Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
είναι λίγο πιο μπροστά από τον πίσω αριστερό τροχό αν θυμάμαι καλά
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαλά θυμάσαι Ηλία, αν σηκώσεις το αυτοκίνητο και κοιτάξεις από κάτω δίπλα στο ρεζερβουάρ, θα το δεις.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
ilias86 said:
είναι λίγο πιο μπροστά από τον πίσω αριστερό τροχό αν θυμάμαι καλά
Σε Ευχαριστω Πολυ Ηλια  :)

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1402834043[/time]
kostg said:
Kαλά θυμάσαι Ηλία, αν σηκώσεις το αυτοκίνητο και κοιτάξεις από κάτω δίπλα στο ρεζερβουάρ, θα το δεις.
Και Εσενα Kostg
 
Έχει  σαν 2 κουμπάκια που πιέζεις ταυτόχρονα, μετά σπρώχνεις προς τα μέσα και μετα τραβάς προς τα έξω. Θα τρέξουν μερικές βενζίνες γιατί είναι υποπίεση, αλλά μην σε απασχολήσει και πολύ. Πρόσεξε την φορά ροής καυσίμου που θα έχει όταν το βγάλεις και την φορά που θα έχει όταν το βάλεις.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Για οσους δυσκολευονται να ψαχνουν για το φιλτρο βενζινης υπαρχει ενα σχετικο βιντεακι πως να κανουμε  την αλλαγη του φιλτρου το αυτοκινητο ειναι ford fusion αλλα ειναι πολυ παρομοιο με το fiesta
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NbXxXgY4Tjk[/youtube]
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια αγορασα ενα φιλτρο βενζινης αλλα αμφιβαλλω αν ειναι γνησιο το φιλτρο ειναι το mann wk511/2  και λεει made in tunisia και το προηγούμενο μανν ειναι αλλα αυτο ειναι διαφορετικο edit:παιδια ολα ενταξει με το φιλτρο εστειλα μήνυμα  στην mann μου ειπαν οτι ειναι το γνησιο απλως αλλαξαν χωρα παραγωγης ουφ παει και αυτο.
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Σε περίπτωση που μπει ανάποδα, ποια είναι τα συμπτώματα;

Κάναμε σέρβις στο fiesta και μετά από 5-6 διαδρομές, κατά την εκκίνηση άργησε να πάρει μπρος η μηχανή ενώ η μίζα δούλεψε κανονικά. Αυτό έγινε μία φορά ως τώρα, απλά σκέφτηκα και την αλλαγή φίλτρου βενζίνης που έγινε στο σέρβις και λέω μπας και έγινε η στραβή...

Αν θελήσω να το ελέγξω, ποια είναι η σωστή κατεύθυνση;
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
το βελακι σου διχνει την ροη οποτε η ροη ειναι προς το σωλινακι που παει στον κινητηρα. αν θυμαμαι καλα το σωλινακι που παει στον κινητηρα ειναι με πρασινο η μαυρο κουμπακι.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Καλησπερα φιλε απο το φιλτρο περναει η βρωμικη βενζινη και βγαινει καθαρη(που λεει ο λογος) αμα το εβαζες αναποδα λογικα θα στουμπωνε απο τα υπολυματα της βρωμιας δες το βιντεακι παραπανω που εχω αναρτησει μπορει να φταιει και το φιλτρο τι μαρκα εβαλες και τι ειναι το γνησιο και τα υπολοιπα ειναι απο πλαστικο και μερικα ειναι μεταλλικα
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Αν θυμάμαι καλά , πρέπει να έιναι αυτό που αναφέρθηκε και πριν  (mann wk511/2).

Αλλά αν το μόνο σύμπτωμα είναι αυτό που αναφέρεις, θα χρειαστεί καιρό , λογικά για να στουμπώσει.
Θα προσπαθήσω να δω πώς το τοποθέτησε ο μάστορας κοιτώντας από κατώ.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
tsioy said:
Αν θυμάμαι καλά , πρέπει να έιναι αυτό που αναφέρθηκε και πριν  (mann wk511/2).

Αλλά αν το μόνο σύμπτωμα είναι αυτό που αναφέρεις, θα χρειαστεί καιρό , λογικά για να στουμπώσει.
Θα προσπαθήσω να δω πώς το τοποθέτησε ο μάστορας κοιτώντας από κατώ.
Περιεργο προβλημα παντως εγω αυτο το φιλτρο εβαζα συνεχεια δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο η βλακεια ειναι που το εχουν βαλει κατω απο την πισω ροδα του οδηγου ειναι δυσκολη προσβαση και θελει προσοχη με γρυλο, αν το κανεις καλυτερα να το πας σε ραμπα να το σηκωσεις να το δεις, για καλο και για κακο παρε ενα φιλτρο δεν ειναι ακριβο μπορει να ειναι και αστοχεια το δικο σου ποτε δεν ξερεις.
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Το εμφάνισε μία φορά σε σύνολο δέκα περίπου εκκινήσεων  (από το Σάββατο). Παίζει να ήταν και κάτι τυχαίο, μιας και έστριψα το κλειδί κατευθείαν στη θέση για τη μίζα και δεν περίμενα 1-2 δευτερόλεπτα στην ενδιάμεση θέση, όταν και ακούω την αντλία...
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Παιδιά κρατηθείτε ή καθίστε κάπου μην πάθετε εγκεφαλικό . Διάβασα σε online βιβλιαράκι για το service του fiesta ότι η αλλαγή φίλτρου βενζίνης γίνεται ανά 75.000 μίλια !! Είναι δυνατόν?
 
  • Wow
Αντιδράσεις: Panos693

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Παιδιά κρατηθείτε ή καθίστε κάπου μην πάθετε εγκεφαλικό . Διάβασα σε online βιβλιαράκι για το service του fiesta ότι η αλλαγή φίλτρου βενζίνης γίνεται ανά 75.000 μίλια !! Είναι δυνατόν?
Υπερβολικά μου φαίνονται τα χιλιόμετρα για αλλαγή, βέβαια θα το πηγαίνουν με ιδανικες συνθήκες ότι οι βενζίνες είναι καθαρές, (που να ξέραν στην Ελλάδα τι βενζίνες έχουμε😛), αλλά και πάλι πολλά χιλιόμετρα, εγώ σε mk6 προσωπικά θα το άλλαζα μια φορά τον χρόνο μιας και δεν είναι ακριβό αναλώσιμο, σε συνδυασμό με τις "κακής" ποιότητας βενζίνες που βάζουμε στα αμάξια μας.
Τι να πούμε και εμείς με τα 7αρια που δεν μπορούμε καν να αλλάξουμε φιλτρο βενζίνης, αλλαγή μια και καλή όλη η τρόμπα χαχα, μεγάλο φάουλ κατ' εμένα η μη δυνατότητα αλλαγής του φίλτρου!
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Υπερβολικά μου φαίνονται τα χιλιόμετρα για αλλαγή, βέβαια θα το πηγαίνουν με ιδανικες συνθήκες ότι οι βενζίνες είναι καθαρές, (που να ξέραν στην Ελλάδα τι βενζίνες έχουμε😛), αλλά και πάλι πολλά χιλιόμετρα, εγώ σε mk6 προσωπικά θα το άλλαζα μια φορά τον χρόνο μιας και δεν είναι ακριβό αναλώσιμο, σε συνδυασμό με τις "κακής" ποιότητας βενζίνες που βάζουμε στα αμάξια μας.
Τι να πούμε και εμείς με τα 7αρια που δεν μπορούμε καν να αλλάξουμε φιλτρο βενζίνης, αλλαγή μια και καλή όλη η τρόμπα χαχα, μεγάλο φάουλ κατ' εμένα η μη δυνατότητα αλλαγής του φίλτρου!
Μια φορα τον χρονο αλλαγη του φιλτρου βενζινης ακουγεται λογικο, εγω βαζω βεβαια και καθαριστικο/ενισχυτικο 2 φορες τον χρονο, το φιλτρο γιατι δεν αλλαζει στα 7αρια; ειναι ενσωματομενο καπου;
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Εγώ το αλλάζω κάθε 20.000 χίλ., δηλαδή περίπου κάθε 5-6 μήνες. Νομίζω πάντως πως σε αρκετά αυτοκίνητα δεν μπορείς να αλλάξεις φίλτρο βενζίνης.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Μια φορα τον χρονο αλλαγη του φιλτρου βενζινης ακουγεται λογικο, εγω βαζω βεβαια και καθαριστικο/ενισχυτικο 2 φορες τον χρονο, το φιλτρο γιατι δεν αλλαζει στα 7αρια; ειναι ενσωματομενο καπου;
Το είχα ψάξει παλιότερα και απ ότι θυμάμαι, δεν έχουμε καν φίλτρο καυσίμου!🤦‍♂️
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Το είχα ψάξει παλιότερα και απ ότι θυμάμαι, δεν έχουμε καν φίλτρο καυσίμου!🤦‍♂️
Ναι αλλα σιγουρα θα υπαρχει καποιο συστημα φιλτραρισματος του καυσιμου, εστω και φιλτρο καφε:unsure:, δε μπορω να φανταστω οτι ενα αμαξι θα κανει εκατονταδες χιλιαδες χλμ χωρις την αυτονοητη προστασια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread