Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Βασικά πρέπει να συγκρίνεις τις καμπύλες, και να δεις (α) ποιο έχει πιο γεμάτη καμπύλη, και (β) αν και ποιο έχει ποιο απότομα ανεβάσματα ή κατεβάσματα. Γενικώς πιο ομαλή καμπύλη σημαίνει πιο πολύ αξιοποιήσιμη δύναμη, και πιο γεμάτη σημαίνει περισσότερο έργο, άρα και συνολικότερα καλύτερη απόδοση.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Επειδη τον Ιανουαριο του 2019 τελειωνει η 5 ετης εγγυηση, θελω λιγο να δυναμωσω το αυτοκινητο εχω το ecoboost 100 ps, δεν θελω να το κανω αγωνιστικο..... λιγο πιο ζωντανο στις προσπερασεις, ουτε με νοιαζει να εχω τελικη ταχυτητα. Καποιοι απο σας εχετε βελτιωση το fiesta σας, τι μου προτεινετε που εχετε και πολλη παραπανω εμπειρια! Εχω τις παρακατω σκεψεις... revlimit ecu tuning,Η στον Καρανικολα..... αλλα θελω να συνεχισω τα service του να τα κανω σε αντιπρωσωπειες Ford! Η να μην το πειραξω καθολου γιατι χανω τα service στις αντιπροσωπειες? οποιαδηποτε αποψη δεχτη!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Εφόσον τελειώνει η εγγύηση, το πας όπου θες, δεν μπορείς να "χάσεις" κάτι άλλο (πως ακριβώς θα "χάσεις τα services" ? :D ). Αν ήδη έχεις κάποια σχέση με Καρανικόλα, και επειδή σου δίνει ο ίδιος εγγύηση, θα πρότεινα αυτόν, αν και είναι η πιο ακριβή λύση.

Προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις "αγωνιστικό" με ένα απλό remap, είτε το stock 140αρι είτε το Stage1+ της Rica θα είναι υπεραρκετά για σένα :)
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Ναι θελω κατι απλο δεν ψαχνομαι για να το κανω "φτιαγμενο", γιναμε 3 μελη πλεον στην οικογενεια μου! :) απλα βλεπω οτι ζοριζεται λιγο στις λιγες προσπερασεις που κανω... θελω να εχω αυτο το λιγο πιο ασφαλες να μην βογγαει το αυτοκινητο! αν παλι κινδυνευω να μεινω χωρις αυτοκινητο επειδη εχω τον 100 ps επειδη και καπου εχω δει οτι το 100 δεν δεχεται παρεμβασεις μηχανικες... δεν το κανω και καθολου!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ένα πρόγραμμα βάλε μόνο και θα είσαι οκ αφού μόνο με αυτό κάτω από 135hp δεν θα πέσεις
Στον Πειραιά μπορείς να πας και στον dtm motorsport
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Δεν χρειάζεται καμιά μηχανική παρέμβαση, ούτε βέβαια υπάρχει κάποιος περιορισμός για το 100αρι, μπορείς να του κάνεις ότι μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε άλλο 1000κε Ecoboost.

Για το ότι ζορίζεται το 100αρι έχεις δίκιο, δεν έχει overboost ενώ και η τουρμπίνα είναι πολύ φιμωμένη στο trim των 100HP. Περνάς το stock 140αρι πρόγραμμα και είσαι κύριος! Το remap είναι θέμα μισής ώρας, κλείνεις ραντεβού, πας, το αφήνεις, πίνεις ένα καφεδάκι, είσαι έτοιμος ;)
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Δεν θα παθω καμια ζημια γενικα στο αυτοκινητο? σας ρωταω και επιμενω γιατι σας παρακολουθω απο παλια και με εχετε βοηθησει ειτε τοτε με την τσιμουχα της μηχανης που ηταν προβληματικη απο εργοστασιο ειτε με μικρο βαψιματα σε γνωστους οικους. απλα διαβαζω στα αρθρα εδω οτι αλλο part number εχει η τουρμπινα στο 100ps αλλη τουρμπινα εχει το 125, απο τις αρχη του ecoboost στη σελιδα σας, Μην πατησω το γκαζι για προσπεραση και δω κανα καπνο απο την μηχανη, και ενταξει το αυτοκινητο αλλα θα εχω και μωρο μεσα!!!! πιο Πολυ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ εσας παρα τον καθε καρανικολα που θελει να πουλησει! Και παλι Συγνωμη που επιμενω!
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Γιωργος79 said:
Δεν θα παθω καμια ζημια γενικα στο αυτοκινητο? σας ρωταω και επιμενω γιατι σας παρακολουθω απο παλια και με εχετε βοηθησει ειτε τοτε με την τσιμουχα της μηχανης που ηταν προβληματικη απο εργοστασιο ειτε με μικρο βαψιματα σε γνωστους οικους. απλα διαβαζω στα αρθρα εδω οτι αλλο part number εχει η τουρμπινα στο 100ps αλλη τουρμπινα εχει το 125, απο τις αρχη του ecoboost στη σελιδα σας, Μην πατησω το γκαζι για προσπεραση και δω κανα καπνο απο την μηχανη, και ενταξει το αυτοκινητο αλλα θα εχω και μωρο μεσα!!!! πιο Πολυ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ εσας παρα τον καθε καρανικολα που θελει να πουλησει! Και παλι Συγνωμη που επιμενω!

Μην Ζητας Συγνωμη φιλε Γιωργο Ειναι κατανοητο το αγχος που εχεις.
Ενα μεγαλο Ευχαριστω για το θεμα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ που μας δειχνεις. Αυτο σημαινει οτι το Forum και τα μελη των FiestaManiacs Βοηθανε οσο μπορουνε με γνωσεις και κυριως με προσωπικες εμπειριες που μοιραζομαστε ολοι με ολους.
Αυτα με εκανες να αισθανθω...αυτα εγραψα. :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ζημιά θα πάθεις αν πας και σηκώσεις 2 bar πίεση
Το παν είναι αυτός που θα το προγραμματίσει να το κάνει σωστά.
Οι κωδικοποιήσεις των τουρμπινων ford εγώ που τις έχω ψάξει είναι διαφορετικές από το κομμάτι κωδικών.Στην πράξη μπορεί όντως να είναι ίδιες
Το 100hp μπορεί να δουλεύει με 0.6 bar και το 125hp να δουλεύει με 0.9 και το 140hp να δουλέύει με 1.2bar
Τα νούμερα είναι υποθετικά
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Οι hardware διαφορές μεταξύ 100, 125 και 140 είναι ελάχιστες, κυρίως για λόγους ανθεκτικότητας και μακροζωίας, οπότε ίσως δεις διαφορές (σε φθορές) μετά από αρκετές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, άμεσα δεν θα δεις καμία διαφορά.

Γιωργος79 said:
....πιο Πολυ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ εσας παρα τον καθε καρανικολα που θελει να πουλησει!...

Όσο και να εμπιστεύεσαι τον οποιονδήποτε εδώ μέσα (ή σε άλλα fora), αυτόν που τελικά θα κάνει τη δουλειά, θα πάρει τα χρήματα και θα σου δώσει -ίσως- εγγύηση είναι που πρέπει να τσεκάρεις και να έχεις εμπιστοσύνη ;)
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Καλησπέρα στην παρέα,
σχετικά με αναβάθμιση για τον 125hp βρήκα και αυτό http://www.superchips.co.uk/search?make=9&fueltype=3&model=1&variant=3774&fbclid=IwAR2CES8twy8KxybHiAoSxNk0wzzwtqpuGOHtHjBbZK_epPvQ8_1levXXMWs
Μηπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος. Να μας δώσει τα φώτα του; Μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις όταν πηγαίνεις το (ι)fiest(ιδιο)a για service στην αντιπροσωπεία.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αν βάλεις πρόγραμμα από επώνυμη εταιρεία θα είναι προσαρμοσμένο στις μηχανικές ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει ο ecoboost των 100 ΗΡ σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις. Eπομένως μην ανησυχείς. Εγώ έχω από τον πρώτο χρόνο που το πήρα βελτιωτικό πρόγραμμα στα 140 ΗΡ χωρίς πρόβλημα και έχουν περάσει 3, 5 χρόνια ήδη.  Με την αυξηση ιπποδύναμης θα δείς άλλο χαρακτήρα στο αυτοκίνητο, παράλληλα όμως θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει ανάγκη να κάνεις βελτιώσεις και σε άλλους τομείς (ανάρτηση , φρένα).
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Πόσα χιλιόμετρα έχεις με το πρόγραμμα? Τα 3,5 χρόνια δεν λένε τίποτα.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
fiesta77 said:
Αν βάλεις πρόγραμμα από επώνυμη εταιρεία θα είναι προσαρμοσμένο στις μηχανικές ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει ο ecoboost των 100 ΗΡ σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις. Eπομένως μην ανησυχείς. Εγώ έχω από τον πρώτο χρόνο που το πήρα βελτιωτικό πρόγραμμα στα 140 ΗΡ χωρίς πρόβλημα και έχουν περάσει 3, 5 χρόνια ήδη.  Με την αυξηση ιπποδύναμης θα δείς άλλο χαρακτήρα στο αυτοκίνητο, παράλληλα όμως θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει ανάγκη να κάνεις βελτιώσεις και σε άλλους τομείς (ανάρτηση , φρένα).
φίλε θα ήθελα μια. Δοκιμή με μαμά 140. Μένεις Αθήνα όπως είδα. Αν θες μου λες
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ωραίος !! Κανένα πρόβλημα ? Κατανάλωση λαδιού ? 
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δεν εχω κανένα πρόβλημα. Η κατανάλωση λαδιού εξαρχής ήταν και είναι μηδαμινή ως μηδενική. Θα αυξάνονταν μόνο αν υπήρξαν φθορές στον κινητήρα. Δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα.
 

jimjim

Newbie
Oct 17, 2016
3
0
1
Καλησπερα κ καλη χρονια. Περασα απο τον Κακλαμανο στο Περιστερι να ρωτησω για χαρτογραφηση κινητηρα για ecoboost 100ps. Ειχα την εντυπωση οτι εβαζε pumaspeed. Μου ειπε για την evolution chip απο UK οτι συνεργαζονται. Με 450 + 50(για φιλτρο) παει σε 125+ps. Εχει κανεις αποψη για την evolution chip?? Μου φανηκε κ λιγο ακριβος γιατι η Car center με 550 και rica παει 140ps.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
jimjim said:
Καλησπερα κ καλη χρονια.
Καλή Χρονιά και σε εσένα με Υγεία Jimjim.
Καλώς Ήρθες στην οικογένεια των FiestaManiacs. Καλή Διαμονή να έχεις.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
jimjim said:
Καλησπερα κ καλη χρονια. Περασα απο τον Κακλαμανο στο Περιστερι να ρωτησω για χαρτογραφηση κινητηρα για ecoboost 100ps. Ειχα την εντυπωση οτι εβαζε pumaspeed. Μου ειπε για την evolution chip απο UK οτι συνεργαζονται. Με 450 + 50(για φιλτρο) παει σε 125+ps. Εχει κανεις αποψη για την evolution chip?? Μου φανηκε κ λιγο ακριβος γιατι η Car center με 550 και rica παει 140ps.
μαλλον είναι κονσέρβα προγραμμα γιατί δίνει στάνταρ άλογα και εχει τέτοια τιμή,όμως θεωρείτε αξιόπιστο κ δν χάνεις εγγύηση
Απο κει και πέρα βάζεις πιο δυνατό προγραμμα αν ψαχτείς και ίσως με 100 € κάτω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread