Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
καλησπερα παιδια... το intercooler τοποθετηθηκε με μεγαλη επιτυχια!!! ενα απο το 16αρι πετρελαιο. ολα ωραια κ καλα αλλα το μονο π μενει σε εκκρεμοτητα ειναι ο αισθητηρας για την θερμοκρασια αερα εισαγωγης. ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος ανταπτορας ο οποιος μπορει να μπει αναμεσα απο σιλικονουχα κολαρα κ πανω του να τοποθετηθει ο αισθητηρας????? ο αισθητηρας ειναι αυτος

http://www.ebay.co.uk/itm/Air-Temperature-Sensor-for-FORD-Fiesta-1-4-TDCi-TDCi-Cambiare-/361141024592?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5415aeb750
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
τοποθετηθηκε και το i/c στο dieselaki μας. βεβαια λιγο προχειρα. ο μαυρος σωληνας θα αντικατασταθει με σιλικονουχο μπλε απλα λογω εορτων το μηχανουργειο μας ( βαση για τον αισθητηρα θερμοκρασιας αερα εισαγωγης)  πηγε διακοπες  giggle giggle

https://imageshack.com/i/idFmll8cj

https://imageshack.com/i/f0RDbz0cj

https://imageshack.com/i/exG2TdC5j
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Ειδα διάφορες ναι απλα μολις ολοκληρώσω την τοποθέτηση θα το προσέξω περισσότερο γιατί τωρα ο μαύρος λαστιχενιος σωλήνας διπλώνει αρκετά κ κλείνει την παροχή αέρα κ ειμαι λίγο επιφυλακτικός... Βέβαια η διαφορά ειναι αισθητή στις ψηλές στροφές. Χαμηλά ειναι περίπου το ίδιο δεν έχει ιδιαίτερο laggarisma αντίθετα οι αλλαγές γίνονται πολυ ομαλά και δεν χάνεις καθόλου πίεση. Απο περίεργος σταμάτησα στο δρόμο κ έπιασα τα κολαρα! Αυτο πριν το I/c έκαιγε ενώ το αλλο μετα το I/c ήταν κυριολεκτικά παγωμένο  ok234 κρύος αέρας στα diesel = καλύτερες επιδόσεις ! Ενα μπαρομετρακι θελω λίγο να ξερω τι ακριβώς παίζει αλλα να βγει αμέσως μην κάνουμε και καγκουριεεεες  tease
 

nikosirakleio

Newbie
Mar 17, 2015
1
0
0
37
Ηρακλειο
Καλημερα σε ολους.ειμαι καινουργιος στο team και εχω το fiesta 2011 1.4 tdci 68 ps εχω βρει ενα παραλλληλο εγκεφαλο το powerbox και δινει μεχρι 30% ιπποδυναμη και ροπη με τρεις εκδοσεις απο 299 ευρω.τι λετε το εχεται ξανακουσει;
 

antonisgiannena

New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Καλησπερα Νίκο, τωρα είδα το ποστ κ έχουμε το ιδιο μοτερακι. Το ιδιο σκέφτομαι να κανω κ γω αλλα όχι παράλληλο αλλα προγραμματισμο(remaping) που πλέον δεν ειναι κτ δύσκολο κ έχω βρει δυο-τρεις αλλα πραγματικα δεν ξερω αν αξίζει να βάλεις το χεράκι σου σε ένα diesel που στην ουσία το αγόρασες για οικονομία κ όχι για κόντρες κτλ... Βέβαια με τον αναπρογραμματισμο απ' ότι λένε τα specs μετά την δυναμομετρηαη κερδίζεις κ σ άλογα κ σε ροπή αλλα μειώνεται κ η κατανάλωση. Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ για να μπορεσει να επιτύχει λιγότερη κατανάλωση προγραμματίζει καλύτερα την διαχείριση καυσίμου ή κάτι τέτοιο...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]21, Μαΐου, 2015, 18:56:21[/time]
http://planb-ecutuning.gr/ford-ecutuning

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1432223963[/time]
http://­www.chiptronic.gr/­documents/­ford_menu.html
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Μετα απο καιρο έχουμε και την ολοκλήρωση των σωληνώσεων ( σχεδων γιατι έχουμε κ αλλα στο μυαλό )

https://imageshack.com/i/ipG55M7Lj

https://imageshack.com/i/pbnnrYg0j
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα !!!! Έχω το fiesta 1.4 tdci euro5 και θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τι τούρμπο φοράει το αμάξι αυτό και εάν έχει και σκαστρα και εάν έχει τι τύπου είναι. Ευχαριστώ πολύ !!!!!
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
τα πετρελαια δεν έχουν σκαστρα γιατι δεν έχουν πεταλούδα γκαζιού.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Γνωρίζεις μήπως και τι τούρμπο φοράει????
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
επειδή αν κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για βελτίωση, δεν έχει αξία να ξερεις τι τουρμπίνα φοράει (δεν συμφέρει να την αλλάξεις). Το μόνο που συμφέρει είναι να επικοινωνήσεις με 3-4 προγραμματιστες να ρωτήσεις αν υπάρχει  διαθέσιμο πρόγραμμα (ώστε να παει 110-120 άλογα). Αν υπάρχει, θα πρέπει να βρεις και ένα σετ μεταχειρισμένων σωληνώσεων - ιντερκουλερ απο καποιο μοντελο πουτο βγαζει με ιντερκούλερ, αν δεν έχει απο της μανας του.


Αρα λοιπόν

1 βλεπεις αν φοράει ιντερκούλερ
2 Αν φοράει ρωτάς για πρόγραμμα
3.Αν δε φοράει βαζεις ιντερκουλερ και μετά πρόγραμμα (εφόσον παίρνει)

Με το πρόγραμμα θα πεις στον προγραμματιστή να σου καταργήσει και τη λειτουργία για το φίλτρο σωματιδίων (dpf), με αντίστοιχη εργασία στον εξατμισά.

αλλα να ξερεις οτι πρεπει να μαζέψεις καμια 500αρια ευρω (250 περίπου πρόγραμμα, 50 η καταρηση του φίλτρου σωματιδίων σε εξατμισά και 150 περίπου το μεταχειρισμένο ιντερκούλερ με τοποθέτηση), πριν αρχίσεις τα τηλέφωνα.

στην αθηνα έχω ανθρωπους να σε στείλω με κόστος όπως είπα απο πανω, αλλα μπορείς να ρωησεις όπου θέλεις.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
επειδή αν κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για βελτίωση, δεν έχει αξία να ξερεις τι τουρμπίνα φοράει (δεν συμφέρει να την αλλάξεις). Το μόνο που συμφέρει είναι να επικοινωνήσεις με 3-4 προγραμματιστες να ρωτήσεις αν υπάρχει  διαθέσιμο πρόγραμμα (ώστε να παει 110-120 άλογα). Αν υπάρχει, θα πρέπει να βρεις και ένα σετ μεταχειρισμένων σωληνώσεων - ιντερκουλερ απο καποιο μοντελο πουτο βγαζει με ιντερκούλερ, αν δεν έχει απο της μανας του.
Ωραιος σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα θα ξαχτω θεσσαλονικη γιατι απο εδω ειμαι!!!! Αλλη μια ερωτηση να σου κανω αν καταργησω την λειτουργια του dpf  κτεο πως θα παιρναω????


Αρα λοιπόν

1 βλεπεις αν φοράει ιντερκούλερ
2 Αν φοράει ρωτάς για πρόγραμμα
3.Αν δε φοράει βαζεις ιντερκουλερ και μετά πρόγραμμα (εφόσον παίρνει)

Με το πρόγραμμα θα πεις στον προγραμματιστή να σου καταργήσει και τη λειτουργία για το φίλτρο σωματιδίων (dpf), με αντίστοιχη εργασία στον εξατμισά.

αλλα να ξερεις οτι πρεπει να μαζέψεις καμια 500αρια ευρω (250 περίπου πρόγραμμα, 50 η καταρηση του φίλτρου σωματιδίων σε εξατμισά και 150 περίπου το μεταχειρισμένο ιντερκούλερ με τοποθέτηση), πριν αρχίσεις τα τηλέφωνα.

στην αθηνα έχω ανθρωπους να σε στείλω με κόστος όπως είπα απο πανω, αλλα μπορείς να ρωησεις όπου θέλεις.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1467229167[/time]
ωραιος και σε ευχαριστω παρα πολυ!!!! Αλλη μια ερωτηση εχω να σου κανω αν ακυρωσω το φιλτρο dpf κτεο πως θα περναω?????
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
περναει κανονικά. Αμα βγαλεις τον καταλύτη δεν περνα (συνήθως)
το dpf δεν ειναι το φιλτρο που ειναι μπροστα στη μασκα (ψηλα μπροστα εννοω) και δεν αφηνει να βγαζει εκεινη τη μαυριλα πισω??????και εκτος αυτου το βγαζεις ή απλα το ακυρωνεις????και κατι ακομα ολα αυτα που μου ειπες μπορω να τα κανω και σταδιακα (θα δουλευει κανονικα το αυτοκινητο αν για αρχει ακυρωσω το φιλτρο μετα βαλω το ψυγειο και μετα το προγραμμα)????συγγνωμη αν σε εχω ζαλισει
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
diesel particle filter. Κατακραταει τα σωματίδια. Μπορεις και να μη το καταργησεις, αλλα αμα βαλεις προγραμμα πιθανόν θα χαλάσει σε 3-4 χρόνια ούτως η άλλως και θα κάψεις τιποτα βαλβίδες.

ιντερκουλερ αμα δεν έχεις, ξεκίνα πρώτα απο το αν υπαρχει πρόγραμμα διαθέσιμο. Αν υπαρχει βασεις ιντερκουλερ απο το μοντελο με τα πιο πολλά άλογα και έπειτα το πρόγραμμα.
 

vanakias

Rookie
Apr 22, 2016
18
0
0
turbomaniac said:
diesel particle filter. Κατακραταει τα σωματίδια. Μπορεις και να μη το καταργησεις, αλλα αμα βαλεις προγραμμα πιθανόν θα χαλάσει σε 3-4 χρόνια ούτως η άλλως και θα κάψεις τιποτα βαλβίδες.

ιντερκουλερ αμα δεν έχεις, ξεκίνα πρώτα απο το αν υπαρχει πρόγραμμα διαθέσιμο. Αν υπαρχει βασεις ιντερκουλερ απο το μοντελο με τα πιο πολλά άλογα και έπειτα το πρόγραμμα.
ναι αμα καταργησω πρωτα το dpf θα δουλευει το αμαηι κανονικα???? μετα αμα βαλω το ψυγειο πρωτα θα δουλευει σωστα το αμαξι μεχρι να βαλω το προγραμμα?????
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
η σειρα είναι όπως την είπα:

1. μαθαινεις αν υπάρχει διαθέσιμο πρόγραμμα για τον εγκέφαλο σου.
2. Αν υπάρχει, μαθαίνεις  αν φοράς intercooler
3. Αν φοράς ιντερκουλερ, βάζεις και πρόγραμμα και με το dpf κάνεις ότι σου αρέσει. Αμα θες το καταργείς (το προτείνω για την αξιοπιστία του μοτερ σου), αν όχι το κρατάς και όποτε βουλώσει το αλλάζεις με καινούργιο.
4. αν δεν φορας intercooler, πρωτα βαζεις intercooler και μετά πρόγραμμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread