Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
st88 said:
ναι οντως αλλα παλια που ειχαμε ξαναανοιξει με 5000χλμ εγω τα περνουσα  δυσκολα στην 4η γιατι μου φευγαν πολυ 1η 2α.πλεον με περιοριστες off φευγω ταπα :) παρολο τη διαφορα βαρουσ και στν 3η τα περναω και μετα ανοιγω αλλα και αφτα γεμιζουν πολυ καλα.
Τι φορας εσυ?Περιοριστες τους εβγαλες απο το Abs η φορας DS?

scorpion said:
βαλε του ενα κοντο σασμαν πετρο......
Κοντο σασμαν εχω εγω και οποιος θελει του το δεινω ετσι να το δοκιμασει και αν του αρεσει τα βρισκουμε.
Παντως αν το αμαξι το θελετε και για ταξιδακια δεν το συνιστω,εγω γιαυτο το εβγαλα,τερματιζε το αμαξι στα 200, τα κατεβαζε ομως σαν στραγαλια....
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
fiestavt said:
Τι φορας εσυ?Περιοριστες τους εβγαλες απο το Abs η φορας DS?

τπτ σπουδαιο ενα τελικο, k&n πανελ στο φιλτροκουτι, κουμπακι εχω που παει στν ασφαλεια του abs και το ανοιγωκλεινω ο spyros_st ειμαι  :)
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
st88 said:
τπτ σπουδαιο ενα τελικο, k&n πανελ στο φιλτροκουτι, κουμπακι εχω που παει στν ασφαλεια του abs και το ανοιγωκλεινω ο spyros_st ειμαι  :)
Πολυ ωραια.....βαλε μια εισαγωγη καλη και φτιαξε σπυραλ 60αρι αν δεν θελεις να προχωρησεις σε αλλα κολπα....+5πραγματικα αλογακια ;)
 

RooT

Rookie
May 17, 2010
48
0
0
SalonikA ®
southern_sun said:
ε ναι 1.4αρι τι να λεει ,σημασια εχει να ανοιγω με 1.6αρια και να στεκομαι διπλα τους αξιοπρεπως
το έχεις κάνει δυναμομέτρηση ? φοράς δηλαδή φίλτρο ολόσωμη εξάτμιση και πρόγραμμα ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
LinuX said:
το έχεις κάνει δυναμομέτρηση ? φοράς δηλαδή φίλτρο ολόσωμη εξάτμιση και πρόγραμμα ?

ναι,αυτα φοραει,το εχει κανει δυναμομετρηση
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
επιτελους εχθες μπηκε το χταποδι της dcsports 4-1 με τον φιλο Κωστα(για οσους τον θυμουνται απο την εκδρομη με το rallye :eek:)εκανα ενα ανοιγμα αναβαση περιφερειακο Υμμητου με ενα sciroco 1.4 με τα 160hp το αποτελεσμα ηταν:απο τα φαναρια της Καισαριανης εως την ευθεια για τα στρατιωτικα νοσοκομεια να ειμαι μπροστα 300+μετρα!αναμενω κι αλλα ανοιγματα να δω αν εκανε δουλεια το χταποδι,χαμηλα δεν εδωσε και πολλα αλλα μετα τις 5500rpm παει πολυ καλα!
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
fiestavt said:
Πολυ ωραια.....βαλε μια εισαγωγη καλη και φτιαξε σπυραλ 60αρι αν δεν θελεις να προχωρησεις σε αλλα κολπα....+5πραγματικα αλογακια ;)

Παραπάνω ρε. Χοάνη + σπυράλ μάλλον γύρω στα 7-8 πραγματικά άλογα δίνουν.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
puma-r said:
επιτελους εχθες μπηκε το χταποδι της dcsports 4-1 με τον φιλο Κωστα(για οσους τον θυμουνται απο την εκδρομη με το rallye :eek:)εκανα ενα ανοιγμα αναβαση περιφερειακο Υμμητου με ενα sciroco 1.4 με τα 160hp το αποτελεσμα ηταν:απο τα φαναρια της Καισαριανης εως την ευθεια για τα στρατιωτικα νοσοκομεια να ειμαι μπροστα 300+μετρα!αναμενω κι αλλα ανοιγματα να δω αν εκανε δουλεια το χταποδι,χαμηλα δεν εδωσε και πολλα αλλα μετα τις 5500rpm παει πολυ καλα!

Καλα εσυ 200+ αλογα δν εισαι? Σου φανηκε περιεργο που του ριξες τοσο? Εκκλησιες κλεβεις.. :p
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλοριζικο αντωνη!!αμα κατεβω κατω σημερα θα ερθω να το παμε μια βολτουλα!!
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
που πηγαν οι κοντρακηδες??? ??? ??? ???μπορει καποιος να ενημερωσει για το τι γινεται στα λιμανακια τις τελευταιες μερες?
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
κάνουν κόντρες οι ομάδες Ζητα, Διας, κτλ κτλ γι΄αυτό όσοι πάτε προς τα κει μεγάλη προσοχή......
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
puma-r said:
επιτελους εχθες μπηκε το χταποδι της dcsports 4-1 με τον φιλο Κωστα(για οσους τον θυμουνται απο την εκδρομη με το rallye :eek:)εκανα ενα ανοιγμα αναβαση περιφερειακο Υμμητου με ενα sciroco 1.4 με τα 160hp το αποτελεσμα ηταν:απο τα φαναρια της Καισαριανης εως την ευθεια για τα στρατιωτικα νοσοκομεια να ειμαι μπροστα 300+μετρα!αναμενω κι αλλα ανοιγματα να δω αν εκανε δουλεια το χταποδι,χαμηλα δεν εδωσε και πολλα αλλα μετα τις 5500rpm παει πολυ καλα!


Εκκλησιες κλεβεις? :D Το καημένο το σιρόκο... :'(
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
Lucifer said:
κάνουν κόντρες οι ομάδες Ζητα, Διας, κτλ κτλ γι΄αυτό όσοι πάτε προς τα κει μεγάλη προσοχή......
στη συναντηση της πεμπτης στο vive mar φευγοντας απο το μαγαζι ειδα παρα πολλους μπλε να κατεβαινουν προς τα λιμανακια και ειχα μαθει οτι την προηγουμενη μερα ειχε πεσει ξυλο γιατι εκοβαν κλεισεις χαβαλε!
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
puma-r said:
στη συναντηση της πεμπτης στο vive mar φευγοντας απο το μαγαζι ειδα παρα πολλους μπλε να κατεβαινουν προς τα λιμανακια και ειχα μαθει οτι την προηγουμενη μερα ειχε πεσει ξυλο γιατι εκοβαν κλεισεις χαβαλε!

http://my-greek.blogspot.com/2010/05/blog-post_3695.html
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Μιας και δεν έχω τι να γράψω θα γράψω για μια παλιά κοντρα που χε πλακα...

Πρίν απο 4-5 χρόνια, όταν έκανα ακόμα βλακείες, έίμαι μόνος στην παραλιακή (Έπαιρνα παλια το αμάξι βολτα κατα τις 12-1 τα μεσάνυχτα καθημερινές για να ξεσκάσω) και βλέπω δίπλα μου ύποπτο μαύρο Γκολφ 4, με τερατοειδές ιντερκούλερ. Πλευρίζω, χαιρετάω,
-"Τι φοράς?" (Παντα ρωτάω για να ξερω τι κανει το αμάξι)
-"Προγραμμα", μου απαντάει και χαμογελάει (Με ένα ιντερκούλερ σαν τον προφυλακτήρα μου),"εσύ?"
-"Και γω το ίδιο" (ο έξυπνος), και σκέφτηκα οτι καλοκαίρι ήτανε, ένα τσαγάκι να δροσιστώ δεν θα με χαλάσει .. (την ψηλιάστηκα…)
-"κατσε να σηκώσω λίγο πίεση", του λέω και γυρνάω την βαλβίδα στο σημάδι για ένα μπαρ παρα κάτι.

Πατάμε απο τσουλητές 1ες και απο θάυμα πηγαίναμε μαζι!!! Δευτέρες μαζί!!!. "Ωραία" σκέφτηκα, "τον έχω γιατι το δικό μου ότι έκανε το κανε με 4η". Αλλάζουμε σε τρίτες, "που πήγε?", σκεφτηκα, τετάρτες, έφαγα δυο κολωνες!!! (παρα κάτι)
Σταματάει μετά το παιδί, ήταν ένας κερκυραίος καμια 35αριά χρονών, καλό παιδι φάνηκε

-"Ωραίο πρόγραμμα!", του λέω.
-"Πόσα είσαι ?" μου λέει, "καμια 250αριά?"
¨-"Δε το χω μετρήσει"
-"Κάπου τόσο πρέπει να σαι¨"

Ανοιγει καπο και βέβαια βλέπω μια ωραία 3076, φάτσα κάρτα στον καθρέφτη.

"-χθες μέτρησα 440 τροχό στο Μαλιώρα¨"

Πήραμε δυο μπύρες απο το περίπτερο και καθίσαμε κανα μισάωρο και είπαμε  περι μετατροπών..

Ηθικό δίδαγμα: Δεν έχει σημασία πόσο δυνατός είναι ο άλλος κάνε την πλάκα σου και ας χάσεις την κόντρα δν έγινε και τίποτα (έχω χάσει κόντρες!!! ;D)...
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Ανοιγμα με ενα φιλαρακι με polo 14αρι sport μοντελο 99' (φιλτρο,σασμαν απο 1000αρι polo και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ πλεον!)θυμαμαι παλιότερα που εγώ ήμουν με βαρελάκι (και έχανα κιόλας!!) και κάναμε τα ανοιγματάκια μας στην αρχή μαζί και μετά μου έριχνε ένα φτερό στα τελειώματα στις 2ες,3ες...τέλος πάντων έβαλα κι εγώ με την σειρά μου προγραμμα-χοάνη-τελικό-booster και μου έδειξε 118,5 απο 108,7 που έβγαζε μαμά..και σήμερα συναντηθήκαμε και κάναμε μερικά ανοιγματάκια!
1)Απο στάση μέχρι 3ες είχα φάει μία κενή!
2)ρολαριστές 3ες μαζι στην αρχή και στα τελειώματα μου έκανε ένα φτερό!
3)μου λέει για βάλε 2α εσύ να ανοίξω 3η εγώ μιας και έχω πάρα πολύ κοντό για να μετρηθούμε σωστά,και το αποτέλεσμα ήταν μέχρι τα τελειώματα να έχει φάει 2 κενές !!αυτό έγινε πάρα πολλές φορές!
4)άνοιγμα 4η αυτός 3η εγώ πάρα πολύ μπροστά εγώ!

με λίγα λόγια τα κοντά σασμαν είναι κομπλέ για ρεπρίζ !
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
puma-r said:
τα περ/ρα polo αυτης της γενιας φορανε magneti mareli,πολυ καλοι κινητηρες απο μαντεμι(δε σπανε δε χαλανε),το μονο μειονεκτημα τους ηταν το σαζμαν(ευαισθητο)αλλα ρε παιδια πολυς ντορος για ενα αυτοκινητο 100 αλογων και 1400 κυβικων,κατα τη γνωμη μου υπερεκτιμημενο!!!δεν γινεται να κοντραρεται το συγκεκριμενο αυτοκινητο με 1600αρια και να ειναι μπροστα χωρις να εχει πειραχτει σαζμαν!!! ??? ??? ???

Οταν ήμουν μαμα είχα ανοίξει με ιβιζα 101 ίππων με χταπόδι, εξάτμιση, bmc και μαμα σασμαν.

εγω είχα χοάνη, χταπόδι φόκους με συρμάτινο καταλύτη στην θέση του μεσαίου και τελικό μαμα (για να μην ακούγεται). Σας πληροφορώ οτι με το ζόρι ήμουνα μπροστά και για κανενα αμάξι-δύο μόνο.

Πάνε καλά αυτά για τα κυβικά τους...
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
οντως πανε καλα,αλλα καλυτερα απο mk6 1600?γινεται να εχουν 3-4 κενα?και αυτα να γινονται 3ες και 4ες? ???
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
puma-r said:
οντως πανε καλα,αλλα καλυτερα απο mk6 1600?γινεται να εχουν 3-4 κενα?και αυτα να γινονται 3ες και 4ες? ???

Αμα είναι και τα δύο μαμα μάλλον πάνε περίπου τα ίδια (Το προηγούμενο ιμπιζα και το δικό μας 16άρι). Τωρα με μετατροπες εξαρτάται τι φοράει το καθένα. Και τελικές περίπου ίδιες έχουνε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread