Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Νικολα γραφει οτι ο Κεντρικος σωληνας ειναι Φ63 και παει στο πρωτο καζανακι....και μετα φευγει απο εκει και παει στο δευτερο με Φ51!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με γειες! Αν και νομίζω ότι το παλιό σου ήταν μια χαρά... Πού έκανες την αλλαγή; Κόστος (αν επιτρέπεται);
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το ειχε πει παλια αλλα δεν αντεξες το εκανες,εστω και δοκιμαστικα,το ηθελες να ειναι πλαγιαστο και το εκανες...ωραιο ειναι και αυτο,απλα οπως σου ειπα,δεν εχει νοημα να πετας λεφτα στην εξατμιση αφου την εχεις φτιαξει απο εμπρος μεχρι πισω με ομορφο διαγραμμα
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ωραιο ειναι το πλαγιαστο...ιακωβε που κολλαει το διαγραμμα με αυτο που λεμε...το συγκεκριμενο θεμα ειναι καθαρα στυλιστικο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι μόνο στυλιστικό... O Chris άλλαξε το τελικό καζανάκι, άρα σίγουρα έχει πειραχτεί και το διάγραμμα ιπποδύναμης/ροπής...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Α οκ! Επειδη το θεμα λεει αποληξη εξατμισης και οχι τελικο καζανακι...Νομιζα οτι αλλαξε
μονο την μπουκα και οχι ολοκληρο το καζανι...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
το ειχε πει παλια αλλα δεν αντεξες το εκανες,εστω και δοκιμαστικα,το ηθελες να ειναι πλαγιαστο και το εκανες...ωραιο ειναι και αυτο,απλα οπως σου ειπα,δεν εχει νοημα να πετας λεφτα στην εξατμιση αφου την εχεις φτιαξει απο εμπρος μεχρι πισω με ομορφο διαγραμμα

Συμφωνω...Ωραιο το τελικό χρηστο
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0


παραθετω και εγω την δικια μου δυναμομετρηση....το αμαξι ειναι με 100αρα βενζινα και μονο με ενα ΚΙΤ φιλτροχοανης



μιχαλη πιστευω με ενα τελικο ελευθερο θα βγει πανω απο 130.
θα προτεινα χειροποιητο και οχι ετοιμη λυση.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Παιδιά είναι πολύ δύσκολο με ένα τελικό να ξεπεράσει τα 130hp. Από καταλύτη και πίσω σίγουρα... μιας και έχει δήξει ότι είναι πρόθυμο.
127hp με μια χοάνη είναι ένα καλό νούμερο ok234
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
το Θεμα Νικολα ειναι μετα με την διατομη της σωληνας και τις συμπιεσεις τι παιζει...με ενα απλο σκεπτικο μου ειναι οτι ΟΛΕΣ οι βελτιωτικες εξατμισεις(miltek-mountune-Bastuck) εχουν διαμετρο πανω απο 60 ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΑ το αμαξι θελει ''ξεφιμομα'' και στην εξοδο.....Απο την αλλη ΟΛΕΣ οι παραπανω εξατμισεις ειναι ολοσωμες και μπορει την συμπιεση που χανεις απο τον καταλυτη και μετα να την εχουν στο χταποδι ή σε καποιο καζανακι....!!!!!!!!!!δικοπο μαχαιρι η επιλογη της....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Από χταπόδι μέχρι το σπιράλ είναι 45mm και από σπιράλ μέχρι και το τελικό καζανάκι είναι 48mm

Το σπιράλ στα Μκ7 αν θυμάμαι καλά είναι 45mm ::)
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Απο οσο ξερω οταν εβαλα το μεσσαιο ο εξατμησας μου ειχε πει 50mm
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Μιας και φτασαν τα Χριστουγεννα αποφασισα να κανω ενα δωρακι στο αυτοκινητακι μου... Μια αλλη μπουκα ας πουμε.... Εχω ομως μια απορια... Οσοι εχετε αλλαξει μονο τη μπουκα, εχετε δει διαφορα στον ηχο?? (δηλαδη ακουγεται περισσοτερο μετα?) Εχετε δει τελος καμια διαφορα στην καταναλωση??
Ευχαριστω!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread