει στον δρόμο.
Το Μκ7 από πρόγραμμα παίρνει στις μεσαίες γύρο στα 6-7 για ένα μικρό φάσμα στροφών (το πολύ1000σαλ) αλλά ψηλά ζήτημα είναι εάν μπορεί να κρατήσει τα 3-4 άλογα.
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
λοιπον...επιτελους pc!να ξεκαθαρισω οτι θα μιλησω οσο πιο ειλικρινα μπορω!ουτε εγω πιστευω το θεμα της εξατμισης!μ φαινεται κ εμενα κουλο να μην φοραει!απο κει κ περα,το δυναμομετρο στο σαιτ δινει 139,8 με εξατμιση!το οτι μ δινει περιθωριο 135 αλογων μαξ,ειναι λογικο θεωρητικα!αν υποθεσεις οτι ειναι 5 αλογα η ολοσωμη εξατμιση ο αριθμος βγαινει!εγω σαν γιαννης,επειδη εχει τυχει να ρυθμισουν 7 αμαξια φιλων μου στον συγκεκριμενο,τουρμπατοι ναι μεν,εχω μια αλφα εμπιστοσυνη!δεν λεω οτι ειναι θεος...ουτε οτι μπορει να μου λεει παπατζες!δεν λεω τιποτα...σας παραθετω οσα ακουσα!απο'κει κ περα,δεν θιγω κανεναν εξατμισα!ουτε καποιον απο το φορουμ που εβαλε εξατμιση καπου!απλα επειδη στο αμαξι,ειδα πως ειναι με τελικο,μετα με τελικο χωρις μεσαιο,μετα με τελικο και αλλο μεσαιο,το να δωσω αλλα 6-7 κατοσταρικα για σπιραλ καταλυτη κ χταποδι μου φαινονται πολλα για τα αλογα που θα παρω!!!απο την στιγμη που με το ενα τριτο σχεδον του κοστους βαζω προγραμμα!πεταω κ μια εισαγωγη πανω να δω τι παιζει με το αμαξι,κερδισε,εχασε,που?κ στο μελλον κανω κ το αλλο ανοιγμα...για περαιτερω ενισχυση δεν το συζητω...ξεφευγουμε κ μ το ειπε κ στο τηλ!μετα παμε σε εκκεντρα και τα λοιπα!!δεν αξιζει!!αυτα απο μενα!!!την αποψη σας ζηταω,αν το αποφασισω θα το μαθετε!οσο για εσενα ιακωβε,συμφωνα απολυτα!δυναμομετρησεις θα εχω πριν κ μετα,κανω κ στην τατ μετα αλλη μια κ βλεπω :) !!!
p.s ελπιζω να απαντησα σε ολους!
p.s2 τα 1080 κιλα δεν μ σχολιασατε,ειναι  φυσιολογικα η οχι?? :p
p.s3 stupar σορρυ που χρησιμοποιησα το αμαξι σου,αλλα ηταν το μονο π ηξερα οτι εχει ψαχτει με δυναμομετρησεις τοσο πολυ!
p.s4 σορρυ για τυχων λαθη,ημουν απο κινητο κ δεν εβγαζα ακρη με το πληκτρολογιο τοy galaxy :p :p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread