Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

assombracao

Member
Mar 12, 2012
103
0
0
45
ΑΘΗΝΑ
Να σας πω την αληθεια δεν ξερω το παλικαρι που κανει την καλη κ τα βαζει μου ειπε οτι ειναι πολυ καλυτερα απο αντιπρ. και ειναι συνθετικα 100% και δεν θα εχεις ποτε θεμα.
Οποτε τον εμπιστευτικα διοτι παω στα 10 χρονια στο συγκεκριμενο  ανθρωπο
 

fiestardis

Newbie
Σεπτ. 29, 2012
5
0
0
μετα το στρώσιμο του αυτοκινήτου μήπως θα ήταν καλό η αλλαγή των λαδιών ή οταν το πάω για service ?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μετα το στρςσιμο καλο ειναι να αλλαξεις λαδι+φιλτρο. δηλαδη υπολογιζε γυρω στις 5-6000 χλμ! εγω προσωπικα τα αλλαξα στα 7000 τα πρωτα λαδια και εβαλα φορντολαδο και στα 13000 εκανα σερβις(γιατι εκλεινε χρονος) οπου κ εβαλα τα castrol magnatec.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
παιδια αλλαξα λαδια και μου βαλανε αυτα σε αντιπ "Ford Motorcraft XR SYNTH SAE 5W30". τι φρουτο ειναι ξερει κανεις?  γνωριζει καποιος την διαφορα μεταξυ κινητηρα FXJA & FXJB που ειναι το δικο μου?
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Παιδες μακρυα απ το φορντολαδο,εμενα μ τσιμπαγε λαδι απ την αρχη π πηρα το αμαξι και απ τα 50.000 κμ περιπου πιο εντονα και σημερα π ανοιξαμε μοτερ στα 94.000 ανακαλυψαμε οτι πιστονομπιελες και ΣΙΑ εχουν γινει κ@λ@ς ειναι για πεταμα! :(
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Εισαι σιγουρος οτι αυτο οφειλεται μονο στο λαδι; Εγω τα φοραω 4 χρονια που εχω το αμαξι και δεν ειχα ποτε προβλημα
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Εχω κ φιλο με φοκους ΜΚ1 π τ εκανε τα ιδια...κ απ την 2η αλλαγη λαδιων εβαλε τα ARAL και τελος δν ξαναεκαψε
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Τόσο πολύ άσχημα είναι μέσα που θέλουν άλλαγμα,  και με τόσα λίγα χιλιόμετρα; κάτι άλλο πρέπει να παίζει πέρα απο λάδια. Μου φαίνεται περίεργο να είναι από λάδια μόνο. θα μπορούσε π.χ. να φθαρούν τα ελατήρια των πιστονίων πρώτα όχι να πάει μια και έξω τα πιστόνια με τις μπιέλες.
Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα, τι σου προτείνει να βάλεις ο μάστορας που το άνοιξε; μήπως μπορείς να βγάλεις καμια φώτο στα εσωτερικά του μοτέρ;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
φιλε εχω 221.000 χμ και απλα τσιμπαω λαδι. δεν εχω φτασει σε σημειο να ανοιξω μοτερ. και δεν νομιζω να οφειλετε στο φορντολαδο αλλα σε αστοχια υλικων κινητηρα η αλλιως να αφησες το μοτερ χωρις λαδια χωρις να το καταλαβεις. επισεις ο μαστορας που το ανοιξε σου ειπε τι? μετρησε ανοχες στους κυλιδρους? αυτη ειναι δουλεια ρεκτιφιε. σου χτυπησε μπιελα?
οσο για τα φοκους μκ1 εχουν ενα θεμα με τα κουζινετα στροφαλου και καλο ειναι να αλλαζοντε στις 100.000χμ προληπτικα.
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
καποιες φορες οταν ελενχα τα λαδιαο δεικτης ηταν στεγνος και συμπληρωνα,αυτο γινοταν οταν το ελενχα δλδ εκανε καποια ΚΜ με στεγνομενο,λαμπακι δν μ ειχε αναψει ποτε,τα πιστονια γυρω γυρω ηταν διαβρομενα,εκει π κανουν κτ σαν δαχτυλιδια μ τα εδειξε ολα,οι μπιελες δν εχουν παρει και τοσο περα απο μια χαμηλα,ετσι κ αλλιως θα αλαζοντουσαν ολα μιας και θα μπουν σφυριλατα(!),απλα για την ιστορια...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ρε αδερφε πλακα μας κανεις τωρα? βλεπεις οτι ειναι κατω απο το οριο του δεικτη και δεν το πας γα τσεκαρισμα? μετα πρεπει να το τσεκαρεις το δεικτη ανα 1000χμ για να βλεπεις τι σου γινετε και ποσοτητες λαδιου που καιει. απλα πραγματα.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
μαλλον οσο το προσεξες εσυ τοσο σε προσεξε και αυτο φιλε.
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Αλλες φορες αρχησε να καιει απ τα 2000(μετα απο αλαγη λαδιων)κ συμπληρωνα αλλες φορες απ τα 5000++,το αμαξι δν το ζοριζα ποτε,η επισημη απαντηση της φορντ ηταν οτι ετσι κανουν αυτα ειναι λογικο και μ ειχαν πει στο μεγαλο σερβις ισως αλλαζαν τσιμουχες και μλκιες τετοιες

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1368177063[/time]
yannis_s said:
ρε αδερφε πλακα μας κανεις τωρα? βλεπεις οτι ειναι κατω απο το οριο του δεικτη και δεν το πας γα τσεκαρισμα? μετα πρεπει να το τσεκαρεις το δεικτη ανα 1000χμ για να βλεπεις τι σου γινετε και ποσοτητες λαδιου που καιει. απλα πραγματα.
Τους το πηγα και απλα συμπληρωσαν και μου ειπαν οτι εγραψα πιο πανω
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω με δυο fiesta στην κατοχη μου και τα δυο δευτερο χερι ποτε δεν ειχα θεμα με τα λαδια.
Παντα βαζω το fordολαδο και δεν εχω καποιο θεμα,αυτο που ξερω ειναι οτι μετα τα 7.000χλμ που θα κανεις με αυτο το λαδι αν αρχισεις να το ζοριζεις το αμαξι θα τσιμπησει λιγο λαδακι,αλλα μεχρι εκει.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
φίλε billz θα συμφωνήσω με τα παιδιά..... κάτι άλλο γίνετε........ το fordόλαδο είναι από τα καλύτερα λάδια..... και στα 3 ford έχουμε στην οικογένεια δεν καίνε σταγόνα λάδια και το καθένα έχει από 90000 χιλιόμετρα το λιγότερο. και απ ότι βλέπεις εδώ μέσα από συγκεκριμένο λάδι είναι πολύς κόσμος ευχαριστημένος...... κάτι άλλο τρέχει.... ψάξτο.... εν ανάγκη άλλαξε αντιπροσωπία που το πας για σέρβις....
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
billz φιλε μ επρεπε οταν ησουν μεσα στην εγγυηση να σπασεις θελημενα το μοτερ και να τους το πας για αλλαγη εκει. οπως και δικαιουσε να σου αλλαξουν κινητηρα με αλλο καινουριο.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
κι εγω το χρησιμοποιουσα για καποια χρονια και ημουν αρκετα ευχαριστημενος βεβαια τα ειχα σταματησει για καποιο καιρο για να δοκιμασω και κατι διαφορετικο το αμαξι απο τις 120.000 χλμ τσιμπαγε λαδι μεχρι και τις 150.000 οπου σταματησε για τους δικους του λογους (αυτοιαση λεγεται) σημερα αλλαξα λαδια εβαλα τα motorcraft xr synth
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
arkas said:
σημερα αλλαξα λαδια εβαλα τα motorcraft xr synth
Μετα απο μια εβδομαδα ποιες ειναι οι εντυπωσεις;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread