Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
λοιπον αλεξ και εμενα ετσι ακριβως ειναι οποτε εχουμε και λεμε:
ουτε εμενα μου αρεσει το σωληνακι των αναθυμιασεων θα παω να αγορασω φιλτρακι
η χοανη στηριζεται σε μια ειδικη βαση που εμπεριεχεται στο κουτι οταν την παιρνεις!
ναι ηταν μεσα στο κιτ ο ανταπτορας
κρυο αερα παιρνει απο εναν αλλο σωληνα που κ αυτος εμπεριεχεται στο κιτ (βλεπε 3η φωτο)
και το κατσαβιδι πρασινο :p
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Περιποιημένη δουλεια..

Δεν μου αρεσει μόνο που οι αναθυμιάσεις επιστρέφουν στο μοτερ, αλλα δεν έχει και πολύ σημασία.

Γιατι οχι? Και μαμα ετσι ειναι.. Δεν ειναι κακο περαν του οτι μπορει να σου λαδωνει λιγο την πολλαπλη..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Γιατι οχι? Και μαμα ετσι ειναι.. Δεν ειναι κακο περαν του οτι μπορει να σου λαδωνει λιγο την πολλαπλη..

Ναι, όπως είπα μικρό το κακό..


Ο ήχος πρεπει να σκοτωνει τωρα.. Είναι και δυνατό αυτο το 16αρι, πρεπει να ψαρωνει κόσμος...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Οταν λαδωνει η πολλαπλη τι σημαινει δλδ?απο τις αναθυμιασεις ειναι?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Nαι.. Υπο κανονικες συνθηκες δεν εχεις προβλημα.. Αμα ομως καιει λαδι το μοτερ εχεις πολλες αναθυμιασεις και μπορει να κατσει αρκετο λαδι.. Δεν ειναι οτι σου κανει ζημια αλλα γινονται ολα χαλια εκει μεσα και προφανως επηρεαζει και τη ροη του αερα λιγακι..
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εμενα εχει μαζεψει αρκετο λαδακι σχεδον μια κυλιδα διαμετρου 3-4 cm.
μαλλον πρεπει να ειναι το λαδι που βαζω στη χοανη...δεν εχω παρατηρησει παντως
να τσιμπαει λαδακι το μοτερ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
εμενα εχει μαζεψει αρκετο λαδακι σχεδον μια κυλιδα διαμετρου 3-4 cm.
μαλλον πρεπει να ειναι το λαδι που βαζω στη χοανη...δεν εχω παρατηρησει παντως
να τσιμπαει λαδακι το μοτερ

δεν έχεις πρόβλημα, είναι επειδή δεν φοράς εκκεντροφόρο απο focus 1600... ;D
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
έχω ψάξει όλες τις συζητήσεις σε όλα τα γνωστά foroum και δεν μπορώ να καταλήξω!τελικά τι είναι καλύτερο για κάποιο μκ7 1,6 να βάλεις φιλτροχοάνη, πάνελ ή να μην πειράξεις την εισαγωγή αέρα?πάντα μιλάμε για αυτοκίνητο μαμά..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
thanos222 said:
έχω ψάξει όλες τις συζητήσεις σε όλα τα γνωστά foroum και δεν μπορώ να καταλήξω!τελικά τι είναι καλύτερο για κάποιο μκ7 1,6 να βάλεις φιλτροχοάνη, πάνελ ή να μην πειράξεις την εισαγωγή αέρα?πάντα μιλάμε για αυτοκίνητο μαμά..

Ειναι μικρές οι διαφορές σε όλα πανελ, χοάνες, βαρελάκια, οπότε για μένα ότι σου κοστίσει πιο φτηνά. Εγώ θα έβαζα βαρελάκι με στήριξη περίπου όπως κάνανε τα παιδιά με το 57i, και κρύο αερα απο την μετώπη.
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
turbomaniac ένα πάνελ δεν είναι η πιο φθηνή και υπεραρκετή λύση για μαμά αυτοκίνητο?μήπως η χοάνη είναι υπερβολή?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ναι είναι αλλα το κέρδος με το πανελ είναι συνηθως λιγότερο απο οποιαδήπωτε χοάνη, εκτός αν βάλεις πάνελ και ανοίξεις και τρύπες στο μαμα φολτροκούτι...

Πιστέυω οτι μια μεγάλη και φτηνή χοάνη που τροφοδοτείται απο σωλήνα με κρύο αέρα είναι η φτηνότερη και αποδοτικότερη λύση (με κόστος γύρω στα 50 ευρώ. Επίσις πολύς κόσμος κάνει λόγο για το μανιτάρι σαν φτηνή και καλή λύση...
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια λύση συγκεκριμένα θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως..αυτά τα οποία έχω διαβάσει μέχρι τώρα για φιλτροχοάνη με οδηγούν σε λύσεις 150 ευρώ και άνω(K&N 57i που όλοι τις θεωρούν αποδοτικές)

για αυτό τι γνώμη έχεις?
http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=877
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
thanos222 said:
για αυτό τι γνώμη έχεις?
http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=877

Φαίνεται ενδιαφέρον, δεν το είχα ξαναδεί, ουσιαστικά αντικαθιστά το εργοστασιακό φιλτροκούτι με το δικό του και σου υπόσχεται 6 άλογα κέρδος + εργοστασιακή εμφάνιση. Επίσης έχει όλα τα πλεονεκτήματα του ελεύθερου φίλτρου, όπως ότι δε χρειάζεται αντικατάσταση γιατί καθαρίζεται. Αν το έχει δοκιμάσει κανείς, ας μας πει τη γνώμη του.
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
kostg νομίζω σήμερα ανέβηκε στο site της pumaspeed..νομίζω υπόσχεται πολλά!(6bhp)εκτός αν είμαι εγώ άπιστος Θωμάς!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το παλιό 1.6 (mk6) με χοάνη πήγαινε +7, το 1.4 (mk6 πάλι) +5. Αυτά που σου γράφω τα έχω δει με τα μάτια μου, δυναμομετρημένα. Δεν είναι άπιαστο όνειρο επομένως, απλά δε μου γεμίζει το μάτι η όλη κατασκευή (φιλτροκούτι είναι, όπως και να το κάνεις) για τόσο καλή απόδοση. Γενικά να ξέρεις πάντως ότι οι Άγγλοι λόγω ψυχρότερου κλίματος οι τιμές κέρδους που δίνουν στην Ελλάδα είναι πάντα χαμηλότερες...
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
δεν σε αμφισβητώ σε καμιά περίπτωση kostg!οι γνώσεις μου στα μηχανικά είναι περιορισμένες..Έχασα την μπάλα μ ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα..Άλλος προτείνει πάνελ άλλος χοάνες,βαρέλια και μανητάρια!έχασα τα αυγά και τα πασχάλια!μου φαίνεται θα πάω να τα αγοράσω όλα!χαχα! ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δε χρειάζεται (να τα αγοράσεις όλα). Μανιτάρι μην πάρεις, δεν κάνει τόσο καλή δουλειά σε ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο (στεγνώνει στις ψηλές στροφές).
Μια και που έχεις το 1.6 (σωστά;) η πιο φθηνή δοκιμασμένη λύση είναι να πάρεις το panel της Κ&Ν (+1 ή 2 στην καλύτερη), μετά το kit της K&N για το mk7 (διότι χρειάζεσαι τον adaptor που περιέχει το kit για να συνδέσεις τον αισθητήρα αέρα του κινητήρα).
Τέλος, αν έχεις πρόσβαση σε μηχανουργείο, μπορείς να πας εκεί να σου κατασκευάσουν έναν adaptor για τον αισθητήρα αέρα και μετά μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε χοάνη ή βαρελάκι του εμπορίου θέλεις να δοκιμάσεις.

Άποψή μου πάντως είναι ότι ο Chrisfrou έκανε την καλύτερη δουλειά, γιατί θεωρώ ότι η κατασκευή της K&N είναι δοκιμασμένη και θα λειτουργεί σωστά. Από εκεί και πέρα, όποιος έχει χρόνο και όρεξη (και χρήμα), πειραματίζεται και με όλα τα υπόλοιπα.
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
Και εγώ κάπου εκεί το βλέπω να πηγαίνει το πράγμα..ίσως να είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά τουλάχιστον δεν έχω ακούσει από κανένα άσχημα λόγια..άρα αξίζει!ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
θανο για μενα αν εχεις την οικονονικη δυνατοτητα να στραφεις προς το 57i κιτ το αμαξι πραγματικα εχει παρει τα πανω του !εχει κυριολεκτικα "ξυπνησει"!!! ;)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Kostg γιατι λες οτι το μανιταρι στεγνωνει στα ψηλα σε ατμοσφαιρικα ειδικα? Εχεις καποιο παραδειγμα? Εγω στο προηγουμενο αμαξι μου που ειχα μανιταρι και ηταν ατμοσφαιρικο και πολυστροφο, ηταν το μονο που δουλευε.. Το μανιταρι εχει πολυ σωστο σχημα για καλη ροη και συνηθως δουλευει..

Οσον αφορα τα κιτακια το μονο καλο που εχουν ειναι καποιοι ειδικοι σωληνες, αν δεν εχουν ειναι πεταμενα χρηματα.. Προσωπικα την K&N τη σιχαθηκα οταν εδωσα 75Ε για panel φιλτρο για το μαμα μοτερ στην carina και εχασα 2 αλογα και 0.5 κιλο ροπη.. Δεν πηγαινε βημα, το ενιωθα και μετα το δυναμομετρησα.. Απο τοτε υποχεθηκα στον εαυτο μου οτι δε θα ξαναδωσω ουτε ευρωλεπτο σ'αυτην την κωλοεταιρια, ντροπης πραματα με τετοιο ονομα να πουλαει τοσο χαλια προϊοντα.. Το μονο καλο που ξερω ειναι οτι εχει καλα φιλτρα..

Λοιπον το μανιταρι το ειχα παρει 13Ε και δουλευε τελεια.. Κι απο ηχο αστο.. Θελω να καταληξω στο οτι τα κιτακια πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες, τιποτα που να μην μπορεις να φτιαξεις μονος σου.. 150Ε για ενα κιτ χοανης ειναι απειρα χρηματα.. Παρτε μια καλη χοανη με 50-60Ε και τα υπολοιπα ειναι σωληνες, τα φτιαχνετε και μονοι σας με 10Ε..


Απο κει και περα αν δε σας νοιαζει και το φιλτρο τοσο, παιρνετε μια φτηνη χοανη (η Simota εχει φτηνες και συμπαθητικες) και κανετε τη δουλεια σας φτηνα..

Τελος αν θελετε το καλυτερο αποτελεσμα πληρωνοντας το βεβαια, υπαρχουν 2 πολυ καλες χοανες που δε θελουν λαδωμα που σημαινει οτι δε θα την ακουσει ποτε ο MAF και εγγυημενα φιλτραρουν καλα.. Η μια ειναι η Apexi Power Intake και η αλλη της ΑΕΜ..
Power Intake
AEM
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread