Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
νομιζω οτι το θεμα με το τελικο ειναι βαλεις καποιο που να παιρνει χτισιμο για μια μετεπειτα ολοκληρωμενη εξατμιση...οποτε κοιτας ποιοτητα-θορυβο κ τελευταιο την αποδοση μιας κ νομιζω οτι δεν θα δεις τρομερες διαφορες μονο με τελικο..βεβαια ο StuparArt εχει παρει μεταπτυχιακο σε αυτο οποτε μπορει κ να κανω λαθος :)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
StuparArt said:
Εάν κάνουμε μια σύγκριση μιας επώνυμης με μιας μη επώνυμης οι οποίες βέβαια να έχουν την ίδια διάμετρο σωλήνα νομίζω πως οι διαφορές από θέμα επιδόσεων δεν θα υπάρχουν, μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις η επώνυμες χρησιμοποιούν και ένα είδος διαφραγμάτων για μύωση θορύβου με συνέπεια και μύωση τον επιδόσεων.

Τα μη επώνυμα έχουν αυξήσει κατά πολύ την διάρκεια ζωής τους σαν κατασκευή (λόγο ποιο σύγχρονων μηχανημάτων κατασκευής τους και τον υλικών)και πιστεύω πως δεν έχουν να ζηλέψουν απολύτως τίποτα από ένα επώνυμο τελικό.

Nικο δεν συμφωνω με αυτο....Τα καλα επωνυμα αφενος εχουν καλυτερη ποιοτητα απο τα μη επωνυμα (εδω ακομα και μεταξυ επωνυμων, μπορεις να βρεις σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης) αλλα το μεγαλο τους προτερημα ειναι οτι η ιδια η εταιρια εχει ασχοληθει με τα χιλιοστα της διατομης, καθως πριν βγει ενα τελικο ή ενα χταποδι στο εμποριο, εχουν γινει δεκαδες πειραματα και τεστ πανω στο εκαστοτε αμαξι...Η συντριπτικη πλειοψηφια των εξατμισαδων, δεν ειναι σε θεση να πραγματοποιησει ολα αυτα τα τεστ (λογω κοστους) και για αυτο συνηθως φτιαχνουν εξατμισεις *εμπειρικα* με συχνα αμφιλεγομενα αποτελεσματα...
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Εχει βαλει κανεις απο εδω Milltek μηπως να μας πει πληροφοριες?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
DrA said:
Εχει βαλει κανεις απο εδω Milltek μηπως να μας πει πληροφοριες?
Νομίζω ο mpou giou έχει βάλει σε Μκ7 1.4 Kάποιον άλλον δεν ξέρω.

DarthFiesta said:
νομιζω οτι το θεμα με το τελικο ειναι βαλεις καποιο που να παιρνει χτισιμο για μια μετεπειτα ολοκληρωμενη εξατμιση...οποτε κοιτας ποιοτητα-θορυβο κ τελευταιο την αποδοση μιας κ νομιζω οτι δεν θα δεις τρομερες διαφορες μονο με τελικο..βεβαια ο StuparArt εχει παρει μεταπτυχιακο σε αυτο οποτε μπορει κ να κανω λαθος :)
Φίλε Darth η άποψη μου είναι ότι σε μια εξάτμιση το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάς είναι η απόδοση. Σίγουρα με ένα τελικό δεν θα δεις τρελές διαφορές ίσως να μη δεις και τίποτα, εξαρτάτε από τα κυβικά του κάθε αυτοκινήτου και από το πόσο σφιχτό είναι το εργοστασιακό τελικό. 
Επομένως λες αν είσαι πρόθυμος μελλοντικά να βάλεις ολόκληρη εξάτμιση θα κοιτάξεις και το τελικό σου να είναι τέτοιο που θα συνεργαστεί με την μελλοντική εξάτμιση. Σε αντίθετη περίπτωση αν σκοπεύεις να μείνεις μόνο με το τελικό τότε τα πράγματα αλλάζουν και εκεί μπορείς να κοιτάξεις και σαν πρώτη επιλογή την εμφάνιση η άντε και θόρυβο.
Στην ουσία συμφωνώ με αυτό που λες απλά με άλλη σειρά απόδοση, ποιότητα και τέλος θόρυβο. ;D tease

BLUE-WHITE said:
Nικο δεν συμφωνω με αυτο....Τα καλα επωνυμα αφενος εχουν καλυτερη ποιοτητα απο τα μη επωνυμα (εδω ακομα και μεταξυ επωνυμων, μπορεις να βρεις σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης) αλλα το μεγαλο τους προτερημα ειναι οτι η ιδια η εταιρια εχει ασχοληθει με τα χιλιοστα της διατομης, καθως πριν βγει ενα τελικο ή ενα χταποδι στο εμποριο, εχουν γινει δεκαδες πειραματα και τεστ πανω στο εκαστοτε αμαξι...Η συντριπτικη πλειοψηφια των εξατμισαδων, δεν ειναι σε θεση να πραγματοποιησει ολα αυτα τα τεστ (λογω κοστους) και για αυτο συνηθως φτιαχνουν εξατμισεις *εμπειρικα* με συχνα αμφιλεγομενα αποτελεσματα...
Δημήτρη δεν διαφωνώ με αυτό που λες απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα λεφτά που θα δώσεις για ένα επώνυμο τελικό είναι αρκετά παραπάνω σε σχέση με το γενικό αποτέλεσμα (απόδοση, ποιότητα)που θα σου προσφέρει σε σχέση με ένα μη επώνυμο. Μη ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε μόνο σε ένα τελικό όπου η διαφορές είναι ελάχιστες.
Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι για ολόκληρη εξάτμιση γιατί εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται τραγικά και εκεί 100% ισχύει αυτό που λες) ;)
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
StuparArt said:
Νομίζω ο mpou giou έχει βάλει σε Μκ7 1.4 Kάποιον άλλον δεν ξέρω.

Ποιος ειναι αυτος? Παλιο μελος? Μηπως δν γραφει πλεον?
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Αν θελεις πες μας απο που το πηρες κ ποσο...  :)
 

mpou giou

Rookie
May 10, 2010
36
0
0
35
απο τον δρακο στην αργυρουπολη, απο οτι θυμαμαι 120 η 140 καπου εκει επεξα του εβαλα και ενα μεσαιο 40 ευρω
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
140? Λιγα δν ειναι? Στα site το εχουν πολυ ακριβοτερα.
Εχεις ανεβασει φωτο? Βαλε να δουμε πως ειναι!
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Παιδες παιζει τιποτα σε τελικο σαν focus st δηλαδη διπλο (δεξια και αριστερα) σε mk7 η ειχε αναφερει κατι ο nos σε προηγουμενα μυνηματα και επισης οτι το αμαξι κωβει?
Εγω που ρωτησα μου ειπαν οτι ολα αυτα που ακουγωνται περι αποδωσης με διπλο ειναι μουφες τωρα δεν ξερω ενα αναλογο βιντεο να μπειτε στο θεμα για αυτο που ψαχνω ειναι αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=GhN7nkpJz0w&feature=related
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σίγουρα θα μπορέσεις να το προμηθευτείς και από τον Κακλαμάνο μιας και είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος της Pumaspeed στην Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ..
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η τιμή εξαρτάτε από το τι τελικό θα του βάλεις.  Θέλεις να είναι επώνυμο?
Οι τιμές συνήθως ξεκινούν από τα 150ε και ανεβαίνουν αρκετά μετά...
 
Mar 18, 2011
7
0
1
33
sparth
StuparArt said:
Η τιμή εξαρτάτε από το τι τελικό θα του βάλεις.  Θέλεις να είναι επώνυμο?
Οι τιμές συνήθως ξεκινούν από τα 150ε και ανεβαίνουν αρκετά μετά...
έχεις καμία καλή να μου προτείνεις?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εδώ δυσκολεύουν τα πράγματα και γιατί το λέω?! Εξαρτάτε πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις και τι θέλεις από το αμάξι σου.
Πάντως να ξέρεις ότι δεν υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές στα τελικά εννοώ τόσο μεγάλες σε διαφορά επιδόσεων ως προς τις τιμές που κυμαίνονται.

Πχ μπορεί να δώσεις 500ε για ένα τελικό και να σου κάνει την ίδια δαυλιά με ένα που έχει 180ε  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread