Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Ανοιγω αυτο το θεμα για ανοιγματα που τυχον εχουμε κανει με αλλους καποια στιγμη στον δρομο! εμενα σημερα με "κυνηγαγε" ενα mazda 6 (δεν ξερω τι ακριβως ηταν) ανοιξαμε απο δευτερες αυτος μονοκαβαλος εγω δικαβαλος και του ανοιγα την διαφορα μεχρι και μισο αμαξι μεχρι τελειωματα τριτης οπου κ εκοψα το ανοιγμα!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
κανενα δυλιτρο θα ηταν ...ακουγωταν εαν ειχε εξατμισή????
 

vagma

Hero Member
zisis said:
κανενα δυλιτρο θα ηταν ...ακουγωταν εαν ειχε εξατμισή????

τι λε ρε ??? :pκανα 16αρι ...........θα ταν.αμα ηταν 2000 θα χες φαει πολυ....να βαλουμε μαζι..............για 2-3 κολωνες δεη σε εχω............... και 36 κολωνες οτε(σε πυκνοκατοικημενη περιοχη);D
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
ερχομενος τωρα απο παραλια εγω με swift sport  κολαει πισω ενα ασημι punto,μας πιανει το φαναρι στη Βουλιαγμενης στο υψος του Ελληνικου και ερχεται διπλα,βγαζω διακριτικα το ESP γιατι την ψιλιαστηκα τη δουλεια και με ρωταει ο κονιορδος:φιλαρακι μαμα ειναι"?του λεω οτι ειναι νορμαλ μηχανικα και μου λεει να πατησουμε,αλλο που δεν ηθελα!!!απο πρωτες του πεταχτηκα μισο αμαξι και σε καθε αλλαγη ετρωγε κι'αλλο-κι'αλλο  μεχρι το επομενο φαναρι που ηταν καπου στο χιλιομετρο μακρια.για την ιστορια αυτος ηταν δικαβαλος κι εγω μονος και το punto ηταν HGT.
 

bunny!

New member
May 10, 2010
94
0
6
38
sun city
puma-r said:
ερχομενος τωρα απο παραλια εγω με swift sport  κολαει πισω ενα ασημι punto,μας πιανει το φαναρι στη Βουλιαγμενης στο υψος του Ελληνικου και ερχεται διπλα,βγαζω διακριτικα το ESP γιατι την ψιλιαστηκα τη δουλεια και με ρωταει ο κονιορδος:φιλαρακι μαμα ειναι"?του λεω οτι ειναι νορμαλ μηχανικα και μου λεει να πατησουμε,αλλο που δεν ηθελα!!!απο πρωτες του πεταχτηκα μισο αμαξι και σε καθε αλλαγη ετρωγε κι'αλλο-κι'αλλο  μεχρι το επομενο φαναρι που ηταν καπου στο χιλιομετρο μακρια.για την ιστορια αυτος ηταν δικαβαλος κι εγω μονος και το punto ηταν HGT.
γκου χου γκου χου...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Καλα τα φιλικά ανοιγματα αλλα προσοχή γιατι τα ανταλλακτικά φανοποιιας εχουν παει στα ύψη. :)

Τα πραγματικά φιλικά ανοίγματα (όχι τα ανοιγματα του τύπου "ρε φιλαρακι μαμα ειναι το αμάξι απλα έχω μπλέ πυροσβεστήρα"),
ειναι πολύ καλά γιατι δεν μπορουμε συνέχεια να κάνουμε δυναμομέτρηση.
Καλο είναι να μετράμε πριν και μετά απο μια μετατροπή με ενα αμαξι σημειο αναφορας.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
θα συμφωνησω μαζι σου,αλλο που εγω δεν εχω περασει ουτε εξω απο το δυναμομετρο! ::)
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
ανοιγματα πριν λιγο καιρο με 2 rallye 16v φιλων ενα μονοφυσο σκουπα quickshift κ ενα τριφυσο σκουπα απο εκινηση μεχρι 400μ.με το μονοφυσο ημουν 3 αμαξια μπροστα ,ενω με το 3φυσο 2.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
st88 said:
ανοιγματα πριν λιγο καιρο με 2 rallye 16v φιλων ενα μονοφυσο σκουπα quickshift κ ενα τριφυσο σκουπα απο εκινηση μεχρι 400μ.με το μονοφυσο ημουν 3 αμαξια μπροστα ,ενω με το 3φυσο 2.

μετρανε τα κυβικά, ειδικά στα πολλα χιλιόμετρα.
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
ναι οντως αλλα παλια που ειχαμε ξαναανοιξει με 5000χλμ εγω τα περνουσα  δυσκολα στην 4η γιατι μου φευγαν πολυ 1η 2α.πλεον με περιοριστες off φευγω ταπα :) παρολο τη διαφορα βαρουσ και στν 3η τα περναω και μετα ανοιγω αλλα και αφτα γεμιζουν πολυ καλα.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Μιλημενο - φιλικο ανοιγμα χθες με 1.4 ΜΚ6 S (φιλτρο,προγραμμα).

Απο σταση 1η μαζι,2ες μισο αμαξι εγω,3ες στα τελειωματα 2μιση με 3 αμαξια εγω.

Απο ρολ 2ες με 3000rmp, δευτερες στα τελειωματα ενα κλικ μπροστα,3ες τελειωματα 2 αμαξια μπροστα εγω,4αρτη
διατηρηση της διαφορα υπερ μου σταθερα.

Σε μια ρολλαριστη δοκιμη αργησα να ξεκολλησω, μεχρι 2ερες κοπια αλλα μετα ανοιγε η διαφορα υπερ μου.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
Μιλημενο - φιλικο ανοιγμα χθες με 1.4 ΜΚ6 S (φιλτρο,προγραμμα).

Απο σταση 1η μαζι,2ες μισο αμαξι εγω,3ες στα τελειωματα 2μιση με 3 αμαξια εγω.

Απο ρολ 2ες με 3000rmp, δευτερες στα τελειωματα ενα κλικ μπροστα,3ες τελειωματα 2 αμαξια μπροστα εγω,4αρτη
διατηρηση της διαφορα υπερ μου σταθερα.

Σε μια ρολλαριστη δοκιμη αργησα να ξεκολλησω, μεχρι 2ερες κοπια αλλα μετα ανοιγε η διαφορα υπερ μου.

ειδες τι κανει η εξατμισή? εγω όταν πρωτοπηρα το αμάξι και εβαλα χταποδι απο φοκους 1 και ελευθερο καταλύτη είδα κατα μέσο όρο 1 δευτερολεπτο κατα την καθιερωμένη μετρηση 80 - 110 με 3η
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χταποδακι απο focus δουλευει αρκετα καλα το εχω ακουσει απο παρα πολλους
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
southern_sun said:
Μιλημενο - φιλικο ανοιγμα χθες με 1.4 ΜΚ6 S (φιλτρο,προγραμμα).

Απο σταση 1η μαζι,2ες μισο αμαξι εγω,3ες στα τελειωματα 2μιση με 3 αμαξια εγω.

Απο ρολ 2ες με 3000rmp, δευτερες στα τελειωματα ενα κλικ μπροστα,3ες τελειωματα 2 αμαξια μπροστα εγω,4αρτη
διατηρηση της διαφορα υπερ μου σταθερα.

Σε μια ρολλαριστη δοκιμη αργησα να ξεκολλησω, μεχρι 2ερες κοπια αλλα μετα ανοιγε η διαφορα υπερ μου.

Eίσαι μπροστά εσύ, από όλα τα 14άρια, το πρώτο στάδιο + τα 15άρια ζαντολάστιχα σου δίνουν bonus ;)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ε ναι 1.4αρι τι να λεει ,σημασια εχει να ανοιγω με 1.6αρια και να στεκομαι διπλα τους αξιοπρεπως
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
southern_sun said:
ε ναι 1.4αρι τι να λεει ,σημασια εχει να ανοιγω με 1.6αρια και να στεκομαι διπλα τους αξιοπρεπως

βαλε του ενα κοντο σασμαν πετρο......
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
ε ναι 1.4αρι τι να λεει ,σημασια εχει να ανοιγω με 1.6αρια και να στεκομαι διπλα τους αξιοπρεπως

μην μπαινεις σε αυτη την λογική... Παντα θα υπαρχει κάποιος που θα μας περνάει. Σημασία για μένα έχει με λίγα λεφτά να φτιαξεις κατι αναλογικά γρηγορο και αξιοπιστο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread