Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
moican said:
ελπιζω να χει κανα recaro σαν του φοκους ή ακομη καλυτερα σαν του κορσα οπσ

τόσα άλογα χωρίς την κατάλληλη πλευρική στήριξη? ε δε νομίζω, όλο και κάποιο ανάλογο κάθησμα θα έχει...
 
May 15, 2011
282
1
0
31
ελπιζω να υπαρχει στην εκθεση στο ελληνικο την παρασκευη(πρωην motorshow live πρωην athens tunning show...)
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Ford Fiesta ST 2011 Concept









Ford Fiesta ST. Σχεδόν με την παρουσίαση της νέας γενιάς του Ford Fiesta όλοι περιμένουμε την κορυφαία έκδοση ST καθώς η εμφάνιση ανήκει σίγουρα στα θετικά και ζηλευτά από τον ανταγωνισμό ενώ τα περισσότερα μοντέλα της φίρμας διακρίνονται τόσο στον οδηγικό τους χαρακτήρα.

Το Ford Fiesta ST 2011 Concept αποτελεί τον προπομπό και ένα concept που είναι έτοιμο να περάσει στην παραγωγή χωρίς εμφανισιακές αλλαγές. Αναμφίβολα η εμφάνιση είναι στα πλαίσια που οφείλει ένα μοντέλο της οικογενείας ST και που απευθύνεται σε ένα πιο νεανικό κοινό με προφυλακτήρα με μεγάλη εισαγωγή, μεγάλη αεροτομή, σπορ πινελιές, διαχύτη στο πίσω μέρος με διπλή εξαγωγή και ζάντες μεγάλης διαμέτρου (17 ιντσών στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Πέραν όμως όλων αυτών το Ford Fiesta ST 2011 Concept αποτελεί το facelift του υπάρχοντος Fiesta. Τι θέλω να πω; Αφαιρέστε τους προφυλακτήρες, την αεροτομή και τις ζάντες με τη μεγάλη διάσταση και θα δείτε νέας σχεδίασης φωτιστικά σώματα, διαφορετικό κάλυμμα στα πίσω φώτα, ακόμα και οι συγκεκριμένοι προφυλακτήρες κινούνται στη φιλοσοφία του Focus 2011, και έχετε το Ford Fiesta που θα δούμε ενδεχομένως μέσα στο 2012, όταν δηλαδή θα κυκλοφορήσει και το Ford Fiesta ST.

Επιστρέφω όμως στο Ford Fiesta ST 2011 Concept. Πέραν της εμφάνισης υπάρχει και η ουσία η οποία αναλύεται με τον 1.6 EcoBoost που με τη χρήση στροβιλοσυμπιεστή καυσαερίων αποδίδει 180ps και σε συνδυασμό με το μηχανικό 6τάχυτο κιβώτιο σημειώνει επιτάχυνση 0-100km/h σε λιγότερα από 7sec και τελική ταχύτητα 220km/h.

Το Ford Fiesta ST 2011 βρίσκεται σε περίοδο εξέλιξης υπό τις οδηγίες του Jost Capito του υπεύθυνου αυτοκινήτων επιδόσεων της Ford, του ανθρώπου που οφείλεται και για τα αγωνιστικά της φίρμας στο WRC. Άλλωστε και το Ford Fiesta ST δείχνει να έχει σχεδιαστεί κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση του Fiesta RS WRC. 

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=2367&comp=ford
 

black thunder

New member
Jul 25, 2011
93
0
6
39
ειναι μυστικο
η δικη αποψη παντως παιδες ειναι μαλλον αρνητικη...σαν να βλεπω το focus st ειναι απο μπροστα..μονο τα φαναρια του μου αρεσουν...οι ζαντες πολυ μετριες σχεδιαστικα και γενικα πιστευω πως εχει χασει πολυ απο την ομορφια του τωρινου μοντελου...τα νευρα στο καπο ειναι σχετικα καλαισθητα αλλα μεχρι εκει...αντε να δουμε.... ::)
 

espoff

Newbie
Σεπτ. 6, 2010
3
0
0
παιδιά η μούρη του είναι απαίσια, ας κρατούσανε το ντιζάιν του Fiesta Sport με καμιά πιο περίεργη ζάντα και καμιά μπούκα πίσω και το αμάξι θα ήταν μούν@ρος. το χαλάσανε πάρα πολύ και αν ισχύουν τα όσα λέει το HO για το facelift βλέπω τις πωλήσεις γενικώς να πέφτουνε
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
espoff said:
παιδιά η μούρη του είναι απαίσια, ας κρατούσανε το ντιζάιν του Fiesta Sport με καμιά πιο περίεργη ζάντα και καμιά μπούκα πίσω και το αμάξι θα ήταν μούναρος. το χαλάσανε πάρα πολύ και αν ισχύουν τα όσα λέει το HO για το facelift βλέπω τις πωλήσεις γενικώς να πέφτουνε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! αν θέλεις πέρασε και από το καλωσόρισμα νέων μελών να σε γνωρίσουν και οι υπόλοιποι!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εμενα τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα!!! δεν μπορω να πω οτι κοβω φλεβα, αλλα δεν το λεω και μαυρο χαλι!!! αναμενομεν να το ειδουμεν κ απο κονταν !!!!
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ε καλα ρε παιδια δεν σας ειπε κανεις να το αγορασετε με το ζορι.Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και ηδικα που ειναι τοσο διαφορετικο απο τα mk7 που κυκλοφορουν.Τωρα το θεμα ειναι οταν θα βγει στην παραγωγη αν θα ειναι οπως αυτο η θα ειναι τελειως διαφορετικο και πιο κοντα στα Mk7.Ο τιτλος Ford Fiesta ST 2011 Concept μου αφηνει καποιες υποψιες.......
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
pitbull said:
Ο τιτλος Ford Fiesta ST 2011 Concept μου αφηνει καποιες υποψιες.......
Νομίζω δεν θα αφίσουν έτσι τον μπροστα προφυλακτήρα για να μην είναι ίδιο με το focus! Στις φωτογραφίες που το δοκιμάζουν νομίζω είναι διαφορετικός.
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Φρανκφούρτη 2011

Αντλώντας την έμπνευση από τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι, η Ford αποκαλύπτει στην Φρανκφούρτη την πρωτότυπη εκδοχή του Fiesta ST.

Πρόκειται για την ισχυρότερη, μέχρι σήμερα, εκδοχή του «μικρού» Ford, η οποία εφοδιάζεται με τον υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα άμεσου ψεκασμού, χωρητικότητας 1,6 λίτρων

Ο τελευταίος διαθέτει μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων, αποδίδοντας 180 ίππους και 240 Nm ροπής, ενώ συνδυάζεται με μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων.

Πέρα από τις ανταγωνιστικές επιδόσεις -τα 100 χλμ./ώρα επιτυγχάνονται σε 7 δευτερόλεπτα και η τελική του ταχύτητα αγγίζει τα 220 χλμ./ώρα- το Fiesta ST αποδεικνύεται εξαιρετικά φιλικό προς το περιβάλλον, εκπέμποντας μόλις 140 γρ. διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο.









http://reviews.in.gr/auto/64thInternationalMotorShowIAA/Article/?aid=1231126443
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panos.l said:
+10000  ;D
Και μένα!Ασε που αμα βγει σε άσπρο θα είναι ακόμα πιο ωραίο!!!!
έχεις απόλυτο δίκιο πάνο
αλλά αυτό που του λείπει είναι 2 αυτοκόλλητά μας giggle ;D
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Γουστα ειναι αυτα ρε Μητσαρα!! εσενα μπορει να σε αρρωσταινει και αλλους να τους αφηνει αδιαφορους!!!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εμενα παντως το πισω μερος μου αρεσει πολυ... τι μασκα θα την ηθελα λιγο διαφορετικη
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
εγω παλι το περιμενα πιο ομορφο και πιο αρτια σχεδιασμενο μπροστα...συο πραγματα μου αρεσοθν πολυ!!!τα φαναρια τα μπροστινα και το χρωμα τα υπολιπα μου φαινονται καπως παρατερα....λες και κωλησαν τον προφυλακτηρα απο το φοκους επειδη δν ειχαν ιδεεσ....τι να πωω΄΄΄θα το δουμε απο κοντα
 

GiannisZetec

Pro Member
Jun 4, 2011
571
0
16
και μενα δεν μου αρεσει λιγο η μουρη του...οχι βεβαια πως αν μου το εδιναν δεν θα το παιρνα... :p περιμενω πως και πως για την τιμη του..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread