Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω το έχω βάλει στόχο και έχω αρχίσει να ψαχνομαι
Τα αυτοκίνητα μας στρίβουν αρκετά καλα του φοράω και coilover
Θα βάλω και δυο καλα φρένα μπροστά
Θα το turbisw me light turbo
Και θα έχω ένα αυτοκίνητο π θα μ κάνει ολα τα κέφια
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
zisis said:
Εγω το έχω βάλει στόχο και έχω αρχίσει να ψαχνομαι
Τα αυτοκίνητα μας στρίβουν αρκετά καλα του φοράω και coilover
Θα βάλω και δυο καλα φρένα μπροστά
Θα το turbisw me light turbo
Και θα έχω ένα αυτοκίνητο π θα μ κάνει ολα τα κέφια

αντε καιρος είναι να φτιαχτει και ενα τουρμπο μκ7! θελω τόσο πολύ να δω ενα καλό που αρχίζω να σκεφτομαι σοβαρά να μου στειλεις 4 χιλιαρικα και το αμάξι σου στην Τριπολη και να το παρεις σε δυο βδομαδες 300 στο 1.3 μπαρ με την τουρμπίνα μου, πιστόνια-μπιέλες, ροική, εκκεντρα 2ο στάδιο, κόφτη 7800, κλπ. Ειναι εκεινο το ρημαδι το χρόνισμα στις ψηλες που εχει το μκ7 που με την τουρμπίνα και τα άγρια έκκεντρα θα σπέρνει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αντε να δουμε ποιος θα ειναι πρωτος που θα κανει την αρχη και θα σπασει τον παγο.
Κατι εχουμε ακουσει κατα καιρους οτι κυκλοφορουν αλλα αν δεν δεις και κατα ποσο δουλευει δεν λεει τιποτα.

Καλο αμαξι το mk7 αλλα μεχρι τωρα μονο μισοβελτιωσεις εχουμε δει,αν βρεθει καποιος που να τα σκασει και μηχανικος που να ασχοληθει θα εχει ενδιαφερον η υποθεση.
Ετοιμα κιτ,κομπρεσορες και λοιπα πεταμενα λεφτα για εμενα,γιατι ειτε δεν ξερεις τι θα αποδωσουν η ξερεις(τουλαχιστον απο αυτα που λενε)και θες μια περιουσια για λιγα πραγματα.

Το θεμα σε ολα αυτα ειναι,ποιος θα μοιρασει την γνωση που θα υπαρξει ειτε ειναι θετικη ειτε αρνητικη και στους υπολοιπους για να μαθουν.Αλλιως το mk7 θα παραμεινει ενα απλα καλο αμαξι που περασε στην ιστορια.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
πιστευω το turbo ειναι μια καλη λυση και για τα λεφτα του αποδιδει καλα ,με 3000-4000 εχεισ 200 αλογα στο ποδι σου απο κει και περα ειναι το θεμα να βρεις και τον καταληλο .εγω το ψαχνω καιρο με μαστορες εδω στον πειραια.πηγα να αγορασω τα πραγματα του turbomaniac αλλα δυστηχως δν τα προλαβα
το παλικαρι τα εδινε κυριολεκτικα τσαμπα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κοιτωντας λίγο καλύτερα το μκ7 (επειδή έτυχε να λύσω εναν χταποδοκαταλύτη απο μκ7 1.6 winkwink), βλέπω οτι το μκ7 γενικά είναι καλύτερο απο το μκ6 στα μηχανικά του μέρη (απο πλευρας χωροταξίας), και κυρίως έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο πίσω για τουρμπίνα. Απο την άλλη, πλέον υπάρχουν προγραμματιστες που φτιαχνουν τουρμπο με μαμα εγκεφαλο και 4 μεγαλύτερα μπεκ (το μονο που χρειαζεται είναι ένα voltage clamp για να μήν διαβαζει την υπερπίεση ο εγκέφαλος).

Εαν καποιος ψαχτεί πολύ και βρει φτηνά όλα τα ανταλλακτικά μόνος του (τουρμπίνα, ιντερκουλερ, μπεκ, πυρομετρο, κλπ, μπορει να φτιαξει ενα πολύ σβελτο αμάξι, το οποίο με τουρμπίνα παροχής τουλαχιστον 28 lb/min (απο Κ04 και άνω) μπορει να βγαζει μόνιμα 200 άλογα στο 0.5 και αν θελει για καμια κοντρίτσα να το ανεβαζει στα 230-240 στο 0.8. Νόμίζω οτι λόγω διαφοράς τιμής απο το να έχεις το ST είναι προτιμότερο να έχεις ένα low cost τουρμπο..

Το σίγουρο είναι οτι θα πηγαίνει καλύτερα απο το ST, μιας και αυτο φοράει τουρμπινέτο.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αντε και εφτασε η ωρα να δουμε το μκ7 1.6 τουρμπο, δια χειρος του αναμενομενου συνηθη ύποπτου...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
IMAG0016.jpg
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Και εγώ αυτή την απορία έχω! Αλλα νομίζω πως το κάνουν καθαρά για τον ήχο... Δεν προσφέρει κάτι η external σε τόσο light κατασκευές!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
μηπως θα μπορουσαμε και εμεις οι ''ασχετοι'' απο τουρμποκαταστασης,τι ειναι το external?που χρησημευει και πως ακουγεται (κατα προτημηση ενα βιντεακι με και χωρις external) για να καταλαβουμε πως ακουγεται?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ο θόρυβος του είναι ενα δυνατό φύσημα το οποίο ακούγεται σε μια gt3 porsche π.χ.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I-f-Ic98fgc[/youtube]

εδώ ακούγεται καθαρά πιστεύω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ ξέρω ότι το extrenal κρατάει λίγο πίεση παραπάνω για λίγα δευτερόλεπτα και δίνει και κάποια άλογα....όσοι έχουν τουρμπο χωρίς αυτό και το ακούσουν σε άλλο αμάξι τρελαίνονται και λένε θέλω και εγώ....
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
external είναι ο κόφτης της τουρμπίνας,όταν έχουμε external καταργείται η waste gate της εισαγωγής και μπαίνει αυτό μετά το χταπόδι και πρίν την τουρμπίνα το οποίο αντί να ανοίγει πόρτα όπως έκανε η waste gate η οποιία λειτουργούσε με την πίεση της εισαγωγής και άνοιγε την πόρτα πρίν την φτερωτή της τουρμπινας και έφευγαν τα καυσαέρια από εκεί για να μην σηκώσει άλλο πίεση.....η λειτουργία του external (waste gate external) είναι για μεγάλες πιέσεις + υποθετικά να κρυώνει την τουρμπινα κάθώς αδειάζει τα καυσαέρια από εκεί ενώ ανοίγει το external....οπότε η διαφορά τους είναι : h waste gate ανοίγει πόρτα η οποία είναι ακριβώς πρίν την φτερωτή της τουρμπίνας με το external δεν φτάνουν τα καυσαέρια εκεί....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
δλδ καλυτερα να εχεις external για να φευγουν απο εκει τα καυσαερια και να μην ταλαιπορεις πολυ την εισαγωγη σου με μεγαλες θερμοκρασιες...το θεμα ειναι οτι και εκει μπαινει κανονικα σκαστρα?μπαινει κατι παρομοιο με σκαστρα?
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
nos7 said:
δλδ καλυτερα να εχεις external για να φευγουν απο εκει τα καυσαερια και να μην ταλαιπορεις πολυ την εισαγωγη σου με μεγαλες θερμοκρασιες...το θεμα ειναι οτι και εκει μπαινει κανονικα σκαστρα?μπαινει κατι παρομοιο με σκαστρα?
Δεν έχει καμιά σχέση με τη σκάστρα,παραμένει όπως είναι η σκάστρα....απλά φεύγει η waste gate και μπάινει το external και φεύγουν λίγο πρίν την τουρμπίνα τα "άχρηστα" καυσαέρια....{η σκάστρα είναι του κυκλώματος της εισαγωγής ώστε όταν αφήνουμε το γκάζι και κλείνει η πεταλούδα να βγάζει την πίεση που έχει από πρίν ώστε να μην σκάσουν όλες οι σωλήνες κτλπ..... :p

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]22, Δεκεμβρίου, 2013, 22:28:33[/time]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PA5T5PnWE-k[/youtube]
:p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread