Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
μπραβο φιλε για ολο το project.
λιγοι ειναι αυτοι που ακομα ασχολουνται και φτιαχνουν ατμοσφαιρα.
οταν στρωσεις με το καλο και θελεις εχω ενα πολακι 145 αλογα ατμοσφαιρα να δοκιμαζαμε.
απροβληματιστο!
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ολα θα γινουν παιδια στην ωρα τους.

Περικλη τραβαει απο 2-2500 μεχρι και τον κοφτη....Ισως εχει χασει την σπιρταδα του μαμα πολυ χαμηλα αλλα ψηλα ειναι αλλο πραμα.
Ανοιγουμε και χαμηλα και ψηλα και οπως μας κανει κεφι.

Εννοειται οτι θα γινουν δοκιμες με mk7 μιας και εμενα αυτο ειναι που με απασχολει περισσοτερο.
Στο club εχουμε αρκετα δυνατα οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.Τωρα για μαμα mk7 λιγο δυσκολο το βλεπω μιας και πρεπει να ημουν απο τα τελευταια.
Εαν βρουμε και κανενα μαμα st η εστω με λιγα πραγματα καλα θα ειναι,αλλιως θα περιμενω τον αδερφο απο τον βορρα  ;D

Οπως εγραψε και ο Ιακωβος,για διαφορους λογους το αμαξι δοκιμαστηκε και με το προγραμμα που mp140((βεβαια αυτο δεν εχει καμια σχεση για το πως θα δουλευει κανονικα το mp140 γιατι εγω ειχα και τα εκκεντρα).Με αυτο το προγραμμα το αμαξι χαμηλα ηταν αδειο,απο 3.500 αρχιζε να ξυπναει και απο 4000-6800 που ειχε κοφτη τρελαινοταν.

Με το που μπηκε το κανονικο προγραμμα το αμαξι αλλαξε τελειως.Και απο τον ηχο της εξατμισης που εγινε πιο γεματος αλλα και απο το πως τραβαει σε ολο το φασμα.Απο αυτη την διαφορα που ειδα εγω πιστευω οτι τα προγραμματα της mountune ειναι  ok234
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Μπαμπη μπραβο για αυτη σου την κινηση κοιταξε να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις !! Απροβληματιστο και με πολλα χιλιομετρα να ειναι !!! Αντε βαλε και ενα κορωνοπηνιο τωρα :p
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
pitbull said:
Ολα θα γινουν παιδια στην ωρα τους.

Περικλη τραβαει απο 2-2500 μεχρι και τον κοφτη....Ισως εχει χασει την σπιρταδα του μαμα πολυ χαμηλα αλλα ψηλα ειναι αλλο πραμα.
Ανοιγουμε και χαμηλα και ψηλα και οπως μας κανει κεφι.

Εννοειται οτι θα γινουν δοκιμες με mk7 μιας και εμενα αυτο ειναι που με απασχολει περισσοτερο.
Στο club εχουμε αρκετα δυνατα οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.Τωρα για μαμα mk7 λιγο δυσκολο το βλεπω μιας και πρεπει να ημουν απο τα τελευταια.
Εαν βρουμε και κανενα μαμα st η εστω με λιγα πραγματα καλα θα ειναι,αλλιως θα περιμενω τον αδερφο απο τον βορρα  ;D

Οπως εγραψε και ο Ιακωβος,για διαφορους λογους το αμαξι δοκιμαστηκε και με το προγραμμα που mp140((βεβαια αυτο δεν εχει καμια σχεση για το πως θα δουλευει κανονικα το mp140 γιατι εγω ειχα και τα εκκεντρα).Με αυτο το προγραμμα το αμαξι χαμηλα ηταν αδειο,απο 3.500 αρχιζε να ξυπναει και απο 4000-6800 που ειχε κοφτη τρελαινοταν.

Με το που μπηκε το κανονικο προγραμμα το αμαξι αλλαξε τελειως.Και απο τον ηχο της εξατμισης που εγινε πιο γεματος αλλα και απο το πως τραβαει σε ολο το φασμα.Απο αυτη την διαφορα που ειδα εγω πιστευω οτι τα προγραμματα της mountune ειναι  ok234

Φίλε πραγματικά χαίρομαι για αυτά που ακούω! Το αξίζεις πραγματικά!Σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει απο του Περι το αυτοκίνητο θα είναι πολύ δυνατό!
Θελω να δω τωρα αν θα το λες κουραμπιεδακι!!!
 

Panos_MK7

New member
Mar 16, 2012
70
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
φιλε συγχαρητηρια για την αναβαθμιση του μκ7 σου..σ ευχομαι τα καλυτερα σε επιδοσεις και αξιοπιστια!
μια ερωτηση αν ξερεις: απο μαμα σε mountune 140 και απο μαμα σε mountune mr155 μηπως ξερεις τελικες τιμες του καρανικολα..ξερω θα μπορουσα να παρω τηλ την carcenter αλλα μου φανηκε πιο αμεσο να ρωτησω εσενα μεσω του forum μηπως και ξερεις..
 

iliasgf

Rookie
May 17, 2013
16
0
0
35
facebook.com
Πολλά πολλά μπράβο και συγχαρητήρια για την επιλογή σου! Και εις ανώτερα! ok234 ok234 Να το χαίρεσαι κάθε στιγμή το αμάξι σου!  ;D ;D ;D
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
και μεις με τα μκ6 θα κλαίμε που δεν μας ντοπάρει η mountune  :'( :'( . Χίλια μπράβο όμως για το εγχείρημά σου και για την απόφαση σου να κανεις αυτό το βήμα για το τουτού σου. Από κατανάλωση έχεις πάρει πρέφα αν καίει περισσότερο
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
                                                 ::) Ευχαριστω καμαρι μου  :-*


Επειτα απο μεγαλη αναμονη και πολλα στραβα που μου ετυχαν,επιτελους καταφερα να ολοκληρωσω ενα μερος του σκοπου,που με εκανε να αγορασω το mk7  :)

Πλεον κυκλοφορει και εδω,το πρωτο mk7 mr155.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες,το αμαξι δειχνει προθυμο και δυνατο σε ολο το ευρος των στροφων.Ουσιαστικα δεν εχει καμια σχεση οπως ηταν εργοστασιακο,πιστευω οτι οσο δουλευει και κανει adapt στα νεα δεδομενα θα αποδοσει και ακομα καλυτερα.
Βεβαια ολα αυτα θα τα δουμε στο προσεχες μελλον,για το τι θα δειξει μια δυναμομετρηση αλλα και καποιες δοκιμες με αλλα.


Ευχαριστω τον Γιωργο Καρανικολα για αυτη την συνεργασια που ειχαμε και ολα τα παιδια στην Car Center που ασχοληθηκαν με το αμαξι και για την πολυ καλη δουλεια που εκαναν.

Περισσοτερο απ'ολους,θελω να ευχαριστησω και δημοσια τον μηχανικο μου τον Νικολα  ;D.
Και για την τεχνικη γνωση που παρεχει απλοχερα αλλα περισσοτερο για την ψυχολογικη υποστηριξη και για το τρεξιμο που εριξε μαζι μου,απο την αρχη μεχρι το τελος  frie.
Εαν δεν ηταν και εκεινος πιθανον να μην ειχε επιτευχθει ολο αυτο,το αμαξι εχει την σφραγιδα του και για εμενα ανοικει και σε αυτον.

Υ.γ  Τελικα εσυ θα με καταστρεψεις,ουτε γυναικα να ησουν :-*


Αχαχαχ άμα ήμουν γυναίκα θα ήμουν πολύ ακριβή φιλαράκι …..για αυτό άστο καλύτερα έτσι!
Ααα άσε που θα κυκλοφορούσα με κάνα τουμπανισμένο Μκ7 κάτι σαν την υπογραφή μου ας πούμε. giggle giggle

Υπομονή και τα καλύτερα έρχονται για τον κουραμπιέ σου!!! :-*
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Απο μαμα για να βαλεις το 1ο σταδιο(mp140)το κοστος ειναι 1985 ευρω και απο μαμα για κατευθειαν 2ο σταδιο(mr155) κατι λιγοτερο απο 3000 ευρω.Ποια ειναι η διαφορα τωρα απο 1ο σε 2ο σταδιο δεν γνωριζω.

Απο καταναλωση ειμαι σχεδον 2 λιτρα πανω,μαμα ημουν στα 7,5 και τωρα απο 9,2-9,5 αλλα με πολυ επιθετικη οδηγηση και κυνηγη.Λιγο που το πηγα χαλαρα ειδα να παιφτει στα 8,9 αλλα μετα παλι παντοφλα.Πιστευω οτι θα κυμανθει με νορμαλ οδηγηση στα 8,5(ισως και λιγοτερο) αλλα σιγουρα θα σας πω σε κανα μηνα.

panosd said:
Φίλε πραγματικά χαίρομαι για αυτά που ακούω! Το αξίζεις πραγματικά!Σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει απο του Περι το αυτοκίνητο θα είναι πολύ δυνατό!
Θελω να δω τωρα αν θα το λες κουραμπιεδακι!!!
Ποτε δεν το ελεγα κουραμπιεδακι.Παντα κουραμπιε και τωρα που το εχει συνηθισει δεν του το αλλαζω  :D


scorpion said:
Παίζω και εγώ άμα θέλεις giggle
Με εσενα θα παιξω οταν μου κανεις δωρο τα πλαινα  tease

StuparArt said:
Υπομονή και τα καλύτερα έρχονται για τον κουραμπιέ σου!!! :-*
::) ξερεις κατι που δεν ξερω?Παλι επεισοδια εχω χασει?
Δεν κανω τιποτα ρε,εχουμε πιο σημαντικα πραγματα στο προσεχες τραβατε με και ας κλαιω ειμαι και εγω
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
παντως εγω μαθαινω οτι σε ψαχνει μπλε ST κ μ λεει οτι θα χρειαστω κ κυαλια...!!τα πατατακια θα τα φερει αυτος σιγουρα παντως.... :D :D
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αμα ειναι να βρεθουμε καπου κοντα σε θαλασσα,μην κανει και αλλα χιλιομετρα μετα.... :D

Παλι καλα που περασε η εποχη των διλιτρων fiesta και πλεον οσοι τα εχουν,τα κρατουν γιατι τα γουσταρουν και τα αγαπουν.Αλλιως θα ειχαμε φλομωσει απο την πολυ μ.....α.
Βεβαια παντα υπαρχει και η εξαιρεση,καποιοι τα κρατουν κουκουλωμενα για να λενε οτι εχουν διλιτρη ραπτομηχανη.Κριμα στο αμαξακι,χαραμι πηγε.
 
StuparArt said:
Αχαχαχ άμα ήμουν γυναίκα θα ήμουν πολύ ακριβή φιλαράκι …..για αυτό άστο καλύτερα έτσι!
Ααα άσε που θα κυκλοφορούσα με κάνα τουμπανισμένο Μκ7 κάτι σαν την υπογραφή μου ας πούμε. giggle giggle

Υπομονή και τα καλύτερα έρχονται για τον κουραμπιέ σου!!! :-*

Ικανό σε έχω τώρα που τον έχεις βάλει στην πρίζα για να το κάνει τούμπανο.... να του πεις στο τέλος να πάρει κανένα suzuki!!!  tease tease

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1428060210[/time]
Πριν από λίγο είχα την τιμή να δοκιμάσω το κουραμπιεδί  μκ7 με την εν λόγο βελτίωση!
Στην αρχή νόμιζα ότι οδηγούσα το 1250 του...αλλά όταν πάτησα το γκάζι απλά ξύπνησα!!
Είναι αλλού για αλλού το αμάξι! Επιστροφή στην εποχή των ραπτομηχανών!! Το χαμόγελο είναι μέχρι τα αυτιά! Έχει απόδοση μαμά ST με ένα μοτεράκι μολις 1.6 που ούτε φασαρία ούτε τίποτα! 1η κ 2α γράφουν όλη την ώρα . Καταπληκτικό σύνολο βελτίωσης ! Ανεπιφύλακτα η καλύτερη λύση για βελτίωση σε μκ7!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
γερο...παλι ετρεχες στους δημοσιους δρομους? ετσι κανουν οι πρωταθλητες?


οραιο εεε? ;D


@ αν πηγαίνει σαν μαμα st τοτε με το δικο μου θα τον ειχα χαλαρα  :D :D tease
 
StuparArt said:
γερο...παλι ετρεχες στους δημοσιους δρομους? ετσι κανουν οι πρωταθλητες?


οραιο εεε? ;D



@ αν πηγαίνει σαν μαμα st τοτε με το δικο μου θα τον ειχα χαλαρα  :D :D tease

Δεν έτρεχα...ζωγράφιζα και ενώ ζωγράφιζα το αμάξι έραβε!!!  ::)
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ευχαριστω πολυ τον υιο μου,που ξετιναξε την κουραμπιεδοσκονη απο το αμαξι.Λογικα τωρα πρεπει να εχει στρωθει :D .

Χαιρομαι να ακουω καλα λογια απο τον Στελιο,μιας και δεν ειναι κανενας τυχαιος και η αποψη του μετραει πολυ για εμενα  :)
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Tελικα μετα απο λιγο ψαξιμο,κατεληξα οτι το διμπουκο τελικο που δινει η milltek μεσω pumaspeed ειναι διαφορετικο απο το δικο μου της mountune.Η διαφορα φαινεται στις μπουκιες στις παρακατω φωτογραφιες,σε συγκριση με φωτογραφια του δικου μου που εχω βαλει λιγες σελιδες πιο πισω.

 

To δικο μου μοιαζει με το παρακατω και τελικα δεν εχω καταλαβει ποσα τελικα βγαζει η milltek για το μκ7?

http://www.ebay.co.uk/itm/Fiesta-Mk7-Ti-VCT-Zetec-S-Milltek-Catback-Exhaust-/111037024300

Σε ερωτηση στην mountune αν η εξατμιση ειναι milltek η απαντηση ηταν κατηγορηματικα οχι.Και αν καποιος θελει μπορει να στειλει mail στην milltek να δει τι θα απαντησουν.Βεβαια αν εχει γινει συμφωνια με την mountune και τους δεινουν αυτοι την εξατμιση η τους φτιαχνουν μια παρομοια τι θα απανταγαν?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread