Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Έχει παρατηρήσει κανεις τριγμο από την πλευρά του συνοδηγού κοντά στην μπροστινή κολώνα ;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Angem said:
Έχει παρατηρήσει κανεις τριγμο από την πλευρά του συνοδηγού κοντά στην μπροστινή κολώνα ;

Καλημέρα,

Ναι.. αν δεις κάποια μηνύματα πιο πίσω, θα δεις οτι ναι. Αυτός είναι ο κυριότερος τριγμός για μένα.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Εμένα μου ακούγεται συγκεκριμένα από την δεξιά μπροστινή κολώνα εκεί που έχουν βάλει τους αισθητήρες του συναγερμού
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Μετα απο πολυ ψαξιμο, αυτος ο τριγμος απο την πλευρα του συνοδηγου, οφειλεται σε συντονισμο του πλαστικου που ειναι πανω απο τον αεραγωγο των ποδιων. Εμενα μου εδινε την εντυπωση οτι ειναι απο την πορτα, αλλα τελικα ειναι απο κει. Δοκιμαστε μολις ακουσετε τριγμο να πιασετε το πλαστικο του αεραγωγου
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
τριγμο εκει δεν εχω ακουσει μόνο απο το μπρατσο της πορτας που οταν το ακουμπαω σταματει
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
nikos23 said:
Μετα απο πολυ ψαξιμο, αυτος ο τριγμος απο την πλευρα του συνοδηγου, οφειλεται σε συντονισμο του πλαστικου που ειναι πανω απο τον αεραγωγο των ποδιων. Εμενα μου εδινε την εντυπωση οτι ειναι απο την πορτα, αλλα τελικα ειναι απο κει. Δοκιμαστε μολις ακουσετε τριγμο να πιασετε το πλαστικο του αεραγωγου
ακριβώς απο εκεί έχω τυλίξει κάτι χαρτονάκια :) και τα έχω σφηνώσει ανάμεσα στα πλαστικά και δεν ακούγετε τπτ ποιά 
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Επειδή και γω έχω το ίδιο συντονισμό ώρες ώρες και με εκνευρίζει πολύ, ποιο πλαστικό εννοείτε;είναι εύκολο μια φωτογραφία; Έψαξα λιγάκι προχθές αλλά δεν βρήκα κατι
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Είναι ένα εύκαμπτο κομμάτι πλαστικό με υφή μοκέτας για να καλύψει τη μακαρονάδα με τα καλώδια κάτω από το ταμπλό στην πλευρά του συνοδηγού. Από την μπροστινή πλευρά κρατιέται από δύο βίδες που του επιτρέπουν αρκετή κίνηση και η πίσω πλευρά του απλά πρέπει να σφηνώσει-κουμπώσει κάπου για να μην κουνιέται. Αν τα καταφερω, θα ανεβάσω φωτό το απόγευμα. Ήταν ο πρώτος τριγμός που άκουσα από το αυτοκινητο αυτό το Σάββατο το πρωί και τον εξαφάνισα σε 5' χάρη στο forum. Φυσικά έτσι όπως είναι και στο σημείο που βρίσκεται, μπορεί μάλλον εύκολα κάποιο πόδι να το ξεσφηνώσει πάλι...
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Α το πλαστικό καπάκι κάτω απ το ντουλαπάκι ακριβώς λέμε! Οκ δεν είναι από εκείνο σε μένα δυστυχώς. Ακούγεται σαν να είναι η από την κολώνα δεξιά του παρμπρίζ η από την πόρτα του συνοδηγού. Αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κατι
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
andrnith said:
Μιας και πάλι μπαίνει σίγα σιγά το κρύο ξεκίνησαν πάλι οι ενοχλητικοί τριγμοί στην οθόνη. Όσοι τους είχατε βρήκατε λύση με την αντιπροσωπία; Είχε βγει μέσα στον χειμώνα οδηγία από τη Ford.
Εμένα μου ξεκίνησαν από προχθές στην ηλιοροφή μετά από μία απότομη ανηφορά....όταν έφτασα στο τέλος της ανηφόρας και ουσιαστικά πως να το πω ίσιωσε το αυτοκίνητο άκουσα 3-4 δυνατά κρακ σαν σπάσιμο...και λέω τι φάση? Μετά δεν είδα κάτι...εε από τότε ακούω τριγμούς από την οροφή και στις 2 πλευρές. Έκανες κάτι εσύ?
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Ηλιοροφή έχω και εγώ τελευταία. Και όταν είναι ανοιχτή και όταν είναι σε ανάκληση. Θα τους πάρω κάποια να πάω να το δουν και σε ενημερώνω Τάκη.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
δυστηχώς να που θα συμμετάσχω και εγω σε αυτο το thread αν και δεν το θέλω καθόλου.... :eek:
σε εμενα ξεκίνησαν προχθές (με 170km μόνο παρακαλώ...) κάπου γύρω απο το τιμόνι ακουω ενα τικ τικ καθως και κάπου στη αριστερή μπροστινή κολόνα....ειναι μικρά τικ τικ αλλα έλεος....170km νεό αμάξι ρε γμτ... :'(  AR15firing

(αναπολώ τα 2 mazda που έχουν περάσει απο τα χέρια μας που ξεκίνησαν τριγμούς μετά τα 50000km ...  ::))
τι να κάνω...να παω προς service ?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ τελευταία ακούω ένα γκρουπ από τον ουρανό πίσω λες και κάτι δεν έχει κουμπώσει καλά, σε στροφές και ανωμαλίες δρόμου.
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μήπως χτυπάει η τάβλα σου Άρη; Πάντως οι τριγμοί δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο στα δικά μας καινούργια αυτοκίνητα. Πλέον όλα τα αυτοκίνητα ανεξάρτητου εταιρίας έχουν πολλούς τριγμούς και ο κόσμος διαμαρτύρεται. Αυτό οφείλεται πλέον στα ανακυκλωμένα πλαστικά που χρησιμοποιούν στην κατασκευή τους όπως φυσικά και για λόγους οικονομίας στην γραμμή παραγωγής
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Πίσω στο πορτμπαγκάζ μήπως έχει ξεκούμπωσει και δεν το πήρες χαμπάρι.
 

ath7

Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
gyiama said:
Μήπως χτυπάει η τάβλα σου Άρη;

Fiestaris said:
Ποια τάβλα φίλε?

Ρε συ με γονατισες....

AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing AR15firing

worthy worthy worthy worthy worthy worthy
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
gyiama said:
Πίσω στο πορτμπαγκάζ μήπως έχει ξεκούμπωσει και δεν το πήρες χαμπάρι.

Όχι ρε συ.. δεν είναι αυτο. Μακάρι να ήταν..
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μήπως γνωρίζει κάποιος πως βγαίνει το πάνελ της πόρτας του συνοδηγού; Μήπως υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα;τρίζει κάτι μέσα στην πόρτα σαν να τρίζει το ηχείο και τα έχω πάρει στο κρανίο δεν την παλεύω άλλο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread