Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
maxitis13 said:
αυτό με την φαλτσοκομένη τι διάμετρο έχει? ειναι φασαριόζα??? κ πωσ την ζηταω? πωπω πολυ άσχετος ειμαι ε?
μην αγχώνεσαι ο κατσαρολάς θα είναι πιο άσχετος απο σενα!
 
Αν πας σε έναν εξατμισά που κατασκευάζει από το μηδέν τελικά καζανάκια μπορείς να του πείς εσύ πως να το κάνει! Εγώ έτσι έκανα! Του είπα ότι δεν θέλω να κάνει πολύ φασαρία του είπα για την μπούκα που ήθελα στρόγγυλη Φ90mm με 15 μοίρες φάλτσο και τελείωσε η υπόθεση! Ακόμη προτίμησα στρόγγυλη μπούκα γιατί αν ήθελα ακόμη πιο πολύ ησυχία μου έδωσε και μια τάπα μαζί που όποτε θέλω την βάζω και ησυχάζει το κεφάλι μου! Με ένα βιδάκι την πιάνεις και τέλος! Ασε που είναι και full ανοξείδωτο 304!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Και εγω σε φιλο εξατμισα πηγα (ειχα βαλει και στον αρελθον σε αυτον) αλλα αναγκαστικα κοψαμε λιγο απο τον πισω διαχυτη για να ταιριαξει ομορφα! "Χειρουργος" ο ανθρωπος εκανε πολυ καλη δουλεια και τελειο το αποτελεσμα
 

stef7

New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
για τελικο ρε παιδια τι προτεινετε? κατι επωνυμο η οχι? περιπου σε τι τιμη κυμαινεται για το 1.6 σπορτ κανα 200αρι?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
stef7 said:
για τελικο ρε παιδια τι προτεινετε? κατι επωνυμο η οχι? περιπου σε τι τιμη κυμαινεται για το 1.6 σπορτ κανα 200αρι?

Για ιδιοκατασκευη Παπαδόπουλος, Σωτηρης καραμπελας (κανα 200αρι), ή Ποπαυ (κανα 300αρι) αν αντεχει η τσεπη σου. Το κακό με τα έτοιμα είναι οτι δεν ξερεις τι θορυβο βγάζουν, τα ζεμπρινγκ είναι γενικά ωραια και ησυχα.  
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Επισης προτεινω σκριβανο στο Ν.Κοσμο και Μαυροειδακο στη γλυφαδα.και οι δυο πολυ καλες
δουλειες και αρκετα προσιτες τιμες
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
pitbull said:
Η την exhaust center που πανε τα παιδια.

+1000 σωστα! Εκει εχουμε και προσφορα για τα μελη του club,μπορεις να πας μια
βολτα και να σου κανει και καλυτερη τιμη ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
pitbull said:
Η την exhaust center που πανε τα παιδια.

+10000 και εγω εκει εβαλα την ολοσωμη και ειμαι κατευχαριστιμενος και σε επιδοσεις ΚΑΙ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ...πραγμα μου σε νοιαζει εσενα στο τελικο!!
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
εγώ έβαλα πρόσφατα ένα sebring ελεύθερο, το πήρα μτχ 50 ε + άλλα 30 τα περαστικά (καινούριο έχει 220). όταν το έβαλα πρώτη μέρα έκανε πάρα πολύ φασαρία ,ένα έντονο μπάσο βασικά που 'γεμίζει' όλη την καμπίνα σε κάποιες στροφές,κυρίως στις χαμηλές και με φορτίο και ειδικά μόλις ζεσταθεί . μετά έβαλα ένα σιγαστήρα που έφτιαξε ο μάστορας και έκοψε πάρα πολύ ο ήχος,κυρίως αυτή η ενοχλητική βαβούρα . τώρα τον έχω βγάλει προσωρινά τον σιγαστήρα αλλά δεν ξέρω γιατί, έχει κόψει λίγο ο θόρυβος και δεν ενοχλεί τόσο,ειδικά όταν είναι κρύο ίσως να φτάει που έβαλα και πάνελ φίλτρο.όταν ζεσταθεί μετά από πολύ ώρα,κυρίως στις χαμηλές κάνει λίγο φασαρία,ακούγεται τέλεια όμως ! θα βάλω μάλλον όμως τον σιγαστήρα πάλι κάποια στιγμή. το τελικό έχει στρόγγυλο καζάνι ,βγαίνει όμως και σε 'πλατύ' με περισσότερη μόνωση ....
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Γενικα στις επωνυμες μαρκες να μην προτιματε τα universal τελικα τους, αλλα αυτα που εχουν βγει ειδικα για το αμαξι σας...Ειναι καπως ακριβοτερα αλλα αξιζουν τα λεφτα τους...
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
καμιά φορά μπορεί να έχουν και τα 2πλάσια λεφτά όμως. πιο πολύ πληρώνεις το ότι κάθονται ακριβώς στο αμάξι,,δηλ ίδιος σωλήνας και σωστές βάσεις. συνήθως δεν είναι και τελείως ελεύθερα,έχουν διαφράγματα κτλ. πιο σωστή δουλειά είναι σίγουρα αλλά πιστεύω είναι παρά πολλά να δώσεις 350-400 ++ μόνο για τελικο !
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Για το mk6 αν θυμαμαι καλα εκανε  240€ ενα καζανακι που εβγαζε η η sebring η Remus ηταν με οβαλ μπουκα.Μπορει να ειναι πιο ακριβα αλλα ειναι φτιαγμενα εκτος απο το να καθονται ακριβως στο αμαξι να μην κανουν και πολυ θορυβο.
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
η remus από ότι βλέπω είναι πιο ακριβή από την sebring και η supersprint ακόμα πιο ακριβή ! πήρα επώνυμο εγώ γιατί απ`οτι ξέρω στα custom δεν αντέχει τόσο πολύ το εσωτερικό υλικό τους και κάνουν σχετικά γρήγορα φασαρία. οι τιμές που είπα είναι μέσος όρος, έχω δει και τελικό με 500ε για 'καθημερινά' αυτοκίνητα ! τα universal είναι γνωστό ότι κάνουν συνήθως περισσότερη φασαρία,είναι και πιο απλά στην κατασκευή...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Η Sebring και η Remus ειναι θυγατρικες εταιριες και οι τιμες τους συνηθως ειναι παρομοιες...Η Supersprint ειναι συνηθως ακομα ακριβοτερη...Το βασικο με τα μη universal επωνυμα τελικα, (περα απο θορυβους και τοποθετησεις), ειναι οτι εισαι σιγουρος για την διατομη του τελικου...Αυτο ειναι που μετραει κυριως και αυτο ειναι που πληρωνεις extra σε σχεση με ενα universal επωνυμο τελικο...
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
δίκιο έχεις για remus και sebring, μου το είπε και εξατμισάς ότι παλιά ήταν 1 εταιρία. τώρα για την διατομή από την μία είναι καλό να είναι ίδιος ο σωλήνας αν όλα τα άλλα είναι μαμά,από την άλλη μπορεί να είναι και κάτι που σε περιορίζει αν θες να πειράξεις διάφορα πράγματα πάνω ! σίγουρα με ίδιο σωλήνα έχεις μικρότερη πιθανότητα να χαλάσεις την ομαλή λειτουργία του αυτοκινήτου,συνήθως όμως 1-2 χιλιοστά μεγαλύτερος δεν προκαλούν πρόβλημα.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Κατα γενικο κανονα, ισχυει αυτο που λες για τα 1-2 (ή και παραπανω) extra χιλιοστα... ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν κάνουμε μια σύγκριση μιας επώνυμης με μιας μη επώνυμης οι οποίες βέβαια να έχουν την ίδια διάμετρο σωλήνα νομίζω πως οι διαφορές από θέμα επιδόσεων δεν θα υπάρχουν, μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις η επώνυμες χρησιμοποιούν και ένα είδος διαφραγμάτων για μύωση θορύβου με συνέπεια και μύωση τον επιδόσεων.

Τα μη επώνυμα έχουν αυξήσει κατά πολύ την διάρκεια ζωής τους σαν κατασκευή (λόγο ποιο σύγχρονων μηχανημάτων κατασκευής τους και τον υλικών)και πιστεύω πως δεν έχουν να ζηλέψουν απολύτως τίποτα από ένα επώνυμο τελικό.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread