Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
νικολα συμφωνω οτι ειναι πολλα χρηματα τα 160 ευρω για το κιτ !!αλλα απ οτι φαινεται σε μενα τουλαχιστον εκανε δουλεια (μπορει να κανω κ λαθος, θα δειξει) !να συμπληρωσω επισης οτι η φιλτροχοανη JR εβγαλε πολυ καλα νουμερα στο δυναμομετρο αλλα γιαυτην θα μπορεσει να μας πει ο stuparart περισσοτερα!
 

thanos222

Rookie
May 30, 2010
28
0
0
chrisfrou αυτό που με απασχολεί σχετικά με την 57i είναι ότι το αυτοκίνητο μου είναι τελείως μαμά και έχω ακούσει από πολλούς ότι μπορεί να "πνίγει" το μοτέρ και ότι απευθύνεται σε δυνατότερες κατασκευές..εσύ είδες διαφορά χωρίς να έχεις αλλάξει κάτι?ή είχες κάποια εξάτμιση κλπ?
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
σε αυτο δεν μπορω να εχω αποψη μιας κ εγω εχω εξατμιση κ δεν ξερω πως δουλευει σε "μαμα" καταστασεις! σε αυτο ας μας απαντησει καποιος που να ξερει κατι παραπανω!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Για τις JR εχω ακουσει καλα λογια.. Νομιζω ομως οτι ειναι πολυουρεθανης αντι βαμβακερης γαζας που σημαινει οτι δε φιλτραρουν τοσο καλα οσο η Κ&Ν πχ..

Το οτι εβγαλες καλο αποτελεσμα με το Κ&Ν αν οντως εβγαλες δε σημαινει οτι δεν μπορεις να το βγαλεις και με κοστος 25Ε, αυτο λεω.. ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nitroking said:
Kostg γιατι λες οτι το μανιταρι στεγνωνει στα ψηλα σε ατμοσφαιρικα ειδικα? Εχεις καποιο παραδειγμα? Εγω στο προηγουμενο αμαξι μου που ειχα μανιταρι και ηταν ατμοσφαιρικο και πολυστροφο, ηταν το μονο που δουλευε.. Το μανιταρι εχει πολυ σωστο σχημα για καλη ροη και συνηθως δουλευει..

To είχαμε δοκιμάσει στο αυτοκίνητο του Southern (mk6, 1.4 για όσους δεν ξέρουν) και δε δούλεψε σωστά.. Ας μας το πει και ο ίδιος. Ίσως σε κάθε μοντέλο/μάρκα να έχουν διαφορετική συμπεριφορά τα μανιτάρια..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Kostg γιατι λες οτι το μανιταρι στεγνωνει στα ψηλα σε ατμοσφαιρικα ειδικα? Εχεις καποιο παραδειγμα? Εγω στο προηγουμενο αμαξι μου που ειχα μανιταρι και ηταν ατμοσφαιρικο και πολυστροφο, ηταν το μονο που δουλευε.. Το μανιταρι εχει πολυ σωστο σχημα για καλη ροη και συνηθως δουλευει..

Οσον αφορα τα κιτακια το μονο καλο που εχουν ειναι καποιοι ειδικοι σωληνες, αν δεν εχουν ειναι πεταμενα χρηματα.. Προσωπικα την K&N τη σιχαθηκα οταν εδωσα 75Ε για panel φιλτρο για το μαμα μοτερ στην carina και εχασα 2 αλογα και 0.5 κιλο ροπη.. Δεν πηγαινε βημα, το ενιωθα και μετα το δυναμομετρησα.. Απο τοτε υποχεθηκα στον εαυτο μου οτι δε θα ξαναδωσω ουτε ευρωλεπτο σ'αυτην την κωλοεταιρια, ντροπης πραματα με τετοιο ονομα να πουλαει τοσο χαλια προϊοντα.. Το μονο καλο που ξερω ειναι οτι εχει καλα φιλτρα..

Λοιπον το μανιταρι το ειχα παρει 13Ε και δουλευε τελεια.. Κι απο ηχο αστο.. Θελω να καταληξω στο οτι τα κιτακια πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες, τιποτα που να μην μπορεις να φτιαξεις μονος σου.. 150Ε για ενα κιτ χοανης ειναι απειρα χρηματα.. Παρτε μια καλη χοανη με 50-60Ε και τα υπολοιπα ειναι σωληνες, τα φτιαχνετε και μονοι σας με 10Ε..


Απο κει και περα αν δε σας νοιαζει και το φιλτρο τοσο, παιρνετε μια φτηνη χοανη (η Simota εχει φτηνες και συμπαθητικες) και κανετε τη δουλεια σας φτηνα..

Τελος αν θελετε το καλυτερο αποτελεσμα πληρωνοντας το βεβαια, υπαρχουν 2 πολυ καλες χοανες που δε θελουν λαδωμα που σημαινει οτι δε θα την ακουσει ποτε ο MAF και εγγυημενα φιλτραρουν καλα.. Η μια ειναι η Apexi Power Intake και η αλλη της ΑΕΜ..
Power Intake
AEM


+1.. Τα ακριβα κιτ πουλανε κατι αντάπτορες που μπορώ να φτιάξω και να πουλάω με το κιλό...

Απλή χοανη, φτήνια και κρύο αέρα....
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Aκριβως εκτος αν θες εστω για ψυχολογικους λογους να βαλεις κατι καλυτερο οπως τα 2 που προανεφερα για να μην εχεις φθορα στο μοτερ απο σκονη.. Παρολαυτα νομιζω οτι ειναι αμελητεα αλλα πχ εγω δε βαζω χοανη για  να παρω 2 αλογα και να φθειρω το μοτερ αλλα οταν του κανω καλη μοντα τοτε δε θα το πολυ σκεφτω και θα του βαλω καποια μετρια, δε θελω να πληρωσω τοσα πολλα για καλη χοανη..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Βέβαια ισχύει και λίγο ο κανόνας του ότι πληρώνεις παίρνεις. Και λογικά όσο ακριβότερη η χοάνη τόσο πιο καλά φιλτράρεται ο αέρας.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
kostg said:
To είχαμε δοκιμάσει στο αυτοκίνητο του Southern (mk6, 1.4 για όσους δεν ξέρουν) και δε δούλεψε σωστά.. Ας μας το πει και ο ίδιος. Ίσως σε κάθε μοντέλο/μάρκα να έχουν διαφορετική συμπεριφορά τα μανιτάρια..

Εγω αυτο που θυμαμαι οταν ειχα βαλει το μανηταρι ηταν οτι πρωτες δευτερες πηγαινε και αρπαζε καλυτερα.Με 4αρτη αττικη οδο ανεβαζε μεχρι 4500 γυρω στα 140χμ και εμενε εκει.Ψηλα δλδ
στεγνωνε παρα πολυ παρολο που ειχα και το προγραμμα
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
southern said:
Εγω αυτο που θυμαμαι οταν ειχα βαλει το μανηταρι ηταν οτι πρωτες δευτερες πηγαινε και αρπαζε καλυτερα.Με 4αρτη αττικη οδο ανεβαζε μεχρι 4500 γυρω στα 140χμ και εμενε εκει.Ψηλα δλδ
στεγνωνε παρα πολυ παρολο που ειχα και το προγραμμα

Η μπουκωνε πολυ..
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ε ναι μαζι με την μεγαλυτερη πολλαπλη λογικο....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Eνα εγγλεζικο kitaki απο Team Torquesteer για ΜΚ7

http://www.teamtorquesteer.co.uk/category-273/fiesta-mk7-16-induction-kit.html

Περιλαμβανει χοανη(noname μαλλον),κολαρο σιληκονης,προστατευτικο Heat Shield,
σφιγκτηρες.

Πολλα λ7 για το τιποτα.Μπορεις να παρεις μια χοανη bmc με 50ε,ενα κολαρο γωνια σαν
αυτον στην φωτο κανα 20αρικο και με 70-80 max εχεις καθαρισει!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ρε παιδια μαζι με την χοανη να παρω και σωληνωσεις κτλ η να κρατησω την σπιραλ?Δεν κοβει λιγο με την σπιραλ?Απ οσο ξερω ο αερας εγλωβιζεται στα τοιχωματα και δεν περναει ελευθερος...Θελω να πω...Περισσοτερη αποδοση δεν θα εχει με σωληνα σιλικονης?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
λεπτομεριες πιστευω...ενα απλο σωληνα παρε,αν ειναι σιληκονης ακομα καλυτερα
απλα θα σου βγει λιγο πιο ακριβως!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Αφου θα βαλεις σωληνα τι να το κανεις το σπυραλ?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Το ξερω οτι αν βγαλω το ενα θα βαλω το αλλο...Εκτος αν βαλω το ενα μεσα στο αλλο..χαχαχαχχαχχα πλακα κανω...!!!!

Το πνευμα μου ηταν εαν βγαζοντας το σπυραλ και βαζοντας σωληνα θα παρω και δεν θα χασω...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλυτερο θεωρειται ο σωληνας που εχει λεια επιφανεια και ο αερας δεν 'κολλαει' πουθενα.
απλα ολα αυτα ειναι σαν να ψειριζεις την μαιμου
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Ο σωληνας δεν δεινει ουτε κοβει αλογα απλα κραταει τον κινητηρα ποιο δροσερο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread