Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac said:
όπως είπες το καλό λάδι ρίχνει τις θερμοκρασίες των κινούμενων μερων (μικρότερη θερμοκρασία, λιγότερος κίνδυνος για κράου της μπιέλας. Ζεστος ήμουνα με 5η και 1.1 μπαρ. Πάντως φορμουλα φορντ, δεν ξαναβάζω. Δεν μπορει ενα λαδι που κάνει 20 ευρω να κάνει την ίδια δουλεια με αυτό που κάνει 60.
Δεν εχει 20 € το λάδι της φορντ Αλεξ! Είναι γύρω στα 30 η κανονικη του τιμη..αλλα αναγκαστικα δεν θα μπορουσε να ειχε 60€ με τοσες χιλιαδες πεντόλιτρα που πουλαει καθημερινα η φορντ! Ξέρουν τι κάνουνε! Δεν υπάρχει κανένας λόγος για ακριβότερο λάδι! ..η απόσβεση που θα κάνεις  απο τα 20€ (λογο έκπτωσης) που έχει το πεντόλιτρο στα 200.000χλμ θα αντιστοιχεί στην τιμή αγορας καινουργιου μπλοκ (!) ...δεν αξίζει για κάτι παραπάνω!

dionpapad said:
Επειδή σύντομα θα πάω για πρώτο service το FIESTA τι πρέπει να προσέξω σε σχέση με το λάδι που βάζουν; Απλά προβληματίζομαι γιατί κάτι θα ξέρεις και το λες αυτό.

Απλά το λάδι της Φορντ!  ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστός! Άλλαξα κι εγώ το Σάββατο τα λαδάκια του πάνθηρα (110.000 χιλιόμετρα) σε συνεργείο της γειτονιάς μου. Κόστος 6 ευρώ το φίλτρο και 5 ευρώ εργασία. Λάδια χρησιμοποίησα τα περισσεύματα από τις προηγούμενες αλλαγές του Formula F της Ford.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αν μπει λαδι ACEA A2 η ACEA A3 αλλα 5w 30 ποια η διαφορα?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1328473372[/time]
μου προτειναν αυτο το λαδι

ELF Evolution SXR 5W30 (ACEA A5)
για ποιο λογο να μην το βαλω ?
 
yannis_s said:
αν μπει λαδι ACEA A2 η ACEA A3 αλλα 5w 30 ποια η διαφορα?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]05, Φεβρουάριος, 2012, 22:22:52[/time]
μου προτειναν αυτο το λαδι

ELF Evolution SXR 5W30 (ACEA A5)
για ποιο λογο να μην το βαλω ?

το ACEA είναι απλά προδιαγραφή.

το συγκεκριμένο λάδι που λες δεν αναγράφει πουθενά οτι έχει προδιαγραφη της φορντ
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο ειναι το θεμα. ψαχνω να βρω 10w40 και δεν βρισκω με τις προδιαγραφες που πρεπει. συν οτι ο καθε ενας προσπαθει να μ πασαρει οτι να ναι. και με αυτα που διαβαζω γενικα σε φορουμ μαλλον ειναι λιγοι αυτοι π βαζουν τα σωστα λαδια στα αυτοκινητα τους
 
yannis_s said:
αυτο ειναι το θεμα. ψαχνω να βρω 10w40 και δεν βρισκω με τις προδιαγραφες που πρεπει. συν οτι ο καθε ενας προσπαθει να μ πασαρει οτι να ναι. και με αυτα που διαβαζω γενικα σε φορουμ μαλλον ειναι λιγοι αυτοι π βαζουν τα σωστα λαδια στα αυτοκινητα τους
εχει η φορντ παντως και 10-40 αν θες να βαλεις λογο του οτι σου τσιμπαει λαδια
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
yannis_s said:
εκανα αλλαγη λαδιων και εβαλα 5w-30 ford
κοιταξα το 10w-40 ford και δεν ειχε τις προδιαγραφες A1 αλλα A3
ναι δεν είναι τα ίδια
πόσο τα αγόρασες Γιάννη?
 

assombracao

Member
Mar 12, 2012
103
0
0
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα σας εχω 144.000 χλμ  και απο την ημερα που το πηρα καθε 10.000 αλλαζω λαδια  μεχρι τα 80.000  εβαζα οτι μου εδινε η ford αλλα αλλαξα και βαζω ακομα κ οσο θα το εχω eneos 5 40  ειλικρινα δεν εχω κανενα θεμα ισα ισα πιο στρωτα ακους το κινητηρα
το 4λτ 42 ευρω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Assombracao said:
Καλησπερα σας εχω 144.000 χλμ  και απο την ημερα που το πηρα καθε 10.000 αλλαζω λαδια  μεχρι τα 80.000  εβαζα οτι μου εδινε η ford αλλα αλλαξα και βαζω ακομα κ οσο θα το εχω eneos 5 40  ειλικρινα δεν εχω κανενα θεμα ισα ισα πιο στρωτα ακους το κινητηρα
το 4λτ 42 ευρω
τις προδιαγραφές από το λάδι που βάζεις ταιριάζει με αυτό τις ford?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
ειναι πολυ καλα λαδια τα ενεος και η τιμη του ειναι μια χαρα!! τα φοραει ενα φιλος μου συνεχεια σε ενα s2000 και ειναι παρα πολυ ευχαριστιμενος!!
 
Assombracao said:
Καλησπερα σας εχω 144.000 χλμ  και απο την ημερα που το πηρα καθε 10.000 αλλαζω λαδια  μεχρι τα 80.000  εβαζα οτι μου εδινε η ford αλλα αλλαξα και βαζω ακομα κ οσο θα το εχω eneos 5 40  ειλικρινα δεν εχω κανενα θεμα ισα ισα πιο στρωτα ακους το κινητηρα
το 4λτ 42 ευρω
Δηλαδή τα 5 λίτρα 52,5 ..δηλαδή ακριβως τα μισα χρηματα απο το φορντολαδο!!
..αν περισσεύουν τα βάζεις!!
scorpion said:
τις προδιαγραφές από το λάδι που βάζεις ταιριάζει με αυτό τις ford?
ναι ταιριαζει  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread